Статті

Документи надані в складі тендерної пропозиції не в повному обсязі: 24 год чи відхиляємо? Практика АМКУ 

2
119

Згідно пункту 31 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону. 

Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. 

Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку, який у разі необхідності може бути продовжений. 

Водночас в складі тендерної пропозиції учасники подають чимало документів у відповідності до вимог тендерної документації. 

Проте, іноді учасники документи, які вимагаються в тендерній документації, надають не в повному обсязі в силу різних обставин. 

І яке рішення замовники повинні прийняти в такому випадку: відхилити тендерну пропозицію учасника згідно пункту 44 Особливостей чи надати 24 год на виправлення невідповідностей згідно пункту 43 Особливостей? 

Щоб з’ясувати це питання пропонуємо ознайомитися з актуальною практикою Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі-Комісія).  

В даному рішення Комісія не погодилася з позицією замовника щодо відхилення тендерної пропозиції учасника при відсутності в повному обсязі договору, незважаючи на те, що зазначений договір вимагався на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.  

Вочевидь, Комісія потрактувала, що виправлення такої невідповідності не призведе до зміни предмета закупівлі, як це визначено абзацом 2 пункту 43 Особливостей. 

В наведеному рішення Комісія знову дотрималася позиції, що відсутність частини документа, зокрема договору на перевезення палива, який вимагався на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, який водночас не підтверджує безпосередньо технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, не призводить до необхідності відхилення тендерної пропозиції, а є підставою для надання учаснику виправити невідповідності згідно пункту 43 Особливостей. 

В даному рішенні Комісія вирішила, що відсутність в повному обсязі сертифікату перевірки типу, який вимагався на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, не слугує підставою для надання учаснику виправити невідповідності згідно пункту 43 Особливостей, оскільки такий документ, на переконання Комісії, не відносяться до документів, які визначені пунктом 43 Особливостей. 

Видається, що позиція Комісії в даному випадку мотивована тим, що в такого типу документі – сертифікаті перевірки типу, визначаються безпосередньо технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, і тому відсутність в складі тендерної пропозиції частини такого документа є саме підставою відхилення тендерної пропозиції. 

Відсутність в повному обсязі документів, які підтверджують іншу інформацію, яка передбачена законодавством та яка вимагається на підтвердження частини 3 статті 22 Закону, Комісія вважає такою, яку можна виправити згідно пункту 43 Особливостей, незважаючи на те, що абзац 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей визначає підставу для відхилення тендерної пропозиції в разі, якщо тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону. 

Відсутність частини документа, який підтверджує кваліфікаційні критерії, на переконання Комісії, є підставою для надання учаснику 24 год на виправлення невідповідностей згідно пункту 43 Особливостей, що було наведено в прикладі 5. 

Окрім цього варто зазначити, що дана позиція Комісії є цілком логічною, адже надати виправити невідповідності в тендерній пропозиції при невідповідності інформації щодо кваліфікаційних критеріїв замовники повинні в будь-якому випадку, оскільки пункт 44 Особливостей не передбачає прямої підстави для відхилення тендерної пропозиції при не виконанні вимог щодо інформації, яка вимагається на підтвердження кваліфікаційних критеріїв. 

Підсумки 

З огляду на практику Комісії в разі, відсутності в повному обсязі документів, які вимагалися в тендерній документації на підтвердження певних вимог тендерної документації, замовники повинні надати учаснику виправити невідповідності згідно пункту 43 Особливостей або ж відхилити тендерну пропозицію учасника згідно пункту 43 Особливостей.  

Водночас розглядати документи надані не в повному обсязі замовники повинні з огляду на виконання яких вимог вимагалися такі документи – на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв тощо. 

До прикладу, надати 24 год на виправлення невідповідностей замовники повинні в разі, відсутності в повному обсязі документів, які вимагалися на підтвердження кваліфікаційних критеріїв, іншої інформації, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством (ч. 3 статті 22 Закону) або ж на підтвердження інформації про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, якщо такі документи безпосередньо не підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, як це мало місце в прикладах 1 та 2. 

Натомість відхилити тендерну пропозицію замовники повинні в разі, відсутності в повному обсязі документів, які вимагалися в тендерній документації на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та в яких безпосередньо міститься інформація технічного характеру, як було зазначено в прикладі 3. 

#24 години#виправлення невідповідностей#відкриті торги#відхилення тендерної пропозиції#практика оскарження#тендерна пропозиція#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard