Закупівля солодких новорічних подарунків як набір чи як перелік цукерок, шляхом проведення відкритих торгів чи запиту пропозицій постачальників
З наближенням новорічних свят в замовників настає період закупівлі солодких новорічних подарунків для діток. Закупівля солодких новорічних подарунків є сезонною закупівлею, яка має свої особливості. В цьому матеріалі розглянемо як визначити предмет закупівлі для солодких новорічних подарунків, як здійснити закупівля як набір чи як перелік цукерок, а також як краще здійснити закупівлю шляхом проведення відкритих торгів чи через електронний каталог шляхом проведення запиту пропозицій постачальників.
Визначення предмету закупівлі
Абзац перший пункту 15 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) встановлює, що предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708.
Предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку (пункт 22 частина 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон)).
В свою чергу пункт 34 частини першої статті 1 Закону визначає, що товари – продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов'язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.
Таким чином можемо дійти висновку, що солодкі новорічні подарунки це товари.
Згідно вимог пункту 3 розділу І Порядку №708, предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
Окрім цього, у відповідності до пункту 21 Особливостей, договір про закупівлю є нікчемним у разі якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
Тобто, зазначеною нормою Особливостей визначено, що замовник зобов’язаний визначити предмет закупівлі із зазначенням коду за ЄСЗ правильно і у разі невідповідності предмету закупівлі із зазначеним кодом ЄЗС товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником такі дії носять негативний правовий наслідок, а саме нікчемність договору про закупівлі товарів, робіт чи послуг.
Оскільки солодкі новорічні подарунки є товаром, тому задля їх закупівлі визначаємо код предмету закупівлі за показником четвертої цифри ЄЗС, а саме найбільш відповідним кодом є ДК 021:2015:15840000-8 - Какао; шоколад та цукрові кондитерські вироби.
Додатково зазначаємо, що цей код містить ще більш детальні коди, які варто врахувати та зазначити в відповідному електронному полі при формуванні оголошення про проведення відкритих торгів. Вимога щодо цього міститься у пункті 14 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082.
Закуповуємо як набір чи як перелік
Що собою являє солодкий новорічний подарунок? Солодкий новорічний подарунок представляє собою певний набір цукерок в святковому пакуванні. В свою чергу такі набори містять різні різновидності цукерок та можуть бути в різноманітному пакуванні: картонна упаковка, металева упаковка, пластикова упаковка, пакет і т.д.
Тому закупівлю солодких новорічних подарунків варто здійснювати як наборів і найбільш відповідним деталізованим кодом, який необхідно зазначати під час проведення відкритих торгів в оголошенні про проведення відкритих торгів вбачається ДК 021:2015:15842300-5 — Солодощі.
До прикладу назву предмету закупівлі та інформацію про предмет закупівлі можна зазначити так: “Солодкий новорічний подарунок за ДК 021:2015 15840000-8 Какао; шоколад та цукрові кондитерські вироби"
Якщо замовник планує самостійно здійснювати пакування цукерок або відсутня така необхідність та надає перевагу певному переліку цукерок, то замовник може здійснити закупівлю цукерок за переліком. До прикладу назву предмету закупівлі та інформацію про предмет закупівлі можна зазначити так:
Проведення відкритих торгів чи запит пропозицій постачальників
Згідно пункту 10 Особливостей замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом “Порядок проведення відкритих торгів” цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу”, з урахуванням положень, визначених цими особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей.
Відповідно, якщо вартість річної потреби по предмету закупівлі товарів становить або перевищує 100 тис. грн., то замовнику необхідно здійснити закупівлю проведенням відкритих торгів або через електронний каталог шляхом проведення запиту пропозицій постачальників.
Для того, щоб визначитися як краще здійснити закупівлю солодких новорічних подарунків спочатку проаналізуємо електронний каталог на наявність таких подарунків та їх асортимент.
Електронний каталог містить дві підкатегорії для можливості закупівлі солодких новорічних подарунків: "Подарунки новорічні солодки" чи "Солодки новорічні подарунки для дітей".
Якщо розглядати, що пропонує підкатегорія "Подарунки новорічні солодкі", можна побачити, що в замовника є можливість, якщо вартість предмета закупівлі товару є меншою ніж 500 тис. гривень обрати бренд, кількість цукерок, кількість різновидностей цукерок, масу нетто та пакування.
В свою чергу дана підкатегорія пропонує також велику кількість сталих профілів для можливості здійснення закупівель, якщо вартість предмета закупівлі товару дорівнює або перевищує 500 тис. гривень
Далі розглянемо, що пропонує підкатегорія «Солодкі новорічні подарунки для дітей»:
Таким чином в замовника є можливість, якщо вартість предмета закупівлі товару є меншою ніж 500 тис. гривень здійснити закупівлю за динамічним профілем та обрати:
- бренд;
- кількість цукерок;
- кількість різновидностей цукерок;
- кількість цукерок з шоколадною основою (в асортименті);
- кількість цукерок з карамельною основою (в асортименті);
- кількість цукерок з вафельною основою (в асортименті);
- кількість цукерок з основою з печива (в асортименті);
- кількість цукерок з желейною основою (в асортименті);
- кількість цукерок з ірисовою основою (в асортименті);
- маса нетто;
- термін придатності;
Але в даній підкатегорії міститься тільки один сталий профіль: Подарунки новорічні в металевій коробці, 45 цукерок, 15 видів цукерок, 700г.
Як бачимо електронний каталог містить достатньо великий вибір солодких новорічних подарунків як з можливістю здійснення закупівлі як за сталим профілем так і динамічним, що особливо важливо для кожного замовника.
Тому, якщо замовник знаходиться пере вибором здійснення закупівлі шляхом проведення відкритих торгів або через електронний каталог шляхом проведенням запиту пропозицій постачальників, то варто розглянути варіант здійснення закупівлі через запит пропозицій постачальників. Даний вид закупівлі є досить швидким та ефективним інструментом для задоволення потреби на відміну від відкритих торгів, які потребують часу не тільки на складення тендерної документації, а й на сам процес проведення закупівлі, а також варто врахувати можливість оскарження відкритих торгів.
Для того, щоб здійснити запит пропозицій постачальників без порушень радимо ознайомитися з відеоуроком Проблемні аспекти при здійсненні запиту пропозицій постачальників .
Підсумки
- Солодкі новорічні подарунки – це товари, предмет закупівлі яких визначаємо за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника і найбільш відповідним кодом ЄЗС є ДК 021:2015:15840000-8 - Какао; шоколад та цукрові кондитерські вироби.
- Оскільки солодкий новорічний подарунок представляє собою певний набір цукерок в святковому пакуванні, тому варто здійснювати його закупівлю як набору.
- Для здійснення закупівлі солодких новорічних подарунків радимо обирати такий вид закупівлі як запит пропозицій постачальників. На сьогоднішній день електронний каталог містить великий асортимент солодких новорічних подарунків як за сталим так і динамічним профілем та даний інструмент дозволить швидко задовільнити необхідну потребу.
пов'язані статті
17 груд.
Що таке предмет закупівлі16 груд.
Чи потрібно зазначати «або еквівалент», коли мова йде про посилання на торгову марку «не предмета закупівлі»13 груд.
Чи можна залучити субпідрядника шляхом внесення змін до договору про закупівлю, якщо на етапі закупівлі було зазначеного про його не залучення12 груд.
У складі ТП наданий протокол випробувань із характеристиками відмінними від предмета закупівлі12 груд.
Правильно вказуємо строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг при здійсненні закупівель на 2025 рік