Статті

Алгоритм перевірки учасника по пункту 47 Особливостей 

10
328

Згідно пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли наявні підстави, які визначені в даному пункті. 

Також даним пунктом передбачено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції. 

Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту. 

Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.  

При цьому, абзац 2 підпункту 1 пункту 44 Особливостей зобов’язує замовника відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо: 

1) учасник процедури закупівлі: підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей. 

Разом з тим, для того, щоб з’ясувати наявність/відсутність підстав, які встановлені пунктом 47 цих особливостей, замовникам необхідно перевірити таку інформацію самостійно, адже відсутність підстав для відмови згідно даної норми учасник підтверджує шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції. 

При цьому, весь алгоритм перевірки інформації згідно пункту 47 Особливостей розглянемо далі. 

Підстави для відмови в участі в процедурі закупівлі 

1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо наймання на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі. 

Зазначену інформацію замовник не може ніде перевірити, оскільки таку інформацію замовник знає безпосередньо. 

Водночас відсутність підстав для відмови згідно даної норми замовник повинен відобразити в окремому документі, приклад якого наведено в підсумках. 

2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. 

Крок № 1. Відкриваємо реєстр осіб, які вчинили корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення за посиланням

Крок № 2. Далі гортаємо сторінку нижче, шоб дійти до розділ «Пошук» 

Крок № 3. Натискаємо «Юридична особа». Далі вводимо назву юридичної особи та код ЄДРПОУ учасника / переможця процедури закупівлі та натискаємо «Пошук». 

Крок № 4. Отримуємо результат та фіксуємо його скріншотом екрану, який після цього зберігаємо. 

3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією; 

Крок № 1. Відкриваємо реєстр осіб, які вчинили корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення за посиланням

Крок № 2. Гортаємо вниз до того ж розділу «Пошук» 

Крок № 3. Однак тепер натискаємо «Фізична особа». Далі вводимо прізвище ім’я та по батькові керівника учасника / переможця процедури закупівлі та натискаємо «Пошук». 

Крок № 4. Отримуємо результат та фіксуємо його скріншотом екрану, який після цього зберігаємо. 

4)суб’єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини 2 статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів

Реєстр, де можна перевірити інформацію, яка буде підтверджувати відсутність підстав згідно даної норми, можна знайти, скориставшись відповідним посиланням або ж у декілька простих кроків: 

Крок № 1. Переходимо на сайт Антимонопольного комітету України

Крок № 2. Знаходимо вкладку «Напрями», опісля – категорію «Оскарження публічних закупівель» 

Крок № 3. Далі прямуємо на розділ «Зведені відомості щодо спотворення результатів торгів». 

Крок № 4. Після обираємо «Державний реєстр суб’єктів господарювання, притягнутих до відповідальності за вчинення порушення» і натискаємо на посилання, розміщене у кінці даного повідомлення: 

Крок №5. Вводимо дані учасника. 

Крок № 6. Скачуємо PDF файл із даними щодо рішення АМКУ, натиснувши синю іконку, як на скрінщшоті вище. 

Якщо у даному реєстрі відсутня інформація про суб’єкта, відобразиться наступна інформація: 

І замовник може скачати PDF файл, в якому міститиметься інформація про відсутність інформації щодо певного суб’єкта, натиснувши ту ж синю іконку, як на скріншоті вище.

Окрім цього, на сайті Антимонопольного комітету зберіглась можливість пошуку ідентичної інформації у зведених відомостях щодо спотворення результатів торгів за актуальний період. Для цього потрібно повернутись до кроку №3 та перейти в розділ «Зведені відомості щодо спотворення результатів торгів».  І перейти, наприклад, в розділ «Зведені відомості щодо спотворення результатів торгів за 2025 рік». На сторінці відобразиться список із файлами, в яких містяться відомості у формі електронної таблиці Excel, щодо переліку суб’єктів, яку замовник може скачати.

5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку 

6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку 

Перевірити інформацію щодо відсутності підстав згідно підпунктів 5 та 6 замовник не має можливості. 

7) тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника: 

Щоб з’ясувати відсутність підстав для відмови згідно даної норми замовнику необхідно проаналізувати тендерну пропозицію учасника, а також перевірити інформацію щодо учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. 

Крок № 1. Заходимо на портал електронних сервісів за посиланням.

Крок № 2. Обираємо про кого необхідно отримати інформацію: фізична особа-підприємець, юридична особа, відокремлений підрозділ юридичної особи.

Крок № 3. Далі вводимо код ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків та натискаємо шукати.

Крок № 4. Підписуємо електронним підписом (удосконаленим або кваліфікованим) 

Крок № 5. Отримуємо доступ до інформації, перевіряємо її та фіксуємо його скріншотом екрану, який після цього зберігаємо. 

Натиснувши на кнопку справа «Детальніше» відкриється більше інформації.

При цьому, як з’ясувати пов’язаність осіб на підставі отриманої інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань дізнаєтеся в статті Пов’язані особи в публічних закупівлях: хто це та як виявити 

8) учасник процедури закупівлі визнаний в установленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура 

Крок № 1: переходимо за відповідним посиланням і обираємо «Інформаційна довідка по справах про банкрутство».  

Крок № 2: Накладаємо електронний підпис та натискаємо «Увійти».  

Крок № 3: Вказуємо дані учасника процедури закупівлі, натискаємо «Сформувати довідку».  

Крок № 4: Після формування довідки, замовник може завантажити та роздрукувати PDF файл довідки. 

9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” (крім нерезидентів): 

Як і в попередньому прикладі із ЄДР, діємо за тим же порядком. 

Крок № 1. Заходимо на портал електронних сервісів за посиланням

Крок № 2. Обираємо про кого необхідно отримати інформацію: фізична особа-підприємець, юридична особа, відокремлений підрозділ юридичної особи 

Крок № 3. Вводимо код ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків та натискаємо шукати 

Крок № 4. Підписуємо електронним підписом (удосконаленим або кваліфікованим) 

Крок № 5. Отримуємо доступ до інформації, перевіряємо її та фіксуємо його скріншотом екрану, який після цього зберігаємо. 

10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом) 

Перевіряти відсутність підстав для відмови в закупівлі згідно наведеної норми замовник повинен виключно, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом). При цьому, перевірити інформацію про наявність антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, замовник може шляхом встановлення відповідної вимоги про надання в складі тендерної пропозиції антикорупційної програми чи відомостей про уповноваженого з реалізації антикорупційної програми у відповідності до абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону - тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. 

11) учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України “Про санкції”, крім випадку, коли активи такої особи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА 

Крок № 1. Переходимо на сайт

Крок № 2. Обираємо в верхньому меню розділ «Витяг з реєстру». 

Крок № 3. Обираємо тип особи (фізична або юридична) для якого необхідно сформувати витяг. Після чого потрібно обрати тип інформації, яка є у замовника, наприклад, ПІБ.

Крок № 4. Вводимо дані фізичної особи та натискає кнопку «Шукати».  На сторінці одразу відобразяться результати

Крок №5. Отримаємо результат у формі витягу. Для цього потрібно натиснути кнопку «Сформувати витяг» після чого відкриється можливість завнтажити його у форматі PDF. Тож, завантажуємо.

Крок № 6. Якщо в реєстрі міститься інформація щодо застосування санкцій до особи, відомості про яку перевіряються, потрібно з’ясувати чи передано в управління АРМА активи учасника, який підпадає під підстави згідно даної норми. 

Зазначена норма передбачає, що замовник не повинен відхиляти тендерну пропозицію учасника при існуванні обставин, які визначені даною нормою, у випадку, коли активи такої особи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА 

Тому у випадку, коли замовник шляхом перевірки з’ясує, що учасник підпадає під підстави для відмови в участі у відкритих торгах визначені згідно з підпунктом 11 пункту 47 Особливостей, замовник має перевірити інформацію про те чи передано в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів) активи учасника або його кінцевого бенефіціарного власника, члена або учасника (акціонера)). 

І в разі, якщо АРМА надасть відповідь, що активи такого учасника передано в управління АРМА, в замовника не буде підстав для відхилення тендерної пропозиції згідно даної підстави. 

Приклад такого запиту знайдете за посиланням

12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми 

Перевірити інформацію щодо відсутності підстав згідно даної норми замовник не має можливості. 

Підсумки 

Здійснюючи розгляд тендерної пропозиції замовник повинен перевірити наявність підстав для відмови в участі в процедурі закупівлі згідно пункту 47 Особливостей. 

При цьому, інформацію про відсутність/наявність підстав для відмови в участі в закупівлі згідно даної норми замовнику необхідно зберігати, зокрема у формі витягів/довідок/скріншотів із екрану. 

Водночас при перевірці певних підстав в замовника відсутня можливість збереження витягів/довідок/скріншотів із екрану, тому замовнику доцільно відобразити інформацію про відсутні підстави для відмови у формі окремого документа, як у прикладі нижче. 

#алгоритми закупівель#відкриті торги#відхилення тендерної пропозиції#підстави для відмови в участі#тендерна пропозиція

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard