Як покращити атмосферу та продуктивність на робочому місці за допомогою ароматів
Інформація про запах зберігається в тій частині мозку, що відповідає за увагу, емоції та довгострокову пам’ять. Так, аромат улюбленої кави, смачної випічки чи весняного дощу має силу переносити нас у різні місця та часи, викликаючи широкий спектр спогадів. Але якщо запах має наскільки значний вплив, чому б уповноваженій особі не створити для себе на роботі ідеальний мікроклімат з допомогою ароматів.
Неочевидні факти про запахи та аромати
- Нюх пов'язаний з відділами мозку, що відповідають за формування спогадів і віднесення емоцій до певних подій. В літературі навіть існує таке поняття як феномен Пруста в честь французького письменника Марселя Пруста герой книги якого згадує ланцюжок свого життя через асоціативні запахи.
- Людина здатна розрізняти більше 3000 запахів завдяки рецепторам, які посилають сигнали в мозок і пов’язують сприйняття запаху з пам’яттю. Та парадокс, що до запаху природного газу людський ніс несприйнятливий, тому в побутовий природний газ додають сполуки (одоранти), які надають йому відмітний запах.
- Маркетологи використовують особливостість сприйняття людиною запахів. Мало хто заперечить, що аромат солодощів чи кави, коли ви проходите повз кав'ярню, спонує придбати щось смачненьке. Або ж помітьте, що випічку зазвичай розміщують у кінці супермаркету, куди обов'язково дійдеш уже із думкою про купівлю запашного хліба.
- Амбра, яка зустрічається чи не в кожному другому парфумі насправлі є секрецією, що утворюється в шлунку кашалотів, з сильним специфічним запахом. До речі, одним із компонентів відомого Chanel №5 також є амбра. Сьогодні ж через етичні міркування переважна більшість парфумерів надає перевагу синтетичним складовим, хоча саме тваринні залози та секрети залишаються найкращими фіксаторами інших речовин у парфумі.
- Сучасна парфумерна майстерність дозволяє відтворити запах свіжоскошеної трави, шкіряної куртки та навіть прального порошку в одному флаконі. Але все ще складно віднайти парфюм із точним ароматом троянди.
- При виборі ароматів доволі часто пропонують “перебити” запахи кавовими зернами. Останні дослідження стверджують, що вони діють навпаки - навантажують нюх та стимулюють до швидких продажів.
Про аромати на робочому місці
Для ароматизації повітря в кабінеті можна використовуючи як природні компоненти так і синтезовані. Та із знаннями про властивості ароматів звичні речі набувають нового сенсу.
Кава
Найбільш очевидний натуральний аромат - кава. Ранок на роботі складно уявити без запашної чашечки кави. Це вже певний ритуал, коли можна обговорити останні новини та налаштуватися на продуктивну роботу. Запах цього напою наділений властивістю покращення емоційного стану, адже кава стимулює виділення дофаміну - гормону радості та задоволення.
М’ята
Якщо ж ви віддаєте перевагу чаю, додайте у свій звичний смак м'яти, яка є однією із найкорисніших для психічного здоров'я. М'ятний аромат допомагає повернути сили в короткий термін, підвищити концентрацію та уникнути депресії.
Апельсин
Цей соковитий цитрусовий плід багатий не тільки на вітамін С, але й має корисні властивості для підтримки імунної системи, здоров’я шкіри, нервової системи, травлення. А от аромат апельсина покращить настрій та допоможе запобігти стресу. Сушені скоринки апельсину послугують як природний очищувач повітря в приміщенні. Наприклад, їх можна зібрати в невелику красиву піалу та залишити на робочому столі.
Ромашка
Аромат ромашки діє як заспокійливе та допомагає розвіяти почуття гніву та розчарування. Тож, цей аромат точно варто використовувати кожному закупівельнику.
Іншими засобами, які можуть сприяти тонізації, стимулювання активності мозку чи навпаки заспокоєнню залежно від робочих ситуацій є ефірні олії.
Ефірні олії містять активні речовини, що походять із квітів, листя, коренів, насіння чи кори. В нетрадиційній медицині ефірні олії використовують для ароматерапії та ще називають “рідким золотом”, при цьому такий продукт доволі доступний для кожного.
Ефірна олія чайного дерева. Має антимікробну, противірусну та протизапальну дію. Можна використовувати в періоди простудних захворювань.
Ефірна олія м’яти. Знімає нервове напруження, усуває відчуття роздратованості, відновлює сили, усуває відчуття нервозності, викликане перевтомою й дефіцитом сну. Можна використовувати як допоміжний засіб при головному болю.
Ефірна олія лимона. Покращує настрій, усуває відчуття тривоги, забезпечує прилив сил, підвищує концентрацію уваги.
Ефірна олія апельсина. Усуває відчуття тривоги, покращує настрій та емоційний стан, допомагає зняти втому, позбутися занепокоєння, нервозності.
Ефірна олія жасмину. Вишуканий квітковий аромат знімає стрес, створює відчуття гармонії та стимулює до творчості.
Ефірна олія евкаліпта. Допомагає зняти втому і сонливість, покращує концентрацію уваги.
Ефірна олія ялівцю. ЇЇ приємний запах допомагає покращити самопочуття і настрій. Можна використовувати як допоміжний засіб у боротьбі із метеозалежністю.
Використання ефірних олій для покращення простору робочого місця
Дезінфекція клавіатури та мишки: нанесіть на косметичний диск невелику кількість антисептика чи аптечного спирту, а також декілька крапель ефірної олії чайного дерева. Після чого обережно протріть клавіатуру та мишку.
Обробка офісних меблів: на паперові серветки або шматочки кори дерева накапайте декілька крапель олії на вибір - лаванда, бергамот, пачулі, шавлія. Це допоможе позбутись застарілого запаху всередині шаф, полиць тощо. Або ж, протираючи пил з робочого столу, нанесіть на вологу губку олію кедра чи бергамоту. Так, отримаєте і дезінфекцію поверхонь і гармонізацію емоційного стану.
Обробка побутового обладнання: якщо маєте в кабінеті мікрохвильовку можна у ємність із водою додати 2 краплі м'яти або лимона і поставити на підігрів на найменших потужностях. Забрати неприємний запах холодильник допоможе ємність з харчовою содою, в яку варто накапати 2-3 краплі ефірної олії на вибір.
Профілактика вірусних захворювань: в сезон вірусів можна використовувати олії з антисептичними і противірусними властивостями, такі як евкаліпт, гвоздика, герань, кориця, лимона, лаванди, м'яти. На косметичний диск варто накапати кілька крапель олії та покласти до батареї.
Використовуючи будь-які аромати головне не перестаратися. Велика концентрація може тільки нашкодити. Тож, підберіть для себе та колег ідеальний аромат - експерементуйте, пробуйте щось нове та зробіть свій робочий простір затишний та комфортний для перебування.
пов'язані статті
02 квіт.
Документи надані в складі тендерної пропозиції не в повному обсязі: 24 год чи відхиляємо? Практика АМКУ02 квіт.
Що таке інформатизація01 квіт.
Строки при здійсненні закупівель згідно Особливостей та інструменти для їх дотримання01 квіт.
Алгоритм дій замовника щодо оскарження закупівлі31 берез.
Які обґрунтування необхідно готувати під час здійснення публічних закупівель