Чи можна в договорі не вказувати ціни за одиницю при закупівлі декількох позицій товару
Здійснюючи закупівлю декількох позицій товарів уповноважені особи задаються запитанням: чи можна в договорі не вказувати ціну за одиницю. Тож у цьому матеріалі розберемося із цим запитанням. Для початку необхідно зрозуміти з чого формується ціна договору.
Ціна договору складається з певних складових, які в своїй сукупності визначають загальну вартість договору. У випадку закупівлі декількох позицій товару для визначення ціни договору необхідно знати кількість товару по кожній позиції та ціну за одиницю. Відповідно ціна за одиницю є важливою складовою частиною ціни договору при закупівлі, яка повинна бути обов’язково відображена в специфікації до договору, наприклад:
Це підтверджується й частиною 2 статті 266 Господарського кодексу України, яка визначає, що загальна кількість товарів, що підлягають поставці, їх часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура) за сортами, групами, підгрупами, видами, марками, типами, розмірами визначаються специфікацією за згодою сторін, якщо інше не передбачено законом.
Окрім цього, ціна за одиницю товару дозволяє сторонам договору не тільки розуміти вартість конкретної позиції товару в договорі, а й вносити зміни до договору про закупівлю. Розглянемо з чим це пов’язано.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Пунктом 17 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п’ятої, сьомої - дев’ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.
Відповідно до статті 180 ГКУ господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно статті 189 ГКУ ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін.
Таким чином ціна є істотною умовою договору про закупівлю, що в свою чергу дозволяє зробити висновки, що ціна за одиницю в договорі про закупівлю теж є істотною умовою договору, до якої згідно пункту 19 Особливостей можливо внести зміни, зокрема, на підставі підпункту 2 пункту 19 Особливостей, а саме:
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Детальніше ознайомитися про зміни ціни за одиницю можна в онлайн-книзі Про зміну ціни за одиницю товару.
У випадку відсутності зазначення ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю при закупівлі декількох позицій товару відповідно не вбачається можливим внести зміни до договору. При цьому аналогічна ситуація може виникнути і при внесені змін до договору по підпункту 6 та 7 пункту 19 Особливостей. Тому рекомендуємо обов’язково зазначати ціну за одиницю при закупівлі декількох позицій товару в специфікації до договору.
Отже, ціна за одиницю в договорі про закупівлю це не тільки важливий інструмент для точного визначення загальної вартості договору, а й істотна умова договору про закупівлю. Зазначення ціни за одиницю в договорі допоможе правомірно внести зміни до договору про закупівлю на підставі пункту 19 Особливостей та забезпечить прозорість, контроль за кількістю товару, гнучкість у розрахунках та юридичний захист для обох сторін договору.
пов'язані статті
20 груд.
Чи можна змінювати обсяги робіт в договорі про закупівлю18 груд.
14 тестів щодо укладання договору про закупівлю та внесення змін до нього18 груд.
Чи можна застосовувати ч.3 ст.631 ЦКУ з дня визначення учасника переможцем закупівлі? Позиція ВСУ13 груд.
Чи можна залучити субпідрядника шляхом внесення змін до договору про закупівлю, якщо на етапі закупівлі було зазначеного про його не залучення13 груд.
Суб’єкт, з яким укладено договір не виходить на зв’язок: як розірвати договір та укласти договір з іншим учасником