Чи можна укладати договір на суму меншу, ніж ціна тендерної пропозиції переможця або пропозиції переможця відбору
На етапі укладення договору про закупівлю за результатом проведених відкритих торгів або запиту пропозицій постачальників достатньо часто виникає ситуація, що переможець в силу певних обставин, які в нього виникнули може запропонувати замовнику перерахувати ціну пропозицію в бік зменшення без зменшення обсягів закупівлі та відповідно укласти договір з меншою сумою.
Відповідно в замовника виникає питання чи правомірні будуть такі дії та чи не буде це порушенням, адже всі замовники знають, що при відкритих торгах умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, а при запиті пропозицій постачальників - умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору. Тож варто дослідити норми закупівельного законодавства та знайти на нього відповідь.
Перерахунок ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі
Пункт 18 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) визначає, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:
- визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті;
- перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі;
- перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.
Звертаємо увагу, що розглядувану норму сторони можуть застосовувати як при проведенні закупівлі без аукціону, так і при проведення закупівлі із аукціоном.
Отже, згідно зазначеної норми умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції, окрім трьох випадків, які визначені в даній нормі. Одним із випадків, яким може скористатися замовник є перерахунок ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі. Дана підстава для перерахунку ціни тендерної пропозиції дозволяє перерахувати ціну тендерної пропозиції в бік зменшення.
Однак зазначена підстава також містить кілька умов, які є обов’язковими до застосування:
- повинен бути здійснений перерахунок ціни;
- такий перерахунок повинен бути здійснений в бік зменшення (при цьому, не визначено межі зменшення);
- обсяг закупівлі не може бути зменшеним.
Відповідно при дотриманні вище зазначених умов перерахунок ціни тендерної пропозиції при укладенні договору про закупівлю відповідатиме приписам пункту 18 Особливостей.
Тож як бачимо в результаті перерахунку ціни тендерної пропозиції переможця в бік зменшення без зменшення обсягів закупівлі замовник може укласти договір про закупівлю на суму меншу, ніж ціна тендерної пропозиції переможця.
Перерахунок ціни в бік зменшення ціни пропозиції переможця відбору без зміни обсягів закупівлі
Пункт 66 Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженому постановою Кабміну від 14.09.2020 № 822 (далі – Порядок №822) визначає, що умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу.
Згідно даної норми єдина умова, яка може бути змінена у проекті договору це ціна договору, але в сторону зменшення ціни без зміни обсягу закупівлі. Тобто можемо зробити висновок, що пункт 66 Порядку №822 дозволяє укласти договір на суму меншу, ніж ціна пропозиції переможця відбору без зміни обсягу.
Підсумки
Норми Особливостей та Порядку №822 дозволяють перерахувати ціну відповідно тендерної пропозиції переможця або пропозиції переможця відбору в бік зменшення та відповідно укласти договір на суму меншу, ніж ціна тендерної пропозиції переможця або пропозиції переможця відбору, але за однієї умови, що обсягів закупівлі не зменшиться/зміниться.
пов'язані статті
17 лип.
Практикум недостовірна інформація: виявлення та підстава для відхилення17 лип.
Відхилення тендерної пропозиції як такої, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та / або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей17 лип.
Чи наявні ризики для замовника, якщо укладається договір на ціни вище ринкових та як убезпечити себе16 лип.
Технічна специфікація до предмета закупівлі16 лип.
Відхилення учасника процедури закупівлі, який підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей