Чи варто вимагати в ТД висновок СЕС та/або альтернативний йому документ
При підготовці тендерної документації, а саме встановлення вимог до тендерної пропозиції учасника необхідно віднестися відповідально та врахувати, щоб вимоги не суперечили чинному законодавству та не призвели до дискримінації учасників. В даному матеріалі розглянемо чи варто вимагати в тендерній документації висновок СЕС та/або альтернативний йому документ.
Чи можна отримати на сьогоднішній день висновок СЕС
З 1 жовтня 2023 вступив в дію Закон України «Про систему громадського здоров’я» № 2573-ІХ від 06.09.2022 (Закону № 2573), відповідно до прикінцевих положень якого Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» № 4004-XII від 24.02.1994 (далі – Закон №4004) втратив чинність.
Статтями 10-12 Закону №4004, який втратив чинність, регламентувалося проведення санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі за результатом її проведення висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Згідно статті 1 Закону №4004 висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи - документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об'єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров'я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов'язковим для виконання власником об'єкта експертизи.
В свою чергу введеним натомість Законом №2573 проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі за результатами її проведення відповідних висновків не передбачено.
У зв'язку з цими змінами законодавства Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів не видає висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, тому їх неможливо отримати на сьогоднішній день.
Чи варто вимагати в ТД висновок СЕС та/або висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству
Згідно змін, які відбулися в законодавстві можемо зробити висновок, що надати висновок СЕС на вимогу замовника зможуть лише ті учасники, в яких на запропоновану продукцію наявні раніше видані висновки СЕС. Відповідно в учасників є товар, на який не було отримано висновку СЕС та на який учасник не зможе отримати такий висновок у зв’язку з втратою чинності Закону №4004. Тому деякі замовники почали вимагати від учасників альтернативний документ - висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству.
Розглянемо чи варто встановлювати в тендерній документації вимогу щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству на практиці ДАСУ та АМКУ.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App
А тепер перейдимо до рішень АМКУ:
Вище розглянута практика показує, що встановлення вимоги в тендерній документації щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству суперечить положенням чинного законодавства. Оскільки висновок СЕС на сьогоднішній день отримати неможливо у зв’язку з втратою чинності Закону №4004, а щодо висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству в Листі Міністерства охорони здоров'я України зазначено, що не передбачено такої форми документу як "висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи" та в Листі Міністерством освіти і науки України, що не визначено поняття "висновок наукової санітарно- епідеміологічної експертизи", підстави надання таких висновків та процедуру проведення санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі документів за результатами її проведення, тобто не передбачено такого висновку чинним законодавством. Відповідно встановлення таких вимог не дає можливості учасникам належним чином підготувати свої тендерні пропозиції і такі вимоги замовника Комісія визначає як дискримінаційні вимоги. В свою чергу ДАСУ у випадку встановлення замовником в тендерній документації вимоги щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству може встановити таке порушення: тендерна документація складена не у відповідності із вимогами закону, за що передбачена адміністративна відповідальність.
Підсумок
- У зв’язку з втратою чинності Закону №4004 висновок СЕС на сьогоднішній день отримати неможливо.
- Висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству не передбачений чинним законодавством.
- Не варто встановлювати вимогу в тендерній документації щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству учасником, оскільки такі вимоги будуть суперечити положенням чинного законодавства. У свою чергу такі вимоги АМКУ вважає дискримінаційними вимогами, які не дають можливості учасникам належним чином підготувати свої тендерні пропозиції.
пов'язані статті
03 груд.
ДАСУ зобов’язує замовника розірвати договір / договір про закупівлю, але такий договір уже повністю виконаний02 груд.
10 тестів щодо визначення переможця у відкритих торгах29 листоп.
Встановлюємо вимоги до наявності працівників, які мають необхідні знання та досвід при закупівлях робіт29 листоп.
Оперативно-господарська санкція — відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов’язання: що варто врахувати при її встановленні26 листоп.
10 тестів щодо оприлюднення тендерної документації, змін до неї та розгляду тендрних пропозицій