Статті

Закупівлі благоустрою: роботи чи послуги

3
1828

Закупівлі благоустрою населених пунктів мають свої особливості та окреме законодавче регулювання. Тож замовники здійснюючі такі закупівлі мають враховувати не тільки вимоги законодавства з публічних закупівель, а й керуватися нормами визначеними для такого предмета закупівлі. У цьому матеріалі проаналізуємо що таке благоустрій населених пунктів, як визначити є він роботи чи послугами у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» та які особливості має врахувати кожен закупівельник.

Що таке благоустрій населених пунктів?

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Статтею 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що благоустрій населених пунктів передбачає:

  1. розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів;
  2. організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;
  3. створення умов для реалізації прав та виконання обов’язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать:

1) території загального користування:

а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;

б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;

в) майдани, площі, бульвари, проспекти;

г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;

ґ) пляжі;

д) кладовища;

е) інші території загального користування;

2) прибудинкові території;

3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;

4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

Благоустрій: послуги чи роботи?

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Типові правила благоустрою території населеного пункту, затверджених наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 № 310 утримання об'єктів благоустрою здійснюється відповідно до статті 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 № 154, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2004 за № 189/8788.

Пунктом 1.3 Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 23.09.2003 № 154 визначено, що роботи з ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів поділяють на такі види:

  • капітальний ремонт;
  • поточний ремонт (ремонт вулично-дорожньої мережі та штучних споруд поділяється на середній та дрібний);
  • утримання.

Відповідно благоустрій може бути як роботами так і поточним ремонтом.

Особливості віднесення благоустрою населених пунктів до капітального ремонту

До капітального ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів належать роботи, що спрямовані на відновлення та підвищення їх експлуатаційних характеристик, у тому числі з обов’язковим урахуванням потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, збільшення міцності та несучої здатності конструктивних елементів, а також збільшення габаритів об'єктів і окремих їх частин у межах норм.

Не допускається проведення капітального ремонту об’єктів благоустрою без створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до державних будівельних норм.

Номенклатура робіт з капітального ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів та штучних споруд наведена за посиланням.

Роботи з капітального ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів, які відповідно до законодавства є об'єктами будівництва, проводяться відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Роботи з капітального ремонту об'єкта благоустрою виконуються відповідно до проектної документації на капітальний ремонт об'єкта благоустрою, розробленої відповідно до Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону України від 16.05.2011 № 45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.06.2011 за № 651/19389, та затвердженої в установленому порядку.

Строки виконання робіт з капітального ремонту об'єкта благоустрою визначаються в проектній документації.

Роботи з капітального ремонту об'єкта благоустрою виконуються на підставі договору підряду, укладеного відповідно до Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668.

Авторський та технічний нагляд за капітальним ремонтом об'єктів благоустрою, які відповідно до законодавства є об'єктами будівництва, здійснюється відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури».

Особливості віднесення благоустрою населених пунктів до поточного ремонту

До поточного ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів (крім вулично-дорожньої мережі та штучних споруд) належать роботи, спрямовані на запобігання дрібним деформаціям і пошкодженням об'єктів благоустрою населених пунктів, на негайну їх ліквідацію, у тому числі спрямовані на обов’язкове облаштування елементами для створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до державних будівельних норм.

Номенклатура робіт з поточного ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів та штучних споруд наведена за посиланням.

Перед виконанням поточного ремонту комісією, призначеною власником об'єкта благоустрою, до складу якої включається представник балансоутримувача, складається дефектний акт.

На підставі дефектного акта розробляється кошторисна документація для проведення поточного ремонту, яка затверджується балансоутримувачем об'єкта благоустрою або його власником. Вартість поточного ремонту визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Роботи з поточного ремонту об'єкта благоустрою виконуються на підставі договору підряду, укладеного відповідно до законодавства.

У разі потреби власник об'єкта благоустрою може за власний рахунок здійснювати технічний нагляд за проведенням поточного ремонту об'єкта благоустрою.

До поточного ремонту вулично-дорожньої мережі та штучних споруд належать такі роботи:

а) середній ремонт:

  • роботи, пов'язані з періодичним відновленням шару зносу дорожнього покриття, забезпеченням достатньої його жорсткості та рівності, поліпшенням експлуатаційних якостей елементів вулично-дорожньої мережі та штучних споруд, а також роботи з відновлення елементів та конструкцій штучних споруд, які безпосередньо зазнають льодових та хвилевих впливів.

При необхідності середній ремонт може полягати в ліквідації всіх дрібних пошкоджень проїзної частини вулично-дорожньої мережі та штучних споруд, у тому числі пошкоджень, що створюють перешкоди для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

б) дрібний ремонт:

  • роботи, спрямовані на запобігання дрібним деформаціям і пошкодженням вулично-дорожньої мережі та штучних споруд і на негайну їх ліквідацію.

Утримання об'єктів благоустрою населених пунктів: роботи чи послуги?

Роботи з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів полягають у регулярному проведенні заходів щодо запобігання передчасному зносу об'єктів, забезпечення нормальних умов їх функціонування, створенні сприятливих умов пересування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Номенклатуру робіт з утримання об'єктів міського благоустрою наведено за посиланням.

Вартість утримання об'єктів благоустрою розраховується на підставі економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм), витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів та цін у плановому періоді, установлених на підставі прогнозних індексів підприємства). Рівень рентабельності визначають місцеві органи самоврядування, але не вище середнього по галузі.

Ціни на матеріальні ресурси враховуються на рівні цін, установлених при проведенні закупівель на конкурсній основі за участю підприємств-виробників.

У разі потреби власник об'єкта благоустрою може за власний рахунок здійснювати технічний нагляд за проведенням робіт з утримання об'єкта благоустрою.

Але залишається відкритим питання: як визначати предмет закупівлі робіт з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів?

Для початку варто звернути увагу на те, що Порядок проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 23.09.2003 № 154 розділяє роботи з ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів на три види, а саме:

  • капітальний ремонт;
  • поточний ремонт (ремонт вулично-дорожньої мережі та штучних споруд поділяється на середній та дрібний);
  • утримання.

Тобто утримання об'єктів благоустрою населених пунктів не є ні капітальним ні поточним ремонтом.

Пункт 22 частини 1 статті 1 Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) встановлює, що предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Відповідно пункту 21 частини 1 статті 1 Закону послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проектної документації.

Згідно з пунктом 27 частини 1 статті 1 Закону роботи - розроблення проектної документації на об’єкти будівництва, науково-проектної документації на реставрацію пам’яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Пункт 34 частини 1 статті 1 Закону  визначає, що товари - продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.

Враховуючи викладене вище утримання об'єктів благоустрою населених пунктів є послугами (не поточним ремонтом).

Тож під час визначення предмета закупівлі утримання об'єктів благоустрою населених пунктів замовник визначає код Єдиного закупівельного словника за показником четвертої цифри.

Як обрати код за Єдиним закупівельним словником при закупівлі ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів?

Для того, що відповідно на дане запитання необхідно звернутися до Єдиного закупівельного словника, який містить наступну інформацію:

  • 45112710-5 Благоустрій озеленених територій;
  • 45112711-2 Благоустрій парків;  
  • 45112712-9 Благоустрій садів;  
  • 45112713-6 Благоустрій садів на даху;  
  • 45112714-3 Благоустрій кладовищ;  
  • 45112720-8 Благоустрій спортивних майданчиків і зон відпочинку;  
  • 45112721-5 Благоустрій полів для гольфу;  
  • 45112722-2 Благоустрій полів для верхової їзди;  
  • 45112723-9 Благоустрій ігрових майданчиків;  
  • 45112730-1 Благоустрій доріг і шосе;  
  • 45112740-4 Благоустрій аеропортів.

Тобто Єдиний закупівельний словник передбачає окремі коди для закупівлі ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, але не для всіх об’єктів благоустрою населених пунктів. Наприклад ми не знайдемо відповідний код для закупівлі ремонту та утримання таких об'єктів благоустрою населених пунктів:

  • пам'ятки культурної та історичної спадщини;
  • інші території загального користування;
  • прибудинкові території;
  • території будівель та споруд інженерного захисту територій;
  • території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Відповідно під час здійснення таких закупівель замовнику доцільно обирати код за Єдиним закупівельним словником, який буде найбільше відповідати певному виду ремонту або утриманню об'єктів благоустрою населених пунктів.

Також варто відзначити, що коди: 45112710-5 Благоустрій озеленених територій; 45112711-2 Благоустрій парків; 45112712-9 Благоустрій садів; 45112713-6 Благоустрій садів на даху; 45112714-3 Благоустрій кладовищ; 45112720-8 Благоустрій спортивних майданчиків і зон відпочинку; 45112721-5 Благоустрій полів для гольфу; 45112722-2 Благоустрій полів для верхової їзди; 45112723-9 Благоустрій ігрових майданчиків; 45112730-1 Благоустрій доріг і шосе; 45112740-4 Благоустрій аеропортів, незалежно від категорії закупівлі (послуги чи роботи), так як благоустрій включає в себе і капітальний ремонт, і поточний ремонт, і послуги.

Замість підсумків

Під час здійснення закупівель ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів замовники мають враховувати й інші нормативно правові акти, які регулюються порядок утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, зокрема:

  • ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій»;
  • Порядок утримання кладовищ та інших місць поховань, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003  № 193;
  • Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006  № 105;
  • Технічні правила ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.02.2012  № 54;
  • Державні санітарні норми та правила утримання територій населених місць, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.03.2011 № 145;
  • Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76.

Наведені документи й допоможуть замовникам сформувати технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі під час здійснення закупівель ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів.

#відкриті торги#закупівлі благоустрою#спеціальні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard