Як здійснити закупівлю товару, вартість предмета закупівлі якого дорівнює або більше 500 тис. грн, якщо в електронному каталозі присутній тільки динамічний профіль
В закупівельній діяльності досить часто зустрічаються випадки невідповідності технічної реалізації електронної системи закупівель нормам законодавства. Використання електронного каталогу не стало винятком в цьому плані. Тому в цьому матеріалі розглянемо ситуацію як здійснити закупівлю товару, вартість предмета закупівлі якого дорівнює або перевищує 500 тис. грн, а в електронному каталозі присутній тільки динамічний профіль.
Сталий профіль
Пункт 57 Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (далі - Порядок №822) визначає, що у запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором. Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені цим Порядком.
В свою чергу пункт 12 Особливостей встановлює, що у запиті пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого є меншою ніж 500 тис. гривень, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором електронного каталогу.
Запит пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, здійснюється відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.
Таким чином Особливості, на відміну від Порядку №822, розділяють специфікації товарів встановлюючи обмеження, в вигляді вартісних меж, згідно яких замовник повинен застосувати відповідний профіль.
Відповідно можемо зробити висновок, що в електронному каталозі може бути сформовано два види специфікацій товару, які умовно можемо розділити на:
- “Сталий” профіль товару – специфікація товару, сформована адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає, можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення;
- “Динамічний” профіль товару – специфікація товару, сформована адміністратором електронного каталогу, в якій замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару.
Відповідно замовник, якщо вартість предмета закупівлі товару дорівнює або перевищує 500 тис. гривень повинен здійснити закупівлю за сталим профілем.
В електронній системі закупівель сталий профіль виглядає так:
Отже бачимо, що сталий профіль має заздалегіть визначені характеристики (параметри, критерії) товару, які неможливо редагувати.
Дії замовника, якщо вартість предмета закупівлі товару дорівнює або перевищує 500 тис. грн, а в електронному каталозі присутній тільки динамічний профіль
Здійснюючи закупівлі через електронний каталог замовник може зіткнутися з ситуацією, що йому необхідно здійснити закупівлю певного товару, вартість предмета закупівлі якого дорівнює або перевищує 500 тис. грн, але в електронному каталозі відсутній сталий профіль, за яким замовник зобов’язаний здійснити закупівлю, та присутній тільки динамічний профіль. Ось приклад відсутності сталого профілю:
Розглянемо алгоритм дій в даній ситуації.
- Переглянути на інших майданчиках чи присутній сталий профіль по товару, по якому необхідно замовнику здійснити закупівлю. У разі навності сталого профілю на іншому електронному майданчику здійснити закупівлю на ньому. У випадку відсутності на інших електронних майданчиках сталого профілю переходимо до наступного кроку.
- Зафікусувати скріном з екрану та складенням протоколу виявлення відсутності на електронному майданичку за предметом закупівлі товару сталого профілю товару, тобто можливості здійснити закупівлю відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.
- Звернутися офіційним листом до авторизованого електронного майданчика, адміністратора електронного каталогу та ДП «Прозоро» з описом ситуації із посиланням на абзац 3 пункту 12 Особливостей, посиланням на скрін з екрану, а також проханням про створення відповідної специфікації товару по необхідному предмету закупівлі, надання інформації про причини відсутності такої специфікації товару в електронному каталозі та інформації про строк створення такої специфікації товару.
- Якщо закупівля здійснюється відповідно до норм пункту 10 Особливостей, то більш безпечним буде все ж проведення відкритих торгів. Або ж замовник може чекати створення сталого профілю по необхідному предмету закупівлі товару та після його створення провести ЗПП. Але, у випадку, якщо закупівля здійснюється згідно пункту 11-1 та 11-2 Особливостей, тобто проведення відразу відкритих торгів буде порушенням зазначених пунктів, безпечним варіантом буде чекати створення сталого профілю товару або, якщо дана закупівля є терміновою, то оголошувати закупівлю за наявною специфікацію товару в електронному каталозі.
Відповідальність за незастосування сталого профілю
Відповідно до пункту 57 Особливостей у запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором. Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені цим Порядком.
Таким чином Порядок № 822 не розділяє специфікації товарів та не встановлює обмеження, в вигляді вартісних меж, згідно яких замовник повинен застосувати відповідний профіль.
Тому при здійсненні запиту пропозицій постачальників не у відповідності до специфікації товару сформованої адміністратором електронного каталогу можливе порушення замовником вимоги абзацу 3 пункту 12 Особливостей, проте згідно статті 164-14 КУпАП, однак за таке порушення не передбачена адміністративна відповідальність.
пов'язані статті
09 січ.
Інструкція як перевірити чи відноситься товар до переліку локалізованих товарів08 січ.
Алгоритм звітування про виконання договору про закупівлю06 січ.
Головне про формування тендерної документації02 січ.
Визначаємо МНН лікарського засобу: покрокова інструкція31 груд.
Замовник відмінив закупівлю через електронний каталог через невідповідність підписаного переможцем відбору проєкту договору: чи вважає ВСУ таку відміну правомірною