Статті

Чи можна змінити місце(я) поставки товару / надання послуг / виконання робіт на етапі виконання договору про закупівлю?

1
1575

Досить часто при виконанні договору про закупівлю в сторін договору виникає необхідність внесення змін до договору про закупівлю. Водночас сторони такого договору, зокрема замовники задаються питаннями щодо можливості внесення змін, оскільки в даному випадку потрібно враховувати особливості договору про закупівлю. 

Одним із таких питань є можливість зміни місця поставки товару / надання послуг / виконання робіт на етапі виконання договору про закупівлю. Чи можуть сторони під час виконання договору внести зміни до договору про закупівлю в частині зміни місця поставки товару / надання послуг / виконання робіт розглянемо далі.

Пунктом 17 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) визначено, що Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин 2-5, 7-9 статті 41 Закону та цих особливостей.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Згідно з пунктом 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та / або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та / або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та / або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.

Як бачимо, пункт 19 Особливостей забороняє змінювати істотні умови договору про закупівлю, окрім випадків, які визначені в підпунктах 1-8 пункту 19 Особливостей. Відповідно в даному випадку потрібно з’ясувати чи є місце поставки товару / надання послуг / виконання робіт істотною умовою договору про закупівлю, оскільки пункт 19 Особливостей не передбачає такої умови як зміна місця поставки товару / надання послуг / виконання робіт. Натомість змінювати неістотні умови договору Особливості не забороняють.

Визначаючи належність умов договору до істотних потрібно звернутися до Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та Господарського кодексу України (далі – ГКУ).

Статтею 638 ЦКУ визначено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 180 ГКУ зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

З огляду на вище наведені норми, істотними умовами договору є предмет, ціна, строк дії договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Зміна місця поставки товару

Розглядаючи місце поставки товару як ймовірну істотну умову договору про закупівлю слід насамперед звернутися до умов, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. 

Щоб з’ясувати чи слід розглядати місце поставки товару як визначену законом істотну умову договору або яка є необхідною для договорів даного виду потрібно звернутися до правової природи договору поставки, оскільки договори про закупівлю, які укладаються для придбання товарів є договорами поставки.

Згідно з статтею 265 ГКУ за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до статті 712 ЦКУ за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Більше про істотні умови договору поставки читайте у статті «Як визначити які умови договору про закупівлю є істотними, а які ні?».

Отож, аналізу Цивільного та Господарського кодексів України можна дійти висновку, що місце поставки не слід розглядати як істотну умову договору поставки.

Відповідно єдиним випадком, коли місце поставки товару можна розглядати як істотну умову договору є той, коли сторони визначили, що дана умова є істотною у самому договорі про закупівлю. Тому у випадку, коли сторони в договорі про закупівлю визначили, що місце поставки є істотною умовою договору внести зміни до такого договору в частині зміни місця не є можливим. Водночас у випадку, коли місце поставки не є істотною умовою договору про закупівлю сторони можуть вносити зміни щодо місця поставки товару. 

Зміна місця надання послуг / виконання робіт

В свою чергу, визначаючи можливість зміни місця надання послуг / виконання робіт слід звернутися до порядку визначення предмета закупівлі для зазначених видів предметів закупівель.

Так, пунктом 21 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проектної документації.

Згідно з пунктом 27 частини 1 статті 1 Закону роботи - розроблення проектної документації на об’єкти будівництва, науково-проектної документації на реставрацію пам’яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Відповідно до наказу Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 «Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі» предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини 1 статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 27 частини 1 статті 1 Закону за об’єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятий наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 (з 01.11.2021 кошторисні норми України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві»), а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23.08.2011 № 301.

Під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06.2014 № 163, та / або галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23.08.2011 № 301.

З огляду на викладене, у випадку, коли місце надання послуг / виконання робіт є складовою предмета закупівлі, тобто є істотною умовою договору про закупівлю, зокрема, такими випадками можуть бути здійснення поточного чи капітального ремонту за певним об’єктом (будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури), сторони не можуть змінювати місця надання послуг / виконання робіт, оскільки в такому випадку буде мати місце зміна істотних умов договору про закупівлю, що не передбачено пунктом 19 Особливостей.  

Натомість у випадку, коли місце надання послуг не є, наприклад, складовою предмета закупівлі, та / або дана умова не визначена законом як істотна або є необхідною для договорів даного виду, а також сторони не визначили, що таке місце є істотною умовою договору про закупівлю вносити зміни щодо місця надання послуг є можливим.

#договір про закупівлю#зміни до договору#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard