Особливості співпраці з постачальником останьої надії
Численна кількість замовник має досвід співпраці з постачальником «останньої надії» (надалі - ПОН) для забезпечення належних їм об’єктів електричною енергією. Також таким замовникам відомо, що така співпраця є нелегкою та потребує зусиль для того, щоб уже існуючі відносити перенести в площину «договірної співпраці». І звичайно, для того, щоб замовник міг врегулювати відносини з ПОНом, він має володіти як інформацією, яка визначена у спеціальних нормативно – правових актах так і тією, яка може міститися на офіційних джерелах самого ПОНа.
Правовідносини, які виникають між замовником, як споживачем електричної енергії та одним із учасників ринку електричної енергії – постачальником «останньої надії» регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі — ПРРЕЕ).
Випадки надання послуги з постачання електричної енергії споживачам ПОНом прямо визначені у частині 1 статті 64 Закону про ринок:
- банкрутства, ліквідації попереднього електропостачальника;
- завершення строку дії ліцензії, зупинення або припинення дії ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника;
- невиконання або неналежного виконання електропостачальником правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам;
- необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання договору з попереднім електропостачальником;
- в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.
Визначення постачальника "останньої надії" здійснюється рішенням Кабінету Міністрів України за результатами конкурсу, проведеного у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Замовнику обираючи вид закупівлі для закупівлі електричної енергії у ПОНа потрібно відштовхуватися від річної потреби у закупівлі електричної енергії в цілому. Та у разі якщо річна потреба за показником 4 цифри ЄЗС - 09310000-5 Електрична енергія у замовника не буде перевищувати 100 тис.грн, в такому випадку замовник керуючись пунктом 11 Особливостей має право укласти «прямий» договір.
У разі якщо річна потреба за показником 4 цифри ЄЗС - 09310000-5 Електрична енергія у замовника буде перевищувати 100 тис.грн, то в такому випадку замовнику слід звернутися до положень пункту 13 Особливостей.
Так, пунктом 13 Особливостей визначено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тисяч гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тисяч гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 мільйона гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадку укладення договору про закупівлю з постачальником “останньої надії” або з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії або природного газу (абзац 6 підпункту 5 пункту 13 Особливостей)
Проведення відкритих торгів для закупівлі електричної енергії. Особливості співпраці з ПОНом
Замовникам потрібно бути пильними у разі якщо останній потратив на ПОН та виникла необхідність у нього здійснити закупівлю електричної енергії, тому замовникам потрібно якомога швидше звернутися до ПОНа з метою оформлення договірних відносин та реєстрації бюджетних зобов’язань в казначейській службі за такими договорами у поточному бюджетному періоді.
На що звернути увагу під кінець року щодо взаємовідносин із ПОНом
Останні матеріали
26 груд.
Чи можна у 2024 році укласти прямий договір / договір про закупівлю на 2025 рік25 груд.
Чи можна пролонговувати прямі договори 2024 року на весь 2025 рік23 груд.
Приклади документів для закупівлі електричної енергії на 2025 рік23 груд.
Що врахувати уповноваженій особі для успішного завершення 2024 року: чек лист20 груд.
НКРЕКП прийнято постанову про встановлення на 2025 рік тарифу на послугу з передачі, як прийняття нового тарифу впливає на дії замовника
Зміст
- §Загальні правила формування ринку електричної енергії
- 1.Визначення предмету та очікуваної вартості закупівлі ЕЕ
- 2.Визначення способу та виду закупівлі ЕЕ
- 3.Закупівля електричної енергії через відкриті торги
- 4.Закупівля ЕЕ шляхом використання електронного каталогу
- 5.Укладання договору про закупівлю електричної енергії та його виконання
- 6.Особливості співпраці з постачальником останьої надії
- 7.Приклади документів щодо проведення закупівлі електричної енергії