Статті

Чи можна укласти кілька договорів після відмінених торгів, які не відбулися через неподання жодної тендерної пропозиції

4
901

Підпункт 6 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) дозволяє замовникам укласти «прямий» договір про закупівлю після відміни відкритих торгів через неподання жодної тендерної пропозиції.

Проте, одним із питань, яке цікавить замовників при застосуванні даної підстави для укладення «прямого» договору про закупівлю є (не) можливість укладення кількох договорів з різними контрагентами, оскільки не завжди замовники, наприклад, можуть знайти контрагентів, які мають весь асортиментів товарів, які замовник планував придбати шляхом проведення відкритих торгів. Тому далі з’ясуємо можливість укладення кількох таких договорів.

Відповідаючи на питання можливості укладення кількох договорів про закупівлю після відміни відкритих торгів через неподання жодної тендерної пропозиції слід звернутися насамперед до підпункту 6 пункту 13 Особливостей, в якому визначено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. грн, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах у строк, установлений замовником згідно з цими особливостями, у тому числі за лотом. При цьому предмет закупівлі, його технічні, кількісні та якісні характеристики, проект договору про закупівлю, а також вимоги до суб’єкта, з яким укладається договір про закупівлю, не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (крім вимог, визначених пунктом 47 цих особливостей), та сума договору про закупівлю не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які відмінено через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі), з урахуванням прийнятного відсотка перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, якщо такий прийнятний відсоток був зазначений у тендерній документації.

З огляду на викладене, помічаємо, що у відповідності до даної норми замовники після відміни відкритих торгів через неподання жодної тендерної пропозиції можуть укласти виключно один договір про закупівлю, оскільки в даній нормі зустрічаємо конструкції «укладається договір про закупівлю» та «сума договору про закупівлю». Тобто дана норма визначає, що такий договір може бути тільки один. Натомість можливість укладення кількох договорів в підпункті 6 пункту 13 Особливостей не передбачено, окрім випадку, коли відкриті торги було оголошено за лотами.

Більше про укладення договору про закупівлю за лотами у разі відмінених відкритих торгів читайте в статті «Закупівля за лотами у разі відмінених відкритих торгів: що варто врахувати замовникам».

Тому після того, як було відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції замовники можуть укласти тільки один договір про закупівлю, оскільки укладення кількох договорів дана норма не передбачає. При цьому, укладаючи такий договір замовники повинні дотримуватися умов, які визначені в даній нормі.   

пов'язані статті