Статті

До коригування вартість проектної документації складала 1,5 млн.грн., а після коригування перевищила зазначені межі: який вид закупівлі обрати

1
71

Обов’язковою передумовою здійснення закупівлі є визначення очікуваної вартості. І на підставі визначеної очікуваної вартості замовник обирає вид закупівлі.  

Згідно пункту 11 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припиненя або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.  

У відповідності до наведеної норми в разі, якщо вартість закупівлі робіт є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, яка визначена в кошторисній частині проектної документації, замовник може здійснити закупівлю шляхом укладення «прямого договору». 

В свою чергу, після формування проектної документації, зокрема до укладення договору або під час його виконання, іноді необхідно внести зміни до затвердженої проектної документації, що зумовлюється різними обставинами. 

При цьому, трапляються випадки при коригуванні проектної документації, при яких збільшується кошторисна вартість робіт, що може бути, приміром, зумовлено виникненням додаткового обсягу робіт. До прикладу, при формуванні проектної документації вартість робіт не перевищувала вартісні межі, які були меншими, ніж 1,5 млн.грн, і відповідно замовник планував/уклав договір згідно пункту 11 Особливостей. 

Однак після коригування проектної документації кошторисна вартість робіт збільшилась та перевищила 1,5 млн.грн. І тому, в таких випадках, в замовників з’являються питання щодо обрання виду закупівлі. Тому далі розглянемо, що робити замовнику, якщо внаслідок коригування проектної документації кошторисна вартість робіт перевищила 1,5 млн.грн до укладення договору та після укладення договору. 

Коригування проектної документації до укладення договору 

Згідно наказу Мінекономіки 18.02.2020 № 275, яким затверджено Примірну методику визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, одним із методів визначення очікуваної вартості предмета закупівлі є розрахунок очікуваної вартості робіт. 

Водночас визначати очікувану вартість робіт замовники повинні згідно Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» (далі-Настанова). 

Так, в пункті 1.1 визначено, що Ця Настанова визначає основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам’яток архітектури та містобудування (далі – будівництво). 

Ця Настанова є обов’язковою для визначення вартості будівництва об’єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (далі – державні кошти). Застосування цієї Настанови при будівництві об’єктів із залученням інших джерел фінансування обумовлюється договором. 

Згідно з пунктом 2.5 Настанови вартість будівництва визначається: 

1) на стадії проектування ― у складі інвесторської кошторисної документації; 

2) на стадії визначення ціни пропозиції учасника процедури закупівель (договірної ціни, яка може встановлюватися твердою або приблизною (динамічною)); 

3) на стадії проведення взаєморозрахунків — шляхом уточнення окремих вартісних показників, визначених на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни в порядку, обумовленому в договорі. 

Пункти 3.1 та 3.2 Настанови передбачають, що кошторисна вартість об’єкта будівництва, що визначається у складі інвесторської кошторисної документації, використовується для планування капітальних вкладень, фінансування будівництва, проведення процедури закупівлі. 

Наказ Мінрегіону від 16.05.2011 № 45 «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів» визначає, що коригування проектної документації – це внесення змін до затвердженого (схваленого) проекту будівництва на підставі завдання на коригування (далі - завдання на проектування). 

Отож, згідно викладеного, визначати очікувану вартість робіт замовники повинні на підставі інвесторської кошторисної документації, яка є частиною проектної документації, з урахуванням внесених змін до проектної документації.  

І тому, якщо перед здійсненням закупівлі/укладенням договору, відбулось коригування проектної документації, внаслідок якого збільшилась кошторисна вартість робіт, замовники повинні враховувати коригування проектної документації, та обирати вид закупівлі з урахуванням відкоригованої проектної документації. 

До прикладу, якщо до коригування проектної документації вартість робіт не перевищувала 1,5 млн.грн, однак після коригування кошторисна вартість збільшилась і перевищила 1,5 млн.грн, замовник повинен здійснювати закупівлю на підставі пункту 10 Особливостей або ж на підставі пункту 13 Особливостей при наявності певних підстав. 

Коригування проектної документації після укладення договору 

Іншим випадком є збільшення кошторисної вартості робіт після здійснення закупівлі/укладення договору згідно пункту 11 Особливостей, при якому можливе перевищення вартісної межі в 1,5 млн.грн. 

Що робити замовнику в такому випадку? 

Норми Особливостей не містять заборон/обмежень щодо внесення змін до «допорогового» договору, який укладається на підставі пункту 11 Особливостей. 

Однак можливе перевищення вартісних меж, які визначені пункті 11 Особливостей, внаслідок коригування проектної документації та укладення додаткової угоди, суперечитиме приписам закупівельного законодавства в частині обрання виду закупівлі. 

При цьому, щоб закупити додатковий обсяг робіт, який виник внаслідок коригування проектної документації та який зумовив перевищення вартісних меж, варто звернутися до абзацу 3 пункту 15 Особливостей, який передбачає, що якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не додається до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі (тотожних предметів закупівель), закупівля яких була здійснена, а замовник обирає вид закупівлі такого предмета закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених цими особливостями. 

Таким чином, вбачається, що в результаті збільшення кошторисної вартості робіт, що може бути зумовлено виникненням додаткового обсягу робіт, внаслідок коригування проектної документації, що призвело до перевищення вартісної межі в 1,5 млн.грн., замовник повинен здійснити закупівлю згідно абзацу 3 пункту 15 Особливостей як додаткову потребу, зокрема здійснивши закупівлю/уклавши окремий договір на підставі пункту 11 Особливостей. 

Підсумки 

1. У випадку, якщо коригування проектної документації, внаслідок чого кошторисна вартість робіт перевищила 1,5 млн.грн, відбулось до здійснення закупівлі/укладення договору, замовник повинен здійснювати закупівлю на підставі пункту 10 Особливостей або пункту 13 Особливостей. 

2. Якщо збільшення кошторисної вартості робіт, що призвело до перевищення вартісної межі в 1,5 млн.грн, внаслідок коригування проектної документації, відбулось після здійснення закупівлі/укладення договору, замовник повинен здійснити закупівлю згідно абзацу 3 пункту 15 Особливостей як додаткову потребу. 

#вид закупівлі#віддділ будівництва#закупівля робіт#очікувана вартість#планування закупівель#спеціальні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard