Звітування про виконання договору про закупівлю: розкладаємо усе по поличках
Наприкінці кожного року постає необхідність у звітуванні про виконання договорів про закупівлю, але у цьому році, 2022, запитань ще більше, адже ми працювати не тільки за Законом України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), але й за постановою Кабміну від 28.02.2022 № 169 (далі – Постанова № 169) та Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості). Тож у цьому матеріалі розберемо за результатами яких закупівель необхідно звітувати про виконання договору про закупівлю, чи є різниця та яка у звітуванні за Законом та Особливостями та надано відповіді на поширені запитання закупівельної спільноти.
За результатами яких закупівель необхідно оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю?
У разі закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання договору про закупівлю або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю (пункт 12 частини 1 статті 10 Закону).
Із аналізу зазначеної норми вбачається, що звітуватися про виконання договору про закупівлю замовник зобов’язаний лише по договору, який у розумінні Закону з урахуванням Особливостей є договором про закупівлю, тобто це ті договори про закупівлю, які укладені згідно закупівель визначених пунктом 10 та 13 Особливостей (пункт 17 Особливостей). Це договори про закупівлю, які укладенні за результатами:
- відкритих торгів у порядку визначеному Особливостями;
- закупівлі через електронний каталог, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тис. грн;
- закупівлі без використання електронної системи закупівель, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тис. грн для товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), 200 тис. грн для послуг з поточного ремонту, 1,5 млн грн для робіт.
Але до набрання чинності Особливостей ми керувалися ще Законом, тому враховуємо ще й такі види закупівель як:
- спрощена закупівля;
- відкриті торги;
- відкриті торги з публікацією англійською мовою;
- торги з обмеженою участю;
- конкурентний діалог;
- переговорна процедура закупівлі.
Також у цьому році ми застосовували норми Постанови № 169, відповідно до якої проводили спрощені закупівлі у порядку визначеному Законом, тож і їх маємо врахувати. Чому необхідно звітувати про виконання договору про закупівлю, укладеного за результатами спрощеної закупівлі за Постановою № 169?
Це пояснюється тим, що відповідно до абзацу 3 підпункту 1 пункту 1 Постанови № 169 було визначено, що замовники (крім тих, що визначені в абзацах першому та другому цього підпункту) здійснюють публічні закупівлі, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, із використанням електронного каталогу та / або порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом України «Про публічні закупівлі». Тож Постанова № 169 скерувала нас до Закону.
Частиною 15 статті 14 Закону визначено, що договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону. Згідно з частиною 9 статті 41 Закону у разі закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання договору про закупівлю або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю. Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання звіт про виконання договору про закупівлю.
Підсумовуючи маємо з вами такий перелік закупівель за результатами яких необхідно звітувати про виконання договору про закупівлю:
- відкриті торги у порядку визначеному Особливостями;
- закупівлі через електронний каталог, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тис. грн за Особливостями;
- закупівлі без використання електронної системи закупівель, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тис. грн для товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), 200 тис. грн для послуг з поточного ремонту, 1,5 млн грн для робіт за Особливостями;
- спрощена закупівля за Законом;
- відкриті торги за Законом;
- відкриті торги з публікацією англійською мовою за Законом;
- торги з обмеженою участю за Законом;
- конкурентний діалог за Законом;
- переговорна процедура закупівлі за Законом;
- спрощена закупівля за Постановою № 169.
Чи є різниця між звітуванням про виконання договорів про закупівлю, укладених за Законом та за Особливостями?
Пунктом 17 Особливостей визначено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин 3-5, 7 та 8 статті 41 Закону, та цих особливостей.
Варто зазначити, що Особливості не містять чіткої інформації або вимог до звітування про виконання договорів про закупівлі, окрім пункту 4, яким визначено, що під час оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до Закону інформація, передбачена пунктом 13 частини 1 статті 42 Закону, замовником не зазначається. Відповідно ми скеровуємося до Закону.
Так, частиною 9 статті 41 Закону передбачено, що у разі закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання договору про закупівлю або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю. Водночас строки та обов’язок замовника щодо оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю міститься у пункті 12 частини 1 статті 10 Закону: замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
Тож вимоги до звітування про виконання договору про закупівлі залишилися незміненими, єдина відмінність це закупівлі за результатами яких необхідно звітувати про виконання договору про закупівлю.
Для зручності використання неведеної вище інформації пропонуємо наступну таблицю
Строки оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю
Як ми вже розібралися Особливості окремих норм, якими змінювався порядок оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю не містить, тому враховуючи положення абзацу 1 пункту 3 Особливостей звертаємося до норм Закону. Такі положення містяться у пункті 12 частини 1 статті 10 Закону звіт про виконання договору про закупівлю оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель протягом 20 робочих днів:
- з дня виконання сторонами договору про закупівлю,
або
- закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами,
або
- його розірвання.
Так, Законом визначені три події при настанні однієї з яких замовник має оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів.
Водночас, аналізуючи окремі висновки ДАСУ можна дійти висновку, що перевіряючими обрахунок строків здійснюється не за принципом самостійного обрання підстави для оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю, а за принципом настання першої події. Тобто у разі якщо термін дії договору про закупівлю по строку не закінчився, але виконаний в частині надання послуг, поставки товарів, чи виконання робіт, а замовником здійснено усі оплати, то в такому випадку строк обраховується з дня повного виконання зобов’язань сторонами.
Але варто відзначити, що пункт 12 частини 1 статті 10 Закону між переліком подій з настанням яких замовник має оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю містить слова «або», відповідно надає замовнику право обирати самостійно з настанням якої події замовник оприлюднюватиме звіт про виконання договору про закупівлю.
Проте, тим замовникам, які бажають себе максимально убезпечити та не планують продовжувати договір про закупівлю до 20% на наступний рік варто звітувати з настанням першої події.
Як рахувати строки для оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю?
Так, Законом визначено три події при настанні однієї з яких замовник має звітується про виконання договору про закупівлю, тож розглянемо кожну із таких подій. Якщо говорити про дію договору про закупівлю та його виконання варто звернутися норм Цивільного та Господарського кодексів України.
Частиною 1 статті 631 Цивільного кодексу України визначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої зобов’язання відповідно до договору.
Законодавцем розмежовуються поняття такі як строк дії договору про закупівлю та строк дії зобов’язання за договором про закупівлю, чому? Тому, що господарське зобов’язання припиняється, у відповідності до положень статті 202 ГКУ, у разі:
- виконанням, проведеним належно;
- зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов’язання;
- у разі поєднання управненої та зобов’язаної сторін в одній особі;
- за згодою сторін;
- через неможливість виконання;
- в інших випадках, передбачених ГК або іншими законами;
- господарське зобов'язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.
Тобто, підстави виконання договору про закупівлю зазначенні у пункті 12 частини 1 статті 10 Закону тісно переплітаються із підставами визначеними ЦКУ та ГКУ. Водночас, постає питання як розуміти кожну із таких подій.
У будь–кому випадку замовнику потрібно аналізувати умови укладеного договору про закупівлю та діяти згідно умов такого договору, в тому числі й щодо терміну дії та порядку дострокового його розірвання.
Подія № 1. Виконання сторонами договору про закупівлю. У даному випадку мається на увазі, що сторони мають виконати умови договору про закупівлю в цілому, а саме поставити весь обсяг товару або виконати весь обсяг робіта або надати весь обсяг послуг, які визначенні умовами такого договору про закупівлю, а замовник у свою чергу має здійснити повну оплату за поставлений товар, виконанні роботи чи наданні послуги. Тобто сторони договору мають виконати повністю свої зобов’язання, а відтак за настанням події, яка відбудеться пізніше замовник має прозвітуватися про виконання договору про закупівлю.
Для прикладу
У відповідності до умов договору про закупівлю, який укладений на строк до 31.12.2022 постачальник здійснив поставку всього об’єму пального, замовник оплатив за такий товар 21.11.2022. В такому випадку станом на 21.11.2022 договір є виконаний, таким чином замовник може протягом 20 робочих днів прозвітувати про виконання такого договору про закупівлю, а саме до 19.12.2022.
Подія № 2. Закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами. Дана підстава передбачає звітування по закінченню строку дії договору про закупівлю та за умови, що сторони виконали такий договір. Тобто, по закінченню строку дії договору про закупівлю має бути поставлений весь обсяг товару або виконано весь обсяг робіт або надано весь обсяг послуг, які визначенні умовами такого договору, а замовник у свою чергу має здійснити повну оплату за поставлений товар, виконанні роботи чи наданні послуги.
Для прикладу
Замовником був укладений договір підряду із строком дії до 31.12.2022, роботи мають бути виконання до 01.12.2022, оплата за виконанні роботи проводиться протягом 15 робочих дні з моменту підписання актів встановленої форми. В такому випадку, враховуючи умови договору про закупівлю всі зобов’язання сторони виконають до 22.12.2022, тому замовник може прозвітуватися про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів від 31.12.2022, а саме до 27.01.2023.
Подія № 3. Розірвання договору про закупівлю. Дана підстава, може розглядатися у двох варіантах це дострокове розірвання договору про закупівлю за взаємною згодою сторін або в одностроньому порядку, знов у ж таки така можливість має бути передбачена умовами укладеного договору про закупівлю. Дострокове розірвання договору про закупівлю за взаємною згодою сторін є зрозумілим, так як сторони домовили розірвати договір про закупівлю з конкретної дати шляхом укладання додатковї угоди, в такому випадку замовнику потрібно прозвітуватися протягом 20 робочих днів із дати укладання такої додаткової угоди або з дати визначеної у додатковій угоді.
Для прикладу
Договір поставки був укладений на строк до 31.12.2022 , сторони укладаючи додаткову угоду від 15.11.2022 домовилися розірвати договір з 01.12.2022 або домовилися, що договір є розірваний з 01.12.2022. В такому випадку замовник має прозвітувати про виконання договору про закупівлю у зв’язку з його достроковим розірванням із зазначеної дати з 01.12.2022, тобто до 29.12.2022.
Ситуація для замовника більш складніша у разі дострокового розірвання договору про закупівлю в односторонньому порядку. У відповідності до положень статті 188 ГКУ зміна та розірвання господарських договорів#nbsp;в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Тобто, норми ГКУ надають можливість дострокового розірвання в односторонньому порядку лише якщо таке право визначене умовами договору про закупівлю, окрім цього сторони мають також дотриматися порядку одностороннього розірвання встановленого умовами такого договору. Оскільки умови договір можуть бути різними і стандартних ситуацій немає, тому для прикладу наведемо випадок із своєї практики.
Умовами договору поставки визначено, що «Замовник має право достроково, в односторонньому порядку, розірвати цей Договір у разі невиконання та / або неналежного виконання зобов’язань Постачальником, шляхом направлення письмового повідомлення про це Постачальнику. Повідомлення про дострокове розірвання договору направляється Замовником не менше ніж за 10 робочих дні до запланованої дати дострокового розірвання договору.#nbsp;Датою розірвання договору буде вважатися дата, яка зазначена Замовником у повідомленні». У даному випадку якщо замовник у повідомленні визначив дату дострокового розірвання договору з 15.11.2022, то вважається що з цієї дати договір про закупівлю розірваний, а відтак замовник має прозвітуватися про виконання договору про закупівлю у зв’язку з його достроковим розірванням до 13.12.2022.
Договір про закупівлю виконаний не на 100%: чи потрібно робити додаткову угоду?
Дане запитання поєднує у собі чимало ситуацій, але розпочнемо із головного. Пунктом 12 частини 1 статті 10 Закону визначено, що звіт про виконання договору про закупівлю оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання. Тобто звітувати про виконання договору про закупівлі ми маємо лише за умови його виконання, тобто після повного постачання товару, надання послуг або виконання робіт та проведення відповідної оплати замовником.
Тож, якщо з певних причин послуги, роботи чи товар надані / виконані / поставлені не в повному обсязі рекомендую врегулювати це додатковою угодою до договору про закупівлю, якою буде зменшено обсяги і ціну відповідно. Так як ціна та обсяг договору про закупівлю є його істотними умова, замовник має право внести відповідні зміни до договору про закупівлю на підставі пункту 1 частини 5 статті 41 Закону або підпункту 1 пункту 19 Особливостей.
Далі розберемо декілька практичних ситуацій.
Ситуація № 1. Строк дії договору про закупівлю закінчився, але сторони зобов’язання не виконали. У такому випадку замовник має декілька варіантів, за умови, що договір про закупівлю містить застереження, наприклад:#nbsp;договір діє до 31.12.2022, але до повного виконання Сторонами зобов’язань.
Варіант 1. Замовник може внести зміни до договору про закупівлю шляхом укладання додаткової угоди зменшивши обсяги закупівлі та загальні ціну договору про закупівлю.
Для прикладу
Договором поставки було визначено поставку 500 кг. курячого м’яса за ціною 75 грн/кг, 500 кг.#nbsp;м’яса говяжого за ціною 180 грн/кг. Загальна ціна такого договору складала 127#nbsp;500 грн. У грудні місяці замовник знаючи, що такої кількості товару не буде використана до кінця року, зменшує обсяги до фактичних потрібних (або уже використаних, у разі якщо замовлень товару більше не буде здійснювати), а саме додатковою угодою замовник у специфікації зменшує обсяг та вказує той що потрібно 200 кг. курячого м’яса за ціною 75 грн/кг, 200 кг. м’яса говяжого за ціною 180 грн/кг та зменшує ціну договору про закупівлю виходячи із обсягів помножених на одиницю товару. Загальна ціна такого договору про закупівлю складала#nbsp;51 000 грн. Після внесення змін до договору про закупівлю замовник оприлюднює повідомлення про внесення змін до істотних умов договору про закупівлю та самі зміни додаткову угоду). Та, якщо після укладання додаткової угоди замовник провів повну оплату за визначені обсяги товару, в такому випадку замовник може прозвітуватися про виконання договору про закупівлю, протягом 20 робочих дні з дати укладання додаткової угоди про зменшення обсягів та ціни договору.
Варіант 2. Замовник може достроково розірвати договір за згодою сторін.
Ситуація № 2. Строк дії договору про закупівлю закінчився, підрядник роботи виконав, постачальник поставив товар, надавач послуг надав послуги, а замовник оплату не провів, що робити в такому випадку замовнику?
У даному випадку замовнику слід проаналізувати умови договору про закупівлю, у разі якщо умовами договору про закупівлю передбачено, що «Договір набирає чинності ____________ (наприклад: з дати його підписання Сторонами або з дати його підписання Сторонами, але не раніше ніж 31.12.2022 року) та діє до 31.12.2022, але до повного виконання Сторонами зобов’язань» замовник може не вчиняти ніяких дій, адже договір про закупівлю діє до виконання його зобов’язань в частині проведення оплати. Згідно зазначених умов договору термін дії такого договору буде діяти до моменту оплати замовником за поставлений товар, надану послугу чи виконану роботу в повному обсязі. В свою чергу після проведення оплати замовник має прозвітуватися про виконання такого договору протягом 20 робочих днів з дня проведення такої оплати.
Якщо ж такі умови договору про закупівлю відсутні у замовника залишається єдиний варіант – укладати додаткову угоду до договору про закупівлю щодо продовження строку дії договору про закупівлю відповідно до пункту 4 частини 5 статті 41 Закону або підпункту 4 пункту 19 Особливостей, але задньою датою (в межах дії договору про закупівлю).
Ведеться претензійна робота: чи можна звітувати про виконання договору про закупівлю?
Замовнику потрібно зрозуміти щодо чого може проводитися претензійно – позовна робота будь-якою із сторін. Претензійно – позовна робота може проводитися:
- щодо виконання умов договору в частині поставки товару, надання послуг чи виконання робіт;
- щодо оплати за поставлений товар, наданні послуги чи виконані роботи (у разі якщо замовником не проведена оплата);
- щодо стягнення санкцій визначених договором за невиконання зобов’язань.
У даному випадку має значення чи претензійно – позовна робота пов’язана із виконанням зобов’язань щодо виконання робіт, послуг чи поставки товару чи просто стягнення штрафних санкцій.
У разі якщо претензійно–позовна робота ведеться по стягненню санкцій за не виконання умов договору про закупівлю, то в такому випадку замовник звітується про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів:
- з дня виконання сторонами договору про закупівлю,
або
- закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами,
або
- його розірвання.
У разі якщо претензійно – позовна робота ведеться щодо виконання зобов’язань в частині поставки товару, надання послуг чи виконання робіт або оплати за поставлений товар, наданні послуги чи виконані роботи у такому випадку замовник не звітується про виконання договору про закупівлю до моменту його фактичного повного виконання.
Технічна особливість звітування про виконання договору про закупівлю, який взагалі не виконувався
Основне питання це дійсно технічна особливість. У разі якщо замовник провів закупівлю, уклав договір про закупівлю, але він взагалі не виконувався, то у замовника немає технічної можливості внести зміни до договору про закупівлі та зменшити його до «0» по обсяг та ціні так як система такі зміни не пропустить. Тому, у замовника є один варіант це розірвати договір про закупівлю шляхом укладання додаткової угоди. Рекомендуємо у такій додатковій угоді прописати, що роботи, чи послуги чи поставка товару у відповідності до умов договору про закупівлю не виконувалися чи не постачалися, та оплати за поставлений товар чи наданні послуги чи виконанні роботи не проводилися.
Тому, у даному випадку замовник звітується про виконання договору про закупівлю після розірвання такого договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з моменту такого розірвання. Разом із звітом оприлюднює додаткову угоду про розірвання договору.
Чи зазначати інформацію про країну походження у звіті про виконання договору про закупівлю?
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 42 Закону звіт про виконання договору про закупівлю повинен містити країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі - у разі закупівлі товару. Тобто зазначення такої інформації є обов’язком замовника виключно у разі, якщо це договір про закупівлю товарів.
Проте пунктом 4 Особливостей визначено, що під час оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до Закону інформація, передбачена пунктом 13 частини 1 статті 42 Закону, замовником не зазначається. Відповідно постає запитання чи потрібно замовнику зазначати таку інформацію в електронній системі закупівель?
Абзацом 4 пункту 2 постанови Кабміну від 12.10.2022 № 1178 визначено, що закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою. Постанова Кабміну від 12.10.2022 № 1178, якою затверджено Особливості набрала чинності 19.10.2022, відповідно її дія поширюється на закупівлі, які розпочаті з 19.10.2022.
Враховуючи викладене вище маємо розділити закупівлі на ті, що розпочаті до 18.10.2022 включно та ті, що розпочаті з 19.10.2022 включно. Відповідно під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю за результатами закупівель, які розпочаті з 19.10.2022 включно замовники не зазначають інформацію про походження товару, натомість звітуючи про виконання договорів про закупівлю за результатами закупівель, які розпочаті до 18.10.2022 включно замовники мають обв’язок зазначати інформацію про країну проходження товару.
Додаткові вимоги під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю, якщо здійснювалася закупівля товарів до яких застосовується ступінь локалізації виробництва згідно із Законом
Відповідно до пункту 13 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого постановою Кабміну від 02.08.2022 № 861 учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.
Тож замовник окрім самого звіту про виконання договору про закупівлю має оприлюднити фактичну калькуляцію собівартості товару.
Чи загрожує моніторинг процедури закупівлі після оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю?
Для того щоб відповісти на дане питання потрібно проаналізувати положення Особливостей та Закону. У відповідності до пункту 23 Особливостей моніторинг відкритих торгів здійснюється Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами відповідно до#nbsp;статті 8 Закону. Дані автоматичних індикаторів ризиків застосовуються з урахуванням цих особливостей.
Статтею 8 Закону визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Отже після оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю моніторинг процедури закупівлі не проводиться.
Практика моніторингу щодо звітування про виконання договору про закупівлю
Звітування про виконання договору про закупівлю є одним із питань під час проведення моніторингу та перевірки закупівель аудиторами. Розглянемо приклади порушень виявлені під час проведення моніторингу.
1. Моніторинг закупівлі UA-M-2022-11-23-000058 від 23.11.2022.
Витяг з висновку моніторингу: аналізом процедури закупівлі встановлено, що згідно інформації викладеної на сайті уповноваженого органу (https://prozorro.gov.ua) за результатами проведеної процедури закупівлі, між замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «Е_Т» укладено договір про закупівлю.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, а саме: звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання. Згідно з пунктом 10.1 розділу 10 договору про закупівлю - цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.03.2022 року, але у будь якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань за даним Договором. Проте, замовником станом на момент завершення проведення моніторингу процедури закупівлі (28.11.2022) звіт про виконання договору або додаткової угоди щодо подовження строку дії Договору / розірвання Договору не оприлюднено.
2. Моніторинг закупівлі UA-M-2022-11-22-000067 від 22.11.2022.
Витяг з висновку моніторингу: за результатом моніторингу встановлено, що замовником укладено додаткову угоду до договору від 31.10.2022 № 2, якою прийнято рішення про розірвання договору в зв’язку із подорожчанням товару більше ніж на 10%. В порушення вимог пункту 12 частини 1 статті 10 Закону, замовником не оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
3. Моніторингу закупівлі № UA-M-2022-11-25-000056 від 25.11.2022
Витяг із висновку моніторингу: за результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що замовник за результатами переговорної процедури (скорочена) уклав з ТОВ «Г» Договір, відповідно до пункту 5.1. якого цей Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 31.01.2022 (або до вичерпання ліміту загальної суми Договору). В частині виконання зобов’язань Споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію діє до повного виконання Споживачем таких зобов’язань.
На запит Держаудитслужби про надання інформації щодо стану виконання Договору та оплати за Договором замовником 08.12.2022 надано пояснення, в якому зазначено, що остання оплата за Договором здійснювалася Замовником 03.06.2022 та Договір вважається виконаним.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
4. Моніторинг закупівлі UA-M-2022-11-25-000045 від 25.11.2022
Витяг із висновку:відповідно до інформації, оприлюдненої в електронній системі закупівель, за результатами проведеної процедури закупівлі між замовником та фізичною особою-підприємцем К укладено договір про закупівлю. Відповідно до пункту 1.1. розділу 1 договору виконавець зобов’язується у лютому-квітні 2022 року надати замовнику послуги, при цьому, відповідно до пункту 9.1. розділу 9 Договору, він набирає чинності з дня його підписання та діє протягом січня 2022, або до повного виконання сторонами договірних зобов’язань. Відповідно до пункту 3.1 розділу 3 Договору його ціна становить 480 000,00 грн без ПДВ. Так, станом на дату прийняття рішення про проведення моніторингу в електронній системі закупівель був відсутній звіт про виконання договору про закупівлю.
На запит Держаудитслужби від 29.11.2022 щодо встановлених порушень та стану виконання умов Договору, замовником 01.12.2022 було надано підтверджуючі документи щодо стану виконання умов Договору, а саме акти надання послуг на суму 457 580,00 грн та платіжні доручення на суму 465 700,00 грн, при цьому останнє платіжне доручення від 02.05.2022 № 2726 (проведено банком 02.05.2022). Крім того, замовником 01.12.2022 в електронній системі закупівель оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю, відповідно до якого строк дії договору про закупівлю з 24.02.2022 по 24.04.2022. Отже, враховуючи вищезазначене, на порушення вимог пункту 12 частини 1 статті 10 Закону, замовником оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю з порушенням терміну, а саме на 153 робочий день з дня виконання сторонами Договору.
Відповідальність замовників
Підсумовуючи наведене у даному матеріалі, можна сміливо стверджувати, що звітність це інформація, яка обов’язково має бути оприлюднена замовником самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики в електронній системі закупівель, а відтак неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі, відповідно до статті 164 -14 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн).
пов'язані статті
12 листоп.
Чи можливе покращення якості робіт в договорі про закупівлю22 верес.
Що варто зробити уповноваженій особі по роботі в осінній період18 верес.
Товар виключено з переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації на етапі виконання договору: порушення чи ні?09 верес.
Який вид закупівлі обрати після розірвання договору про закупівлю22 серп.
Чи можна під час проведення моніторингу закупівлі органами ДАСУ звітувати про виконання договору про закупівлю?