Чи необхідно оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю в ЕСЗ по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей
На замовника нормами закупівельного законодавства покладений обов’язок оприлюднити в електронній системі закупівель велику кількість інформації та/або документів. Тож в цьому матеріалі з’ясуємо чи необхідну оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей.
Чи зобов’язаний замовник оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю в ЕСЗ по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей
Пункт 3 Особливостей встановлює, що замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Пункт 11 Особливостей визначає, що для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
У разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Згідно приписів даної норми відсутній обов’язок оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю. Тож варто розглянути ще одну норму Особливостей, а саме пункту 4 Особливостей, згідно якого у разі виконання сторонами договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 10 цих особливостей, або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини першої статті 10 Закону.
Під час оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до Закону інформація, передбачена пунктом 13 частини першої статті 42 Закону, замовником не зазначається.
У звіті про виконання договору про закупівлю, укладеного з використанням електронного каталогу, замість інформації, визначеної пунктом 1 частини першої статті 42 Закону, зазначається унікальний номер закупівлі, здійсненої з використанням електронного каталогу, присвоєний електронною системою закупівель.
У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), така інформація в звіті про виконання договору про закупівлю, укладеному відповідно до пункту 10 цих особливостей, може зазначатися як назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).
У відповідності до даної норми обов’язковим є звітування про виконання договорів про закупівлю, які укладені на підставі пункту 10 Особливостей. Тобто договорів про закупівлю, які укладені за результатами проведення наступних видів закупівель:
- відкриті торги у порядку, визначеному пунктом 12-1 Особливостей або розділом “Порядок проведення відкритих торгів” Особливостей;
- закупівля через електронний каталог шляхом запиту пропозицій постачальників, якщо вартість предмета закупівлі.
Натомість при здійсненні закупівель згідно пункту 11 Особливостей в замовника відсутній обов’язок оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю.
Чи варто оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю в ЕСЗ по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей
Пунктом 23 Особливостей визначено, що Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Звернемо увагу на те, що згідно пункту 11 Особливостей:
- у разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
- у разі здійснення закупівлі, вартість якої дорівнює або перевищує 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
- у разі здійснення закупівлі з використанням електронної системи закупівель, тобто шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару, згідно пункту 68 Порядку №822 замовник за результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог оприлюднює звіт про договір, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до статті 10 Закону.
Таким чином згідно пункту 23 Особливостей Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи мають право здійснювати моніторинг закупівель здійснених згідно пункту 11 Особливостей за результатами, яких в електронній системі закупівель замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Водночас статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначений порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох підстав, які зазначені в даній статті.
Частина 3 статті 8 Закону визначає, що повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та / або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі. Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
З огляду на викладене, ДАСУ може проводити моніторинг закупівлі тільки до закінчення дії договору / договору про закупівлю. Відповідно після оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю аудитори в договорах / договорах про закупівлю не зможуть здійснювати моніторинг.
Тому замовникам по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей, за результатами, яких в замовника є обов’язок оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, доцільно оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю задля мінімізації ризиків початку моніторингу закупівлі.
Підсумки
Згідно норм Особливостей у замовника відсутній обов’язок оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей, але в свою чергу й відсутня заборона щодо оприлюднення такого звіту. Враховуючи, те що аудитори мають право здійснювати моніторинг закупівель, по яких оприлюднено звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, тому замовнику для того, щоб зменшити ризики початку моніторингу закупівлі доцільно оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю по закупівлях здійснених згідно пункту 11 Особливостей у випадках передбачених пунктом 4 Особливостей. Дана рекомендація стосується саме тих закупівель здійснених згідно пункту 11 Особливостей, по яких замовник зобов’язаний оприлюднювати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель в ЕСЗ.
пов'язані статті
23 трав.
Замовник вчасно не опублікував звіт про виконання договору про закупівлю: як безпечніше вийти із ситуації22 трав.
Чи є потреба розривати прямий договір / прямий договір по виключеннях із постачальником ТОВ «Енера Вінниця»21 трав.
Розірвано договір про закупівлю: як замовнику задовільнити нагальну потребу19 трав.
Нове виключення для здійснення публічних закупівель державним підприємством, яке перебуває у сфері управління Міненерго16 трав.
Здійснення закупівлі за нагальною потребою: практика ДАСУ і суду