Казначейство відмовляє у реєстрації бюджетних зобов’язань за договорами про закупівлю водопостачання та водовідведення: дії замовників
У січні місяці кожного року постає необхідність здійснення закупівлі послуг з водопостачання та послуг з водовідведення. Для задоволення такої потреби у 2023 році замовники здійснюють закупівлю шляхом укладення «прямого» договору про закупівлю на підставі абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), так як даний ринок монополізований. Здавалося б ніякі складнощі не мають виникнути, але станом на 10.01.2023 замовники посали розривати договори про закупівлю послуг з водопостачання та послуг з водовідведення на підставі відмови Казначейства у реєстрації бюджетних зобов’язань. У цьому матеріалі розглянемо підстави такої відмови та проаналізуємо, які зміни замовник має вимагати від водоканалів для безперешкодної реєстрації бюджетних зобов’язань.
Нагадаємо, що постановою Кабміну «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» від 05.07.2019 № 690 затверджено форми типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме:
- типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем;
- типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем);
- типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
- типовий договір з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
- типовий колективний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно замовники при укладанні договорів про надання послуг з водопостачання та послуг водовідведення має використовувати затверджену форма такого Типового договору. згідно з абзацом 4 частини 4 статті 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Тож замовникам при укладанні договорів про надання послуг централізованого водопостачання або централізованого водовідведення мають використовувати типову форму договору затвердженою постановою Кабміном від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабміну від 02.02.2022 № 85), але за потребою мають право уточнити його умови.
Потреба в уточненні умов договору про закупівлю послуг централізованого водопостачання та договору про надання послуг централізованого водовідведення є, адже типові договори не містять інформації про:
- назву послуги - предмет закупівлі;
- строк надання послуги;
- тип джерела фінансування;
- очікувану вартість та тариф на послугу на дату укладання договору про закупівлю;
- умови зміни ціни за послугу та інші зміни істотних умов договору про закупівлю з врахуванням вимог Закону з урахуванням Особливостей;
- порядок оплати за послугу.
У зв’язку з цим водоканали розробили додаток до договорів про закупівлю послуг централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення під назвою «Уточнення істотних умов закупівлі», але він не відповідає чинному законодавству з публічних закупівель, що і є підставою для відмови у реєстрації бюджетних зобов’язань.
Звичайно Казначейство не має права перевіряти умови договору про закупівлю, але у даному випадку це має допомогти замовнику уникнути порушення Закону з урахуванням Особливостей.
Тож давайте розберемо, що необхідно змінити у додатку «Уточнення істотних умов закупівлі» договору про закупівлю централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення.
1. Пункт 1 додатку «Уточнення істотних умов закупівлі» до договору про закупівлю централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення.
Редакція водоканалів: 1. Цей додаток є невід’ємною частиною до договору від _______________20___ __№ __________/______-___В про закупівлю послуг з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання (далі - договір) та регулює істотні умови між виконавцем та споживачем з урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Що необхідно змінити? Станом на січень 2023 року публічні закупівлі регулюються не тільки з=Законом України «Про публічні закупівлі», але й Особливостями, тому цей пункт варто викласти у такій редакції:
«1. Цей додаток є невід’ємною частиною до договору від _______________20___ __№ __________/______-___ про закупівлю послуг з _______________ про надання послуг з _______________ (далі - договір) та регулює істотні умови між виконавцем та споживачем з урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178».
2. Пункт 2 додатку «Уточнення істотних умов закупівлі» до договору про закупівлю централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення.
Редакція водоканалів: 2. Для проведення закупівлі послуг з централізованого водопостачання відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі» до початку закупівлі та перед укладенням договору споживач погоджує у виконавця істотні умови закупівлі (предмет, обсяги послуг, строки надання таких послуг, орієнтовну (очікувану) вартість ціни договору), які вважаються погодженими після підписання сторонами відповідного протоколу попереднього узгодження істотних умов закупівлі послуг з централізованого водопостачання.
Що необхідно змінити? Знову маємо посилання виключено на Закон України «Про публічні закупівлі», а має бути ще й на Особливості. Окрім цього деякі водоканали мають таку редакцію: «… які вважаються погодженими після підписання сторонами відповідного протоколу переговорів». Хоча ніякого протоколу переговорів не може бути з 19.10.2022 року, так як замовник укладає «прямий» договір про закупівлю БЕЗ проведення переговорної процедури закупівлі. Викладаємо цей пункт так:
«Для проведення закупівлі послуг з __________________ відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 до початку закупівлі та перед укладенням договору споживач погоджує у виконавця істотні умови закупівлі (предмет, обсяги послуг, строки надання таких послуг, орієнтовну (очікувану) вартість ціни договору), які вважаються погодженими після підписання сторонами відповідного протоколу попереднього узгодження істотних умов закупівлі послуг з централізованого водопостачання».
3. Пункт 12 або інший додатку «Уточнення істотних умов закупівлі» до договору про закупівлю централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення.
Редакція водоканалів: 12. Якщо зміна (збільшення) тарифів, розміру плати за абонентське обслуговування* призведуть до перевищення орієнтовної (очікуваної) ціни за договором, споживач за погодженням з виконавцем зобов’язаний внести зміни до договору згідно з пунктом 7 частини п’ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині зміни вартості ціни за договором без зміни обсягу та якості послуг. У будь-якому випадку виконавець має право здійснювати нарахування за послуги на підставі діючих тарифів, які були змінені (збільшені) протягом строку дії договору, а споживач зобов’язаний у повному обсязі розраховуватися за фактично спожитий обсяг послуг з урахуванням діючих тарифів або припинити споживати послуги.
Що необхідно змінити? У даному випадку маємо дві складові, які необхідно змінити. Перше це посилання на пункт 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», яке необхідно замінити на підпункт 7 пункт 19 Особливостей. Друге – умова щодо неможливості зміни обсягу, адже не кожен замовник має відповідне фінансування для того, щоб збільшувати суму договору про закупівлю. Тому пропоную викласти даний пункт у наступній редакції:
«Якщо зміна (збільшення) тарифів, розміру плати за абонентське обслуговування* призведуть до перевищення орієнтовної (очікуваної) ціни за договором, споживач за погодженням з виконавцем зобов’язаний внести зміни до договору згідно з підпунктом 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 в частині зміни вартості ціни за договором без зміни якості послуг».
4. Пункт 13 або інший додатку «Уточнення істотних умов закупівлі» до договору про закупівлю централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення.
Редакція водоканалів: 13.У випадку, якщо за встановлений строк надання послуг споживачем фактично було спожито обсяг послуг, що перевищує обсяг послуг за договором, споживач зобов’язаний внести відповідні зміни до договору згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» або провести нову процедуру закупівлі та укласти новий договір. У будь-якому випадку споживач зобов’язаний сплатити кошти у повному обсязі за фактично отримані послуги.
Що необхідно змінити? І тут маємо дві умови, які необхідно замінити. Перше – прибрати умови щодо збільшення обсягу послуг, адже підстави для внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, визначені пунктом 19 Особливостей, не передбачають цього. Друге – прибрати слово «процедуру», так як закупівля у монополістів здійснюється шляхом укладення «прямого» договору про закупівлю без проведення процедури закупівлі. Відповідно викладаємо цей у пункт так:
«У випадку, якщо за встановлений строк надання послуг споживачем фактично було спожито обсяг послуг, що перевищує обсяг послуг за договором, споживач зобов’язаний провести нову закупівлю та укласти новий договір про закупівлю. У будь-якому випадку споживач зобов’язаний сплатити кошти у повному обсязі за фактично отримані послуги».
Як діяти замовнику, якщо договори про закупівлю послуг централізованого водопостачання та послуг централізованого водовідведення вже укладені?
Якщо ви вже встигли укласти договір про закупівлю послуг централізованого водопостачання та договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення вже укладені, тоді вам варто перевірити його умови на відповідність нормам Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей, які ми розглянули у цьому матеріалі. У разі невідповідності, варто розірвати такі договори про закупівлю та укласти нові з відповідними, виправленими, умовами.
Підсумки
Замовник має уважно вивчати умови договору про закупівлю, який укладається та перевіряти їх на відповідність чинному законодавству України. У разі, якщо умови не відповідають вимогам законодавства необхідно звертатися до відповідного постачальника / надавача послуг / виконавця робіт з офіційним листом та поясненнями для їх зміни ще до укладення такого договору про закупівлю. Звертаємо увагу, що наведені приклади взяті з офіційний сайтів рандомних водоканалі, тому нумерація пунктів та їх змін може відрізнятися.
пов'язані статті
29 жовт.
Способи перевірки цін на матеріальні ресурси, визначені підрядником у договорі про закупівлю28 жовт.
Як здійснити закупівлю на забезпечення харчування 1-4 класів у разі виділення субвенції закладам освіти28 жовт.
Чи розробляти додаток із цінами на матеріальні ресурси у разі укладення договору по виключеннях пункту 13 Особливостей24 жовт.
Підготовка до закупівлі робіт: закупівля ПКД, авторського та технічного нагляду24 жовт.
Особливості проведення закупівлі твердого палива та формування тендерної документації для неї