Статті

Чи може замовник користуватися листом Мінекономіки при визначенні додаткової потреби?

0
920

У відповідності до пункту 14 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон). Детальніше про планування закупівель та умов застосування Особливостей щодо додаткової потреби читайте у статтях розміщеній на платформі TNDR. «Планування закупівель за Особливостями» та «Додаткова потреба: умови застосування за Особливостями».

Абзацом 3 пункту 15 Особливостей визначено, що якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не додається до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі (тотожних предметів закупівель), закупівля яких була здійснена; замовник обирає вид закупівлі такого предмета закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених Особливостями.

У даному матеріалі розглянемо лист Мінекономіки щодо планування № 3304-04/54160-06 від 03.09.2020 (далі – Лист щодо планування) та з’ясуємо чи можна користуватися ним у плануванні публічних закупівель за Особливостями.

Численна кількість замовників при визначенні додаткової потреби, керуються роз’ясненнями наведеними у Листі щодо планування. Варто зауважити, що аналізуючи судові рішення вбачається, що листи Мінекономіки не є джерелом права і не є обов'язковим для застосування судом. Окрім того, у разі посилання на листи Мінекономіки при розгляді спору в суді, останні вважають, що таке посилання є некоректним, після чого Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) має вищу юридичну силу і в даному випадку підлягає однозначному і прямому застосуванню (Рішення від 13.05.2022 № 380/21292/21 Львівський окружний адміністративний суд, Рішення від 11.08.2022 № 903/310/22 Господарський суд Волинської області).

Разом з тим, зміст такого листа зводився до переліку випадків яких замовник може вважати предмет закупівлі новим. Такими випадками на думку Мінекономіки є:

пов'язані статті