Статті

Гарантійні листи в технічній специфікації та їх відсутність в складі ТП: відхиляємо чи надаємо 24 год на виправлення 

5
369

Кожна уповноважена намагається убезпечитися від недобросовісних учасників встановлюючи в технічній специфікації вимогу щодо надання гарантійних листів на підтвердження певної вимоги. В свою чергу при розгляді тендерної пропозиції учасника у разі відсутності таких гарантійних листів в складі пропозиції  в замовника постає дискусійне питання, щодо необхідності відхилення чи надання 24 годин на виправлення. Спробуємо з’ясувати в цьому матеріалі як же бути замовнику в такій ситуації. 

Виправлення невідповідностей та відхилення 

Пунктом 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) передбачено, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. 

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.  

Замовник зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей (абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей). 

Тобто, дана підстава містить декілька складових, які мають бути враховані замовником, а саме: 

  • тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації 

та 

  • іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, 
  • крім невідповідності у інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. 

З аналізу даних норм вбачається, що замовнику необхідно визначити чи можна вважати гарантійний лист, який вимагається замовником в технічній специфікації, інформацією та/або документом про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі і відповідно тоді приймати рішення щодо відхилення чи надання 24 годин на виправлення. Тож для того, щоб зорієнтуватися в цьому питанні розглянемо практику ДАСУ та суду. 

Відсутність гарантійного листа, який підтверджує можливість поставки учасником товару у кількості та в терміни визначені документацією не відноситься до відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі 

В цій ситуації  суд підтримав позиції ДАСУ та встановив, що відсутність гарантійного листа, який підтверджує можливість поставки учасником товару у кількості та в терміни визначені документацією не відноситься до відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, тобто вбачається, що гарантійний лист, який вимагався замовником  не є інформацією та/або документом про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі і відповідно він не впливає на технічні та якісні на характеристики предмету закупівлі і не призводить до зміни предмета закупівлі запропонованого учасником. Тому у випадку відсутності такого гарантійного листа замовник повинен надати учаснику 24 години на виправлення невідповідностей. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Відсутність гарантійного листа наявності на об`єкті автомобільного бензину А-95 та дизельного палива в тендерній пропозиції визначено невідповідністю, яка не підлягає усуненню 

В випадку, який розглядався  суд підтримав позицію ДАСУ, але в цій закупівлі орган ДАСУ та суд визначив гарантійний лист наявності на об`єкті автомобільного бензину А-95 та дизельного палива, який вимагався в технічній специфікації, як інформацію та/або документ про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а його відсутність в тендерній пропозиції учасника як невідповідність, яка не підлягає усуненню. 

Різні позиції ДАСУ та суду щодо відсутності гарантійного листа про те, що складові системи аналізу зображень (об’єктиви, окуляри, предметний стіл, конденсор, штатив, тубус, турель об’єктивів (за винятком камери для фото/відео фіксації) мають бути одного й того ж виробника та заміна оригінальних частин системи та їх комплектація частинами інших виробників не допускається 

Вбачається, що орган ДАСУ визначив гарантійний лист про виробника вищевказаних складових системи аналізу зображень предмета закупівлі та про те, що заміна оригінальних частин системи та їх комплектація частинами інших виробників не допускається як інформацію та/або документ про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, оскільки дана вимога була встановлена в технічній специфікації та встановив порушення замовником пункту 43 Особливостей, оскільки необхідно було таку тендерну пропозицію. 

В свою чергу суд має іншу позицію стосовно цієї ситуації, з якої вбачається, що гарантійний лист не містить жодних додаткових технічних даних чи відомостей, які б змінювали чи доповнювали інформацію та містить підтвердження формальних відомостей. Відповідно уповноважена особа зобов`язана була надати право на виправлення невідповідностей у інформації шляхом надання документу, що був відсутній у складі пропозиції учасника та був вимогою тендерної документації. 

Замовник зобов`язаний дослідити всі норми законодавства, а не лише формальну приналежність до певного розділу тендерної документації. А відтак, пропозиція не могла бути відхилена уповноваженою особою без надання права на її виправлення, бо це могло спричинити порушення прав учасника на неупереджену та об`єктивну оцінку його пропозиції. 

Різні позиції ДАСУ та суду щодо відсутності гарантійного листа про надання висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на обладнання при його поставці Покупцю 

Знову маємо різні позиції ДАСУ та суду щодо відсутності гарантійного листа про надання висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на обладнання при його поставці Покупцю в тендерні пропозиції учасника. Орган ДАСУ вважає відсутність гарантійного листа підставою для відхилення тендерної пропозиції, а суд в свою чергу вважає відсутність гарантійного листа невідповідністю в документах, яка могла бути усунена учасником процедури закупівлі.

Підсумок 

Враховуючи наявну різну практику ДАСУ та суду варто зважити необхідність встановлення вимоги щодо надання гарантійних листів в технічній специфікації, оскільки такі гарантійні листи не поширюються на договірні відносини, які виникнуть між переможцем та замовником. Тому доцільніше такі зобов’язання перенести в проєкт договору, який за результатами процедури закупівлі стане основою договору, за яким будуть виконуватися зобов’язання сторонами договору. 

#24 години#виправлення невідповідностей#відкриті торги#відхилення тендерної пропозиції#тендерна пропозиція

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard