Чи правомірне укладення додаткової угоди, датованої 31.03.2023 із Нафтогаз Трейдинг
Замовники, які наприкінці 2022 року уклали договори про закупівлю природнього газу із ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» та мають невикористані обсяг та суму, отримують від постачальника додаткову угоду про внесення змін до істотних умов такого договору, які датовані 31.03.2023. При цьому, не кожний замовник задає питання чи правомірно укладати додаткову угоду датовану 31.03.2023? Думки щодо правомірності є різні по даному питанню і суттєво різняться в обґрунтуванні, тому у даному матеріалі проаналізуємо нормативно-правові акти та надамо відповідь на запитання: чи правомірно укладати додаткову угоду до договору про закупівлю природного газу 31.03.2023?
Що стало підставою внесення змін до договору про закупівлю природного газу та укладання додаткової угоди?
Постановою Кабміну № 277 від 30.03.2023 внесено змін до постанови Кабміну від 19.07.2022 № 812, якою було затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам. Зміни до постанови Кабміну від 19.07.2022 № 812 (зі змінами) (далі - Постанова № 812)стосувалися строків, які замінили на «до 30.04.2023» та які стосувалися можливості здійснювати постачання природного газу постачальником на якого покладені спеціальні обов’язками.
Фактично зазначеною постановою Кабміну № 277 продовжений строк постачання природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» з 01.09.2022 до 30.04.2023 (включно) бюджетним установам на умовах договору постачання, укладеного з цим товариством на період до 31.12.2022, за ціною, що становить 16 390 грн з урахуванням податку на додану вартість за 1 000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування природного газу для точки виходу та коефіцієнта, який застосовується у разі замовлення потужності на добу наперед).
Таке право є у замовників у яких за наявним договором про закупівлю природного газу:
- є невикористаний обсяг природного газу та відповідно сума договору про закупівлю;
- не збільшується обсяг природного газу;
- не збільшується сума договору про закупівлю природного газу.
Але головним для вирішення поставленого питання є дата набрання чинності постанови Кабміну № 277 від 30.03.2023?
У відповідності до статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабміну, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. Офіційне опублікування постанов Кабміну здійснюється в газеті «Урядовий кур’єр» та Офіційному віснику України, а також в інших офіційних друкованих виданнях, визначених законом. Крім того, акти Кабміну оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабміну.
Згідно відомостей офіційного вебпорталу парламенту України (сайт: zakon.rada.gov.ua) зазначена постанова була опублікована у газеті «Урядовий кур’єр» № 65 - 01.04.2023.
А це свідчить проте, що зміни до Постанови № 812 набрали чинність лише 01.04.2023 хоча і прийняті були 30.03.2023.
Тому, відповідь уже очевидна, що укладати додаткову угоду до договору про закупівлю природного газу датовану 31.03.2023 є неправомірно, так як нормативний документ, який надавав право внести зміни до договору про закупівлю та продовжити термін його дії та термін постачання набрав чинність лише 01.04.2023.
Дії замовника, який отримав додаткову угоду про внесення змін до договору про закупівлю природного газу датовану 31.03.2023
1. Розглянути лист та / або надісланий проєкт додаткової угоди. Пунктом 13.1. договору про закупівлю природного газу, укладеного з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”», визначено, що продовження або припинення Договору можливе за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору. Тобто умовами договору про закупівлю окремого порядку та строків щодо розгляду пропозиції про внесення змін до такого договору не встановлено, а відтак керуємося нормами чинного законодавства. Частиною 3 статі 188 Господарського кодексу України визначено, що сторона договору (у нашому випадку замовник), яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Тобто, замовник може здійснювати розгляд пропозиції щодо внесення змін до договору про закупівлю протягом 20 днів та має право як погодитися так і відмовитися від прийняття пропозиції постачальника.
2. Підготувати лист відповідь та проєкт додаткової угоди із датою 01.04.2023. Що має бути у такому листі? До прикладу.
Завантажити приклад листа можна за цим посиланням.
Як вбачається зі змісту відповіді до листа має бути додана додаткова угода, тому у даному матеріалі пропонуємо текст додаткової угоди.
Завантажити приклад додаткової угоди можна за цим посиланням.
3. Отримати підписаний екземпляр додаткової угоди до договору постачання природнього газу зі сторони постачальника та оприлюднити повідомлення про внесення змін до істотних умов договору про закупівлю разом з додатковою угодою у форматі PDF. Замовник після отримання підписаного екземпляра додаткової угоди зі сторони постачальника (щоб пришвидшити процес можна отримати сканкопію), у замовника виникає обов’язок оприлюднити повідомлення про внесення змін до істотних умов договору про закупівлю та саму додаткову угоду. У даному випадку внесення змін буде відбуватися з підстав визначених підпунктом 4 пункту 19 Особливостей. Тому, замовнику слід обрати підставу внесення змін «продовження строку дії договору про закупівлю та / або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю». Внести відповідну інформацію у електронну систему закупівель та завантажити у систему додаткову угоду у форматі «pdf». Зберегти зазначенні зміни та накласти кваліфікований електронний підпис.
пов'язані статті
02 січ.
Визначаємо МНН лікарського засобу: покрокова інструкція23 груд.
Приклади документів для закупівлі електричної енергії на 2025 рік20 груд.
НКРЕКП прийнято постанову про встановлення на 2025 рік тарифу на послугу з передачі, як прийняття нового тарифу впливає на дії замовника20 груд.
Чи можна змінювати обсяги робіт в договорі про закупівлю19 груд.
Чи є сенс продовжувати договір з монополістом на 20 відсотків