Чи можна укласти додаткову угоду на зменшення обсягу та суми договору з Нафтогаз Трейдинг у січні 2025 року
В кінці кожного календарного року та на початку нового року, замовники «приводять» договори / договори про закупівлю у відповідності до фактичного виконання, зокрема задля можливості звітування про виконання договорів про закупівлю та зняття бюджетних зобов’язань, оскільки більшість договорів укладено до 31 грудня.
Так, значна частина замовників для задоволення потреби 2024 року у природному газі уклали договори про закупівлю з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”», які мають свою специфіку.
Окрім цього, особливістю договорів на надання комунальних послуг передбачається оплата в наступному календарному за розрахунковим періодом місяці. Відповідно інформація про фактичні обсяги стає відомою тільки у січні місяці.
Водночас найбільш проблемним при виконанні таких договорів є сумніви щодо можливості укладення додаткової угоди до договору про закупівлю у січні 2025 року.
І тому замовники задаються запитанням щодо (не)можливості укладення додаткової угоди на зменшення обсягу, згідно підпункту 1 пункту 19 Особливостей, до договору про закупівлю, укладеного з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”», в наступному календарному місяці задля приведення такого договору у відповідність до фактичного виконання.
З’ясовуючи дане питання необхідно насамперед проаналізувати умови договору, який укладений з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» та норми законодавства, які регламентують такі правові поняття як строк дії договору та строк виконання зобов’язань.
Що таке строк дії договору та строк виконання зобов’язань?
З’ясовуючи дані поняття звернемося до положень до Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) та Господарського кодексу України (далі - ГКУ).
Згідно частини 1 статті 631 ЦКУ строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору.
Відповідно до частини 7 статті 180 ГКУ строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов’язання сторін, що виникли на основі цього договору.
На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Окрім цього, законодавство визначає таке поняття як строк виконання зобов’язань.
Статтею 530 ЦКУ визначено, що якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Згідно статті 526 ЦКУ зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Таким чином, можна зробити висновок, що наведені норми, розділяють поняття строк дії договору та строк виконання зобов’язань.
Окрім цього, як вбачається із зазначених норм, закінчення строку дії договору не припиняє господарських зобов’язань, оскільки таким є виконання, проведене належним чином.
Які умови щодо строку дії договору / строку виконання зобов’язань передбачені в договорі з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”»?
Умови договору в частині строку дії договору та строку виконання зобов’язань договорі з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» були визначені наступним чином:
13. Строк дії Договору та інші умови
13.1. Даний Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення підписів печаткою (за наявності) та діє в частині поставки газу до "31" грудня 2024 року (включно), а в частині розрахунків – до повного їх виконання. Продовження або припинення Договору можливе за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору.
…
13.3. Сторони погодили такий порядок внесення змін до цього Договору: усі зміни і доповнення до цього Договору оформлюються письмово у формі додаткової угоди про внесення змін до цього Договору та підписуються уповноваженими представниками Сторін, крім випадків, зазначених у пунктах 13.4 та 13.5 цього Договору.
...
5.1. Оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку:
– 70% вартості фактично переданого відповідно до акта приймання-передачі природного газу – до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу;
– остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акта приймання-передачі природний газ здійснюється Споживачем до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому Споживач повинен був сплатити 70 % грошових коштів за відповідний розрахунковий період.
З огляду на положення зазначених норм вбачається, що строк дії договору / строк виконання зобов’язань в частині поставки газу визначений до «31» грудня 2024 року (включно), а в частині розрахунків – до повного їх виконання. Проте такий договір не містить чіткої дати саме строку дії договору про закупівлю.
Отже, договір передбачає такі строки:
- строк поставки природного газу - до 31.12.2024;
- строк розрахунків - до 15.02.2025 (з урахування умов оплати, визначених договором);
- строк дії договору - не визначено.
Тому, в даному випадку, можна дійти висновку, що наведені умови договору дозволяють замовнику та постачальнику укласти додаткову угоду на зменшення обсягу закупівлі згідно підпункту 1 пункту 19 Особливостей й у січні-лютому 2025 року (до проведення розрахунків за грудень 2024), адже фактично договір вважається діючим.
Підсумки
Таким чином, з огляду на норми ЦКУ та ГКУ, а також умови договору з ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” варто дійти до висновку, що замовник може укласти додаткову угоду згідно підпункту 1 пункту 19 Особливостей після 31.12.2024 та до проведення розрахунків за грудень 2024, оскільки договір про закупівлю є діючим саме до проведення розрахунків у повному обсязі.
пов'язані статті
22 січ.
Перші моніторинги щодо оприлюднення замовником цін на матеріальні ресурси21 січ.
Нормативні документи, що регулюють закупівлі послуг харчування20 січ.
Продовження договору на 20%: чи можна змінювати номенклатурні позиції в додатковій угоді20 січ.
Чи можна в поточному році забрати невикористані обсяги по договору про закупівлю / договору, який укладений в минулому році17 січ.
Чи поширюються вимоги Постанови Кабміну №668 на договори з поточного ремонту