Застосування середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», як випадок внесення змін до істотних умов договору про закупівлю
Із набранням чинності Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі – Особливості) у підпункті 7 пункту 19 Особливостей з’явилася ще один із можливих випадків внесення змін до істотних умов договору про закупівлю - зміна встановлених середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю. У даному матеріалі розглянемо, що ж таке середньозважена ціна на електричну енергію на ринку «на добу на перед», які умови варто врахувати замовнику при застосуванні даного випадку та наведемо алгоритм дій замовника задля можливості застосування даного випадку.
Що таке середньозважена ціна на електричну енергію на ринку «на добу на перед» та як така ціна визначається?
Замовник, який здійснює закупівлю електричної енергії не завжди задаються питанням як взагалі формується ціна на електричну енергію, провели закупівлі, визначили ціну за одиницю 1 кВт.год. електричної енергії, уклали договір про закупівлю і начебто все добре потреба закрита. Але при виконанні умов договору про закупівлю замовник зіштовхується із питанням зміни ціни такої електричної енергії, а останні декілька років дають право зробити висновок, що ціна на електричну енергію змінюється досить динамічно, як в сторони збільшення так і в сторону зменшення і для правомірного внесення змін до умов договору про закупівлю потрібно розуміти із яких частин складається вартість 1 кВт.год.
Однією із важливих частин складової електричної енергії є електрична енергія, яка купується на оптовому ринку електричної енергії. Оптовий ринок складається із чотирьох сигментів ринку де постачальники та інші учасники ринку можуть купляти електричну енергію для подальшого її продажу кінцевому споживачеві, а це: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу на перед», внутрішньодобовий ринок та балансуючий ринок. Оскільки, законодавець у підпункті 7 пункті 19 Особливостей вказав один із сигментів ринку, а це зміна встановлених середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», тому з’ясуємо що це за ринок «на добу на перед» (далі – РДН) та як можна підтвердити зміну ціни на РДН.
Ринок електричної енергії РДН - сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу (пункт 75 частини1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»). Тобто, це один із ринків оптового ринку де здійснюється оптова купівля – продаж електричної енергії постачальниками, як учасником ринку.
Хто здійснює організацію купівлі – продажу електричної енергії на РДН? Юридична особа, що забезпечує функціонування РДН та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках, а також має право організовувати та проводити електронні аукціони з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на підставі відповідних ліцензій, що видаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку є оператор ринку, а це Акціонерне товариство «Оператор ринку».
Оператор ринку щоденно організовує та проводить торги в електронній формі за допомогою програмного забезпечення ОР у порядку визначеному Правилами ринку, затверджених постановою НКРЕКП № 308 від 14.03.2018. Торги на РДН - процес визначення обсягів та ціни на електричну енергію для розрахункових періодів доби постачання відповідно до цих Правил та одномоментний процес купівлі та продажу електричної енергії на РДН. Тобто, щоденно оператор ринку проводить торги на РДН, і фактично ціна електричної енергії на РДН формується погодинного, та залежать від граничних цін, які встановлюються окремо для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) та для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00). Але дане ціноутворення має значення для самого постачальника, який здійснює закупівлю електричної енергії щоденно як на РДН або і на інших сигментах ринку, що ж має значення для замовника?
Для замовника має значення все ж таки середньозважена ціна на РДН. Середньозважена ціна зазначається, якщо аналізувати інформацію із офіційного веб-сайту Оператора ринку та оприлюднюється щоденного та подекадно. Декадою є період часу, що для першої та другої третини календарного місяця складає 10 днів, а для останньої третини місяця дорівнює загальній кількості днів цього календарного місяця за вирахуванням перших 20 днів (пункт 1.2. розділу 1 Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», затвердженої постановою НКРЕКП № 1221 від 27.09.2022).
Визначення, що таке середньозважена ціна електричної енергії на жаль, але законодавець не навів, тому у даному випадку варто розуміти, що «сердньозважена» це «середня ціна» електричної енергії за результатами проведених торгів за день, декаду чи місяць. Інформація про рівень «середньозважених цін» міститься на веб-сайті Оператора ринку за посиланням.
Що ж міститься на зазначеному веб-сайті та як даною інформацією користуватися замовнику?
На головній сторінці веб-сайту Оператора ринку зазначається інформація про:
- Результати торгів;
- Індекс цін РДН (середні індекси цін – «BASE», ціни у часи максимального (пікового) навантаження – «PEAK», та ціни в часи мінімального навантаження – «OFFPEAK»)
- Обсяги;
- Середньозважені ціни на РНД та ВДР (внутрішньодобовий ринок);
- Price caps – гранично встановленні ціни для подання заявок учасниками ринку.
До прикладу наводимо скіншот із веб-сайту Оператора ринку.
Як ми бачимо інформація зазначається як за добу, за місяць або за інший період який обирається шукачем.
Якою інформацією може користуватися замовник? Інформацією про середньозважені ціни ВДР та РДН, до прикладу скіншот із сайту.
Приклад.
Що ми бачимо? Зведену інформацію про середньозважену ціну окремо на РДН та окремо на ВДР. Якщо порівнювати наведенні зображення, то інформація навдена за лютий 2023 та березень 2023 року, і вбачається, що середньозважена ціна РДН у лютому знизилася на 7,31%, а у березні за 13 днів зросла на 4,07%.
Також, варто прокоментувати, що ціна РДН зазначена у «ОЕС України», що це?
На ринку електричної енергії є різні торгові зони: торгова зона «острів Бурштинської ТЕС» та торгова зона «ОЕС України».
Так, до оголошення воєнного стану в Україні існували 2 торгові зони:
- «Острів Бурштинської ТЕС» - умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської електростанції, разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей;
- «Об’єднана енергетична система України» - більшість території України, сукупність електростанцій, електричних мереж, інших об’єктів електроенергетики, що об’єднані спільним режимом виробництва, передачі та розподілу електричної енергії при централізованому управлінні цим режимом.
Але, на разі торгова зона «острів Бурштинської ТЕС» не функціонує, а електрична енергія купляється та продається лише в одні торговій зоні це «ОЕС України».
Також, замовник для перевірки та підтвердження інформації щодо середньозваженої ціни на РДН може скористатися аналітичними матеріалами, які розміщення на веб-сайті Оператора ринку у розділі «Аналітичні матеріали» - «Огляди», де можна ознайомити із аналізом ринку за місяць або за інший період, до прикладу.
Приклад.
Коментар: середньозважена ціна електричної енергії на РДН формується щоденно, подекадно (раз на 10 днів) та за місяць. І логічним є питання, яку ж ціну потрібно використовувати та приймати замовнику? Все залежить від умов договору про закупівлю та періоду щодо якого завертається постачальник. Як правило, такий період прирівнюється до розрахункового періоду, який дорівнює календарному місяцю. Але можуть бути умови договору про закупівлю, якими встановлено, що ціна на 1кВт.год. визначається виходячи із середньозваженої ціни на РДН за місяць, ціни тарифу на послугу з передачі електричної енергії, націнки (моржі) постачальника помноженої на ПДВ. У такому випадку сторони керуються виключно середньозваженою ціною РДН за місяць.
Якими положеннями Особливостей та договору про закупівлю можуть скористатися замовник для внесення змін до істотних умов договору?
Випадки внесення змін до істотних умови договору про закупівлю передбаченні пунктом 19 Особливостей. Які випадки можна поширити у разі зміни ціни середньозваженої ціни на електричну енергію на ринку «на добу на перед»? Із наведених у пункті 19 Особливостей випадків підходить підпункт 7, яким визначено, що зміни встановленого згідно із законодавством
органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
На що замовнику варто звернути увагу? На визначенні даним випадком складові, які мають бути дотриманні у разі внесення змін до істотних умов договору про постачання електричної енергії, а саме:
- зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед»;
- що застосовуються в договорі про закупівлю;
- у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Коментар: зазначена норма чітко вказуємо про те, що має відбуватися зміна ціни (як в сторону збільшення так і в сторону зменшення), середньозважена ціна на електроенергію на ринку «на добу наперед» має застосовуватися (тобто бути передбачена) у договорів про закупівлю та у такому договорі має бути встановлено порядок зміни ціни. Як це може виглядати в умовах договору? До прикладу.
Приклад.
Умовами договору про постачання електричної енергії визначено, що:
«Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії встановлюється наступним способом.
Ціна 1 кВт.год=(Ціна РДН + Ціна передачі +К )*1,2 грн з ПДВ, де:
Ціна РДН — ціна в гривнях за 1 кВт.год електричної енергії, яка відповідає середньозваженій ціні РДН ОЕС України;
Ціна передачі — ціна (тариф) на передачу електричної енергії в гривнях за 1 кВт.год електричної енергії, встановлена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № ______ від ____ р;
К — коефіцієнт націнки постачальника електричної енергії;
1,2 — числове значення ПДВ.
Коментар: який висновок можна зробити із таких умов договору про закупівлю? Те, що сторони умовами договору про закупівлю встановили спосіб визначення ціни за 1 кВт.год електричної енергії та застосовують у такому договорі середньозваженої ціни ринку «на добу на перед». Що буде відбуватися у разі зміни середньозваженої ціни на ринку «на добу на перед», до прикладу?
Приклад.
Замовником проведена закупівля електричної енергії у січні 2023 року без урахування тарифу на послуги з розподілу. У такому випадку ціна електричної енергії складається за наведеною формулою: Ціна 1 кВт.год=(Ціна РДН / ВДР + Ціна передачі + К) *1,2 грн з ПДВ. Тобто, якщо замовником здійснена закупівля електричної енергії у січні 2023, то ціна 1 кВт.год. може бути визначена наступним чином:
- середньозважена ціна на сайті Оператора ринку - 3 289,12 грн/МВт.год на сигменті ринку «ринок на добу на перед». А це середньозважена ціна РДН, яка становить за 1 кВт.год - 3,28912 грн;
- тариф на передачу електричної енергії, згідно Постанови НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 становить 380,28 грн/МВт.год. А це за 1 кВт.год – 0,38028 грн;
- теоретично допустимо моржу постачальника 0,5 грн. за 1 кВт.год електричної енергії.
І що ж виходить? 3,28912 грн. + 0,38028 грн. + 0,5 грн. = 4,1694 грн. ціна 1 кВт. год електричної енергії. При цьому, у дану ціну не включена вартість ПДВ (законодавцем визначено, що до зазначених цін та тарифів не включена вартість ПДВ), а тому потрібно до ціни 1 кВт.год застосувати числове значення ПДВ – 1,2.
І так, ціна 1 кВт.год буде такою: 3,28912 грн. + 0,38028 грн. + 0,5 грн. = 4,1694 грн. х 1,2 = 5,00328 грн.
Що ж буде змінюватися у разі зміни середньозваженої ціни РДН?
Беремо для прикладу ту ж саму формули при цьому змінюємо лише середньозважену ціну на РДН за лютий місяць 2023, а це за 1 кВт.год згідно попередньо наведених скіншотів із веб – сайту Оператора ринку – 3213,43 грн./ МВт.год – 3,21343 грн. Тобто, середньозважена ціна РДН зменшилася порівняно із середньозваженою ціною РДН за січень (або на дату укладання договору про закупівлю).
І так, ціна 1 кВт.год з 01.02.2023 (або із іншої дати в залежності від умов договору) може бути такою: 3,21343 грн. + 0,43025 грн. + 0,5 грн. = 4,14368 грн. х 1,2 = 4,972416 грн.
Коментар: зазначені приклади свідчать про те, що сторони домовилися використовувати середньозважену ціну РДН у договорі і можливість внесення змін до умов договору, але для 100% правомірності та впевненості щодо використання замовником зазначено випадку є передбачення у договорі порядку внесення змін до нього, а саме в частині порядку зміни ціни за 1 кВт.год. по підпункту 7 пункту 19 Особливостей. Як повинні виглядати умови договору, якими визначений порядок зміни істотних умов договору у разі зміни середньозваженої ціни РДН, до прикладу:
Приклад.
Істотні умови даного Договору, в тому числі ціна за одиницю Товару, можуть змінюватися, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до даного Договору у наступних випадках:
…
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
У цьому випадку Сторони погоджуються, що зміну ціни здійснюють у такому порядку:
- підставою для зміни ціни є письмове звернення Сторони Договору, у разі настання однієї або декілька підстав визначених даним пунктом;
- сторони погоджуються, що Сторона, яка звертається з пропозицією про внесення змін з підстав визначених даним пунктом обов’язково до письмового звернення надає документ, який підтверджує зміну середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед».
- Сторони домовилися, що документ, який підтверджує зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» є роздруківки з офіційного вебсайту Оператора ринку з інформацією щодо середньозваженої ціни електричної енергії на РДН ОЕС України або інший документ, який виданий уповноваженим на це органами (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою тощо), який засвідчує зміну середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед». У будь – якому випадку роздруківка або інший документ має містити інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок (моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару) та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін та результат порівняння цін у відсотковому вираженні.
- у разі зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» така ціна застосовується із дати звернення Сторони щодо зміни ціни або з іншої дати зазначеної Сторонами у додатковій угоді до даного договору та перераховується сторонами у наступному порядку:
Ціна 1 кВт.год=(Ціна РДН + Ціна передачі +К )*1,2 грн з ПДВ, де:
Ціна РДН — ціна в гривнях за 1 кВт.год електричної енергії, яка відповідає середньозваженій ціні РДН ОЕС України (за декаду або місяць, що передував даті звернення сторони);
Ціна передачі — ціна (тариф) на передачу електричної енергії в гривнях за 1 кВт.год електричної енергії, встановлена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № ______ від ____ р;
К — коефіцієнт націнки постачальника електричної енергії;
1,2 — числове значення ПДВ.
Коментар: зазначений приклад дійсно є одиничним випадком, коли сторони по умовах договору врахували всі складові застосування випадку зміни ціни за 1 кВт.год електричної енергії, який може надати право зміни ціни пропорційно до зміни складової такої ціни з підстав визначених підпунктом 7 пункту 19 Особливостей, окрім цього зазначений підпункт дає право замовнику змінювати ціну як за одиницю електричної енергії так і загальну вартість договору, у разі зміни ціни в сторону збільшення = загальна ціна в сторону збільшення без зміни обсягів закупівлі, у разі зменшення ціни за одиницю електричної енергії = загальна ціна договору в сторону зменшення без зміни обсягів. Але у разі якщо сторони договору не визначили прив’язку ціни за 1 кВт.год. електричної енергії до середньозваженої ціни РДН, у такому випадку не рекомендуємо застосовувати зазначений випадок у підпункті 7 пункті 19 Особливостей.
Порядок внесення змін до істотних умов договору про закупівлю та алгоритм дій сторін
Дія № 1. Звернення сторони Договору. На що потрібно звернути увагу? Умовами договору встановлено, що:
- у разі настання однієї або декількох підстав сторона має право письмово звернутися із пропозицією про внесення змін до договору, як замовник так і постачальник, тобто будь – яка із сторін договору. Тобто, таке звернення обов’язково має бути письмовим, а не усним;
- сторона, яка звертається з пропозицією про внесення змін з підстав визначених даним пунктом обов’язково до письмового звернення надає документ, який підтверджує зміну середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Тобто, сторона обов’язково має долучити той документ, який сторони допустили умовами договору та який сторони погодилися, як документ, який підтверджує зміну ціни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед»;
- також, потрібно врахувати, що істотні умови даного Договору, в тому числі ціна за одиницю Товару, можуть змінюватися, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до даного Договору, тому до письмової звернення має бути долучена додаткову угоду.
Важливо! Замовнику потрібно також проаналізувати умови договору на предмет того, яким шляхом можуть бути направленні документи: звернення, повідомлення тощо. Що мається на увазі? Умовами договору може бути визначено, що сторони домовилися про обмін документів лише шляхом направлення паперової форми таких документів на юридичну адресу сторони, або шляхом направлення електронних документів із накладання кваліфікованого електронного підпису уповноваженої сторони із надсиланням за конкретною електронною адресою тощо. Тому, важливо щоб сторона, яка ініціює внесення змін до істотних умов договору дотрималася порядку направлення документів, які визначенні договором, до прикладу.
Приклад.
Усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур'єром або особисто за зазначеними в цьому Договорі адресами Сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку одержувача.
Дія № 2. Розгляд пропозиції сторони про внесення змін до умов договору про закупівлю. Я це відбувається?
- Потрібно переглянути умови договору щодо строків розгляду пропозиції (для прикладу: сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.) У разі відсутності таких умов, сторони такого договору, керуються статтею 188 Господарського кодексу України, якою визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. Тобто, у строк визначений умовами договору чи статтею 188 ГКУ потрібно розглянути пропозиції іншої сторони.
- Оцінюємо документи, які направленні стороною. На предмет чого? Чи сторона направила той документ, який визначений умовами договору. У нашому випадку мова йде про документ, який встановлює або змінює зміну ціни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», до прикладу.
Приклад.
«Сторони домовилися, що документ, який підтверджує зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» є роздруківки з офіційного вебсайту Оператора ринку з інформацією щодо середньозваженої ціни електричної енергії на РДН ОЕС України або інший документ, який виданий уповноваженим на це органами (ДП «Зовнішінформ», Торгово-промисловою палатою тощо), який засвідчує зміну середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед». У будь – якому випадку роздруківка або інший документ має містити інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок (моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару) та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін та результат порівняння цін у відсотковому вираженні.»
Також, потрібно врахувати дату зміни ціни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед». Для чого це потрібно? Для того щоб зрозуміти з якої дати буде змінюватися ціна за одиницю кВт.год., а відтак буде відбуватися набрання чинності зміни до договору про закупівлю.
Коментар: на практиці сторони не надають належного значення чіткості визначення умов договору про закупівлю в частині передбачення в договорі порядку внесення змін до його істотних умов. У залежності від умов, які сторони передбаченні в такому договорів в подальшому будуть вчинятися їх дії, та надаватися сторонами певні права, до прикладу.
Приклад.
В умовах договору сторони визначили, що «у разі зміни середньозваженої ціни на електроенергію на ринку «на добу наперед» така ціна застосовується із дати звернення Сторони щодо зміни ціни або з іншої дати зазначеної Сторонами у додатковій угоді до даного договору».
Тобто, у даному випадку сторони умовами договору допустили зміну ціни, або з дати звернення або з іншої дати зазначеної сторонами у додатковій угоді. Що це означає для сторін? А те, що сторони можуть змінити ціну як на майбутні періоди так і на минулі шляхом застосування частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України та поширити дію додаткової угоди на правовідносини, які виникли до дати укладання такої додаткової угоди, а саме з дати для прикладу з 01.02.2023 року (період за яким можна визначити середньозважену ціну РДН і проаналізувати таку зміну на предмет зміни).
Рекомендації: не застосовувати частину 3 статті 631 ЦКУ на один і той же самий період. Для прикладу протягом місяця укладати дві і більше додаткових угод, які поширюють свою дію з однієї ж дати. Так як, якщо постачальник підтверджує коливання середньозваженої ціни електричної енергії за першу декаду (10 днів місяця), то у рахунку, який буде виставляти постачальник має бути зазначено: різні період та їх обсяги із відповідними цінами 1 кВт.год., які діяли у відповідності до укладених додаткових угод.
Дія № 3. Прийняття чи неприйняття пропозиції про внесення змін до умов договору про закупівлю. Замовник у строк, що визначений умовами договору про закупівлю або у строк встановлений статтею 188 ГКУ розглядає пропозицію про внесення змін до умов договору про заупівлю. За результатами розгляду може бути два рішення: прийняття пропозиції або неприйняття пропозиції про внесення змін.
- У разі прийняття пропозиції: між сторонами підписується додаткова угода про внесення змін.
- У разі неприйняття пропозиції: знову ж таки скеровуємо до умов договору та аналізуємо наслідки неприйняття пропозиції про внесення змін, до прикладу.
Приклад.
«Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов’язаний повідомити Споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, якщо Споживач не приймає нові умови.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.»
Тобто, умовами даного договору чітко визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. А зміни до такого будуть внесенні з дня набрання чинності рішення суду.
Дія № 4. Оприлюднення інформації у електронній системі закупівель (надалі - ЄСЗ). Замовник на виконання вимог Закону та Особливостей, зобов’язаний оприлюднювати інформацію, яка визначена даними нормативними документами. Що ж оприлюднює замовник?
- у разі прийняття пропозиції: це свідчить про внесення змін до істотних умов договору про закупівлю. А тому, керуючись пунктом 11 частини 1 статті 10 Закону та пунктом 10 Особливостей замовник оприлюднює: повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та додаткову угоду про внесення змін у форматі «pdf».
- у разі неприйняття пропозиції: нічого або у разі розірвання договору про закупівлю, замовник на виконання вимог пункту 12 частини 1 статті 1 Закону оприлюднює звіт про виконання умов договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня його розірвання. А тому рекомендуємо замовникам укласти додаткову угоду про дострокове розірвання договору.
Особливості технічної реалізації на майданчику зазначених змін
В чому полягає дана особливість? Змін умов договору по підпункту 7 пункту 19 Особливостей, дає право замовнику змінювати загальну ціну договору без зміни обсягів закупівлі. А тому технічно майданчики налаштовані так, що при оприлюдненні повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю з підстави підпункту 7 пункту 19 Особливостей, немає технічної можливості змінити обсяги закупівлі, а лише загальну ціну закупівлі. Проте, реальність інша і багато замовників здійснюють закупівлі у відповідності до обсягу видатків, які останні можуть зареєструвати свої бюджетні зобов’язання у казначейській службі. І ситуація полягає в тому, що такі замовники формально не можуть змінювати загальну вартість договору, але змушені коригувати обсяги (кількість кВт.год.) навіть при достатніх правових підстава застосування підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
Який вихід? А він є, у випадку якщо замовник не може збільшувати загальну ціну договору у такому випадку замовнику потрібно обрати дві підстави (два пункти), а це: підпункт 1 пункту 19 Особливостей (зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника) та підпункт 7 пункту 19 Особливостей (міни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни). У свою чергу укладаючи додаткову угоду замовник має у такі додаткові угоді зазначати дві підстави (два пункти).
Підсумки
Головний акцент у даному матеріалі: дії та можливості замовника залежать від умов договору про закупівлю, який укладений за результатами закупівлі. Під час внесення змін до істотних умов договору про закупівлю сторони керуються лише тими правами та можливостями про які сторони домовилися на дату укладання договору, тобто якщо умовами договору сторонами не прийнята складова ціни за 1 кВт. год. ціна середньозваженої ціни ринку «на добу на перед» та умовами такого договору не передбачений порядок зміни такої ціни, відтак замовник та постачальник не мають достатніх правових підстав вносити зміни до істотних умов договору у разі коливання середньозваженої ціни на ринку «на добу на перед».
пов'язані статті
14 листоп.
Як відобразити назви номенклатурних позицій предмета закупівлі в договорі укладеного за результатом ЗПП13 листоп.
Чи повинен замовник зазначити в оголошенні про проведення відкритих торгів інформацію про забезпечення виконання договору про закупівлю12 листоп.
Чи можливе покращення якості робіт в договорі про закупівлю12 листоп.
Документи, які надаються переможцем закупівлі для укладення договору: вимагаємо в паперовому вигляді / на електронну пошту чи шляхом надання через електронну систему закупівель11 листоп.
Закупівля у монополіста: як укласти договір про закупівлю по виключеннях