Статті

Застосування середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», як випадок внесення змін до істотних умов договору про закупівлю

2
1038

Із набранням чинності Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі – Особливості) у підпункті 7 пункту 19 Особливостей з’явилася ще один із можливих випадків внесення змін до істотних умов договору про закупівлю - зміна встановлених середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю. У даному матеріалі розглянемо, що ж таке середньозважена ціна на електричну енергію на ринку «на добу на перед», які умови варто врахувати замовнику при застосуванні даного випадку та наведемо алгоритм дій замовника задля можливості застосування даного випадку.

Що таке середньозважена ціна на електричну енергію на ринку «на добу на перед» та як така ціна визначається?

Замовник, який здійснює закупівлю електричної енергії не завжди задаються питанням як взагалі формується ціна на електричну енергію, провели закупівлі, визначили ціну за одиницю 1 кВт.год. електричної енергії, уклали договір про закупівлю і начебто все добре потреба закрита. Але при виконанні умов договору про закупівлю замовник зіштовхується із питанням зміни ціни такої електричної енергії, а останні декілька років дають право зробити висновок, що ціна на електричну енергію змінюється досить динамічно, як в сторони збільшення так і в сторону зменшення і для правомірного внесення змін до умов договору про закупівлю потрібно розуміти із яких частин складається вартість 1 кВт.год.

Однією із важливих частин складової електричної енергії є електрична енергія, яка купується на оптовому ринку електричної енергії. Оптовий ринок складається із чотирьох сигментів ринку де постачальники та інші учасники ринку можуть купляти електричну енергію для подальшого її продажу кінцевому споживачеві, а це: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу на перед», внутрішньодобовий ринок та балансуючий ринок. Оскільки, законодавець у підпункті 7 пункті 19 Особливостей вказав один із сигментів ринку, а це зміна встановлених середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», тому з’ясуємо що це за ринок «на добу на перед» (далі – РДН) та як можна підтвердити зміну ціни на РДН.

Ринок електричної енергії РДН - сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу (пункт 75 частини1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»). Тобто, це один із ринків оптового ринку де здійснюється оптова купівля – продаж електричної енергії постачальниками, як учасником ринку.

пов'язані статті