Чи може замовник на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі вимагати документи, які не передбачені національними стандартами для товарів, які передбачені пунктом 29 Особливостей?
Відповідно до пункту 29 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості) у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі твердого палива, природного газу, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії положення пунктів 1 і 2 частини другої статті 16 Закону замовником не застосовуються.
У разі здійснення закупівель, визначених абзацом першим цього пункту, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).
З огляду на дані норми, замовники можуть вимагати від учасників підтвердження відповідності предмета закупівлі виключно тих вимог, які визначені такими стандартами. Зокрема, в даному випадку варто припустити, що такими вимогами є, наприклад, показники технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.
Проте, чи поширюється зазначені обмеження на вимоги про надання учасниками документів, які підтверджують відповідність предмета закупівлі технічних та якісних характеристик предмета закупівлі. Тобто чи можуть замовники вимагати від учасників подання документів на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, які не визначені національними стандартами?
Щоб відповісти на дане питання звернемось до практики Постійно діючої адміністративної колегії антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Колегія).
Колегія дотримується позиції, що замовники при закупівлі твердого палива, природного газу, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії можуть вимагати подання учасниками виключно тих документів, які підтверджують технічні та якісні характеристики предмета закупівлі та які визначені відповідними національними стандартами.
Наприклад, у вище розглянутому рішенні сертифікат якості був передбачений ДСТУ 2042-92 «Брикети торф’яні для комунально-побутових потреб», і тому така вимога тендерної документації була правомірна. Натомість ні ДСТУ 2042-92 «Брикети торф’яні для комунально-побутових потреб», ні ДСТУ 7146:2010 «ВУГІЛЛЯ КАМ’ЯНЕ ТА АНТРАЦИТ ДЛЯ ПОБУТОВИХ ПОТРЕБ» не передбачає наявності висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, і тому Колегія зобов’язала замовника усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до тендерної документації.
Відповідно замовникам при закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії для підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі слід вимагати подання тільки тих документів, які передбачені відповідними національними стандартами, оскільки вимога про подання будь-яких інших документів суперечитиме абзацу 2 пункту 29 Особливостей.
пов'язані статті
17 квіт.
Чи можна одразу після відміни відкритих торгів оголосити нові торги11 квіт.
Як здійснити закупівлю згідно пп.6. п. 13 Особливостей без порушень: практикум08 квіт.
Відміна закупівлі у зв’язку із скороченням обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг згідно Особливостей07 квіт.
Коли відновлюється перебіг строків при оскарженні закупівлі04 квіт.
Застосування національних стандартів в публічних закупівлях