Статті

Закупівля послуг з адвокатської діяльності згідно підпункту 9 пункту 13 Особливостей 

0
79

Згідно пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли наявні підстави, які визначені даною нормою. 

Однією з підстав для здійснення закупівлі шляхом укладення «прямого» договору є закупівля послуг з адвокатської діяльності, яка передбачена підпунктом 9 пункту 13 Особливостей.  

Водночас, щоб здійснити закупівлю згідно даної норми замовнику необхідно дотриматися певних умов, які розглянемо далі, та розібратися із основними поняттями, які стосуються адвокатської діяльності.   

Що таке адвокатська діяльність? 

Основним нормативно-правовим актом, який регулює здійснення адвокатської діяльності є Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон). 

Пункт 1 частини 1 статті 1 Закону визначає, що адвокат – це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом. 

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону адвокатська діяльність – це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. 

Згідно частини 1 статті 6 Закону адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. 

Суб’єкти, з якими замовник може укласти договір на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей  

Закон виділяє кілька організаційних форм діяльності адвокатів: 

  • індивідуальна (стаття 13 Закону); 
  • адвокатське бюро (стаття 14 Закону); 
  • адвокатське об’єднання (стаття 15 Закону). 

Індивідуальна діяльність адвоката. Відповідно до статті 13 Закону адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. 

Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. 

Отож, першим суб’єктом, з яким замовник може укласти договір на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей є адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально. 

Адвокатське бюро. У відповідності до статті 14 Закону адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. 

Державна реєстрація адвокатського бюро здійснюється у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. 

Адвокатське бюро має самостійний баланс, може відкривати рахунки у банках, мати печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням. 

Про створення, реорганізацію або ліквідацію адвокатського бюро адвокат, який створив адвокатське бюро, протягом трьох днів з дня внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців письмово повідомляє відповідну раду адвокатів регіону. 

Стороною договору про надання правничої допомоги є адвокатське бюро. 

Таким чином, адвокатське бюро є ще одним суб’єктом, з яким замовник може укласти договір для здійснення закупівлі на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей. 

Адвокатське об’єднання. Адвокатське об’єднання є юридичною особою, створеною шляхом об’єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту. 

Державна реєстрація адвокатського об’єднання здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. 

Адвокатське об’єднання має самостійний баланс, може відкривати рахунки у банках, мати печатку, штампи і бланки із своїм найменуванням. 

Про створення, реорганізацію або ліквідацію адвокатського об’єднання, зміну складу його учасників адвокатське об’єднання протягом трьох днів з дня внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців письмово повідомляє відповідну раду адвокатів регіону. 

Стороною договору про надання правничої допомоги є адвокатське об’єднання. Від імені адвокатського об’єднання договір про надання правничої допомоги підписується учасником адвокатського об’єднання, уповноваженим на це довіреністю або статутом адвокатського об’єднання. 

Адвокатське об’єднання може залучати до виконання укладених об’єднанням договорів про надання правничої допомоги інших адвокатів на договірних засадах. Адвокатське об’єднання зобов’язане забезпечити дотримання професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. 

Адвокатське об’єднання є третім суб’єктом, з яким замовник може укласти «прямий» договір на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей. 

З огляду на викладене замовники можуть здійснювати закупівлі на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей як з окремими адвокатами, які здійснюють індивідуальну адвокатську практику або ж з адвокатськими бюро чи об’єднаннями. 

Натомість з іншими суб’єктами, зокрема юристами, які не мають статусу адвоката/юридичними фірмами, замовник не може укласти «прямий» договір на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей. 

Які види послуг замовник може закупити на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей?  

Підпункт 9 пункту 13 Особливостей передбачає, що замовник може здійснити закупівлю послуг з адвокатської діяльності. Однак наведена норма не конкретизує, які саме адвокатські послуги можуть бути закуплені. 

Тому звернемось до норм Закону. Так, стаття 19 Закону визначає перелік послуг, які можуть надавати адвокати та які, відповідно, замовник може придбати на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей: 

1) надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; 

2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; 

3) захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; 

4) надання правничої допомоги свідку у кримінальному провадженні; 

5) представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов’язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні; 

6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; 

7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України; 

8) надання правничої допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань; 

9) захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв’язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення. 

Яким документом можна підтвердити здійснення закупівлі на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей? 

Підпункт 9 пункту 13 Особливостей не визначає будь-яких вимог до підтвердження/документального підтвердження здійснення закупівлі згідно розглядуваної норми. 

Водночас з аналізу вище наведених норм варто визначити, що замовнику для здійснення закупівлі на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей важливим є доведення того факту, що укладається договір саме з адвокатом/адвокатським бюро/адвокатським об’єднанням. 

До прикладу, у відповідності до Закону видається, що документальним підтвердженням здійснення закупівлі згідно підпункту 9 пункту 13 Особливостей може бути: 

  • свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю; 
  • посвідчення адвоката України; 
  • документ, який підтверджує індивідуальну діяльність адвоката або здійснення адвокатської діяльності в адвокатському бюро або здійснення адвокатської діяльності в адвокатському об’єднанні. 

Окрім цього, знайти адвоката замовники можуть в Єдиному реєстрі адвокатів України, адже усі адвокати включені до Єдиного реєстру адвокатів України, відомості якого перебувають у вільному доступі за посиланням — https://erau.unba.org.ua/. 

Водночас перевірити/підтвердити інформацію про адвокатське бюро/об’єднання замовник може в Єдиному державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців письмово повідомляє відповідну раду адвокатів регіону, адже Державна реєстрація адвокатського бюро/об’єднання здійснюється у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». 

Підсумки 

1. Здійснити закупівлю, яка передбачена підпунктом 9 пункту 13 Особливостей, замовник може виключно тих адвокатських послуг, які визначені в статті 19 Закону. 

2. Укласти договір на підставі підпункту 9 пункту 13 Особливостей замовник може тільки з наступними суб’єктами: 

  • адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально; 
  • адвокатським бюро; 
  • адвокатським об’єднанням. 

3. Укладаючи договір згідно підпункту 9 пункту 13 Особливостей замовнику важливо впевнитися, що здійснюється закупівля саме у вище наведених суб’єктів, оскільки у будь-яких інших суб’єктів, зокрема в юристів, які не мають статусу адвоката, законодавство забороняє здійснювати закупівлю. 

#виключення у закупівлях#прямий договір#спеціальні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard