Статті

Як здійснити розгляд учасника щодо його відсутності / наявності в санкційних списках ЄС у разі закупівлі за кошти Ukraine Facility

2
183

Закупівлі за кошти Ukraine Facility повинні здійснюватися відповідно до законодавства України тією мірою, якою вони відповідають вимогам, визначеним у  Рамковій угоді. Так, одним із зобов'язань замовника є відстеження збігів із даними в санкційному списку ЄС та недопущення оплати підсанкційним особам. Тому, розглянемо алгоритм перевірки учасника в таких закупівлях.

Які зобов'язання встановлює Рамкова Угода?

Сторони повинні забезпечити, щоб кошти або економічні ресурси прямо або опосередковано не надавалися Особі, що підпадає під дію обмежувальних заходів, або на її користь (пункт 1 статті 3 Рамкової угоду між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility, яка ратифікована Законом України від 06.06.2024 № 3786-IX (далі - Рамкова угода))

Україна забезпечує встановлення для всіх реципієнтів виділених коштів аналогічних зобов’язань будь-яким третім особам, залученим до виконання Плану (пункт 11 статті 9 Рамкової Угоди)

Україна повинна забезпечити, щоб жодна операція, щодо якої було встановлено збіг із даними в санкційному списку ЄС, прямо або опосередковано не здійснювалася за рахунок фінансування ЄС. Україна зобов’язується забезпечити виконання цього зобов’язання: шляхом відстеження збігів із даними в санкційному списку ЄС, перш ніж укласти відповідні угоди або здійснити згідно з ними платежі, стосовно кожного виконавця, бенефіціара гранту та будь-якого іншого реципієнта, з яким Україна має або може мати прямі договірні відносини (прямий реципієнт), щоб оцінити, чи такий реципієнт є Особою, що підпадає під дію обмежувальних заходів (пункт 2 статті 3 Рамкової угоди).

Якщо, згідно з оцінкою Комісії, використання фінансування Союзу згідно з інструментом Ukraine Facility призводить або призвело до незаконних дій обмежувальних заходів ЄС, Комісія повинна повідомити про це Україну і відповідні суми підлягають вирахуванню з виплат, здійснених Комісією у рамках інструменту Ukraine Facility, згідно зі змагальною процедурою, якщо порушення не було усунене Україною (пункт 4 статті 3 Рамкової угоди).

Відповідальні органи під час виконання Плану:

  • забезпечують перед укладенням відповідних угод або здійсненням платежів проведення перевірки щодо даних, що містяться в санкційних списках ЄС, стосовно кожного виконавця, бенефіціара гранту та реципієнта, з яким відповідальний орган має або може мати прямі договірні відносини (прямий реципієнт), для визначення, чи такий реципієнт є особою, що підпадає під дію обмежувальних заходів. У разі коли прямий або непрямий реципієнт є або став особою, що підпадає під дію обмежувальних заходів, відповідальний орган повинен невідкладно повідомити про це Координатору (підпункт 1 пункту 9 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України)

Як зазначені зобов'язання впливають на замовника?

Із зазначених норм можемо висновувати, шо обмежувальні заходи мають стосуватися не лише учасника процедури закупівлі, але й бенефіціарного власника такого учасника, а також залученого субпідрядника / співвиконавця при цьому незалежно від обсягу його залучення, тобто будь-якої особи, яка прямо чи опосередковано може отримати кошти інструменту. 

Крім того, такі обмежувальні заходи діють не лише на етапі розгляду учасника, але й протягом дії договору. Адже не можна допустити оплату підсанкційній особі. Отже, перевірка контрагента за договором, його бенефіціара та субпідрядника  (у разі його залучення) має здійснюватися протягом дії договору про закупівлю.

Яким чином замовник може відстежити наявність чи відсутність збігів

Санкційний список ЄС є доступний для самостійного пошуку замовником. Тому  замовник здійснює перевірку в санкційному списку ЄС www.sanctionsmap.eu:

Сторінку із санкційними списками замовник може в налаштуваннях перевести на українську мову для зручності. Це не повинно вплинути на результати пошуку. Замовнику необхідно вказати ініціали суб'єкта, який підлягає перевірці. У разі, якщо особа наявна в санкційних списках замовнику відображається інформація, як на скріншоті нижче:

Натискаючи на знак “скріпка”, відкриється більш ширша інформація та з'явиться можливість збереження інформації у форматі pdf.

Якщо за результатами перевірки збігів не виявлено, тоді інформація в санкційному списку ЄС www.sanctionsmap.eu буде відображатися наступним чином:

Як замовнику зберігати результати перевірки?

Відобразити інформацію про результати відстеження збігів із даними санкційного списку ЄС стосовно кожного виконавця, бенефіціара гранту та будь-якого іншого реципієнта, з яким замовник має або може мати прямі договірні відносини рекомендуємо  у формі окремого документа. Так, у статті наведений приклад  реєстру перевірки учасника / переможця. Тож, замовник може додати файл перевірки до такого реєстру.

#джерела фінансування#санкції#тендерна пропозиція#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard