Як замовнику встановити вимоги до переможця у закупівлі через електронний каталог за кошти Ukraine Facility
Враховуючи важливість ефективного та обґрунтованого використання коштів, виділених ЄС в межах інструменту Ukraine Facility на замовника покладено ряд зобов'язань. Тому постає логічне питання щодо дотримання виконання таких зобов'язань у разі закупівель із використання електронного каталогу не порушуючи при цьому норми закупівельного законодавства.
Пункт 4 статті 2 Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility, яка ратифікована Законом України від 06.06.2024 № 3786-IX (далі - Рамкова угода) визначає, що закупівлі згідно з Компонентом I Ukraine Facility повинні здійснюватися відповідно до законодавства України тією мірою, якою вони відповідають вимогам, визначеним у цій Рамковій угоді.
Якщо узагальнити вимоги статтей 3, 5, 7, 16 Рамкової угоду, то замовник повинен:
- забезпечити перед укладенням відповідних угод або здійсненням платежів проведення перевірки щодо даних, що містяться в санкційних списках ЄС, стосовно кожного виконавця, бенефіціара гранту та реципієнта, з яким замовник має або може мати прямі договірні відносини
- не допустити оплати за товар із не прийнятних країн
- не допустити закупівлю у суб'єкта, який зареєстрований у не прийнятних країнах
- забезпечити маркування закупівлі (зазначення донора та КПКВ під час оголошення закупівлі, зобов'язання щодо визначення походження та забезпечення публічність фінансування ЄС під час виконання заходів Плану України).
За таких умов відкритим є питання перевірки постачальника з метою недопущення закупівлі у підсканкціної особи, особи із не прийнятної країіни та перевірку походження товару.
Як здійснюється перевірки постачальника у разі закупівлі із використанням електронного каталогу?
Структура, порядок формування та використання електронних каталогів, у тому числі порядок надання доступу до них і розмір плати, визначається Кабінетом Міністрів України. На виконання зазначеної норми Кабміном затверджено Порядок формування та використання електронного каталогу, затвердженому постановою Кабміну від 14.09.2020 № 822 (далі – Порядок №822).
Адміністратор здійснює формування та супроводження електронного каталогу шляхом створення в ньому категорій та специфікацій товару, а також організовує та проводить відбір учасників до електронного каталогу шляхом їх кваліфікації (пункт 16 Порядку №822). Кваліфікація до електронного каталогу проводиться щодо категорії товару (пункт 21 Порядку №822).
Тобто, кожен потенційний постачальник повинен підтвердити ряд вимог шляхом надання переліку документів адміністратору електронного каталогу та у разі відсутності підстав для відхилення його заявки постачальник кваліфікується та може брати участь в ЗПП. Але, серед документів та інформації, які перевіряє адміністратор електронного каталогу відсутні вимоги встановлені Рамковою угодою у вигляді зобов'язань, які мають виконувати замовники.
Чи може замовник встановити вимоги до постачальника у разі закупівлі із використанням електронного каталогу?
Пунктом 10 Особливостей передбачено, що замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі, зокрема, товарів вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та / або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до Порядку, з урахуванням положень, визначених цими особливостями.
Отже, під час здійснення закупівель шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару замовник керується вимогами Особливостей та Порядку №822.
У запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором. Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені цим Порядком №822.
Таким чином Порядок №822 не передбачає можливість встановлення вимог з урахуванням норм Рамкової угоди до постачальника відбору / переможця відбору, а також Порядок №822 визначає виключний перелік підстав для відхилення та не дозволяє відхилити переможця за невиконання зайвих вимог замовника.
Яких вихід в даній ситуації? Адже нехтування нормами Рамкової угоди теж не можливе. Врахувати зобов'язання, що передбачені Рамковою угодою замовнику варто в проєкті договору. Зокрема, окремим розділом або в розділі Інші умови додати зобов'язання наступного змісту:
Постачальник підтверджує, що на дату підписання Договору відсутні збіги щодо Постачальника (якщо Постачальник є ФОП або фізична особа), керівника Постачальника та / або його бенефіціарного власника (у разі, якщо Постачальник юридична особа) в санкційному списку ЄС www.sanctionsmap.eu.
Постачальник підтверджує, що на дату підписання Договору не є особою, що зареєстрована в країні, яка не є прийнятною в розумінні статті 5 Рамкової угоди.
Постачальник підписанням цього Договору гарантує та підтверджує, що усі поставки та матеріали, які закуповуються Замовником згідно Договору походять із прийнятних країн, зазначених у пункті 1(a) та (b) статті 5 Рамкової угоди, крім випадків, коли поставки та матеріали не можуть бути отримані на розумних умовах у жодній із таких країн.
При цьому, перед підписання договору замовнику необхідно перевірити доступну інформацію задля уникнення ризику укладення договору із недотриманням норм Рамкової угоди. Щодо перевірки санкційної особи, то зробити це замоник може самостійно на сайті www.sanctionsmap.eu. Яким чином замовник може відстежити наявність чи відсутність збігів розбирали у статті , що стосувалася відкритих торгів, але є актуальною і для ЗПП в частині перевірки переможця відбору.
Перевірити походження товару замовник, на жаль, на етапі укладення договору не можу, але може перевірити самостійно інформацію про місце реєстрації переможця відбору в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з метою недопущення участі осіб із неприйнятних осіб. Із переліком прийнятних країн можна ознайомитися за сайті Мінекономіки Головна/Діяльність/Реалізація ініціативи ЄС “Ukraine Facility”.
Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу (пункт 66 Порядку №822).
Якщо замовником будуть встановлені факти, що не дозволяють укласти договір з дотриманням вимог Рамкової угоди, тоді варто відхилити переможця відбору відповідно до підпункту 1 пункту 64 Порядку №822 не підписав договір у строк, визначений абзацом першим пункту 66 цього Порядку.
Крім цього, замовник має слідкувати за дотриманням вимог Рамкової угоди і під час виконання договору. Зробити це можна шляхом встановлення вимог до Постачальника, вже як до сторони договору.
З урахуванням зазначеного, рекомендуємо доповнити проєкт договору у разі закупівлі кошти Ukraine Facility деякими умовами.
пов'язані статті
18 квіт.
Які рішення уповноваженої особи оприлюднюємо в електронній системі закупівель, а які ні: зведений перелік14 квіт.
Як здійснити розгляд учасника щодо його відсутності / наявності в санкційних списках ЄС у разі закупівлі за кошти Ukraine Facility10 квіт.
Які джерела фінансування передбачають погодження завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації08 квіт.
Відміна закупівлі у зв’язку із скороченням обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг згідно Особливостей01 квіт.
Строки при здійсненні закупівель згідно Особливостей та інструменти для їх дотримання