Статті

Вартісні межі та види закупівель визначені Особливостями

0
1807

19.10.2022 настала нова ера у публічних закупівлях, адже правила їх здійснення суттєво змінилися. У цьому матеріалі розглянемо нові вартісні межі закупівель та їх види визначені постановою Кабміну «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).

Види закупівель з 19.10.2022 включно

Станом на дату написання статті Особливостями визначено чотири видів публічних закупівель, які замовник має застосовувати керуючись відповідними вартісними межами, а саме:

  • закупівля без використання електронної системи закупівель;
  • закупівля через електронний каталог шляхом запиту ціни пропозицій;
  • відкриті торги за порядком визначеним Особливостями;
  • рамкові угоди.

Як бачимо усі види закупівель нам добре знайомі, окрім відкритих торгів, які мають новий порядок, визначений Особливостями. Відповідно на період дії воєнного стану в Україні та ще протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, тобто протягом дії Особливостей замовники забувають та НЕ мають права застосовувати такі види закупівель, як:

  • спрощена закупівля;
  • переговорна процедура закупівлі;
  • відкриті торги з публікацією англійською мовою;
  • конкурентний діалог;
  • торги з обмеженою участю.

Із загальним розумінням видів закупівель з 19.10.2022 розібралися, тож переходимо до вартісних меж.

Вартісні межі публічних закупівель з 19.10.2022

Відповідно до пункту 11 Особливостей Для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. грн, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн грн, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів.

Згідно з пунктом 10 Особливостей замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та / або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених особливостями.

У разі здійснення закупівлі товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. грн з використанням електронного каталогу, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 (пункт 12 Особливостей).

Узагальнюючи викладене вище маємо такі вартісні межі та види закупівель

Важливо! Особливості не розділяють замовників на звичайних та в окремих сферах господарювання, тому вартісні межі для усіх замовників однакові.

Також звертаю вашу увагу на те, що відповідно до абзацу 3 пункту 3 Особливостей положення частин 5, 6, 8 і 9 статті 3 Закону застосовуються на умовах, визначених Законом. Тому на предмети закупівлі, які визначені частинами 5 та 6 статті 3 Закону дія Закону та Особливостей не поширюється.

Закупівлі до 100 тис. грн (товари та послуги), 200 (поточний ремонт) та 1,5 (роботи)

Якщо річна вартість предмета закупівлі є меншою за 100 тис. грн для товарів та послуг (окрім поточного ремонту); 200 тис. грн для послуг з поточного ремонту, 1,5 млн. грн для робіт, замовник має провести відповідну закупівлю товарів, робіт чи послуг шляхом:

  • укладання прямого договору з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель. Окремо звертаю увагу на строки оприлюднення звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель. У разі якщо вартість предмета закупівлі товару на рік до 50 тис. грн, то замовник має оприлюднити його не пізніше ніж через 3 робочих днів з дня укладення такого договору. У разі якщо вартість предмета закупівлі на рік дорівнює або перевищує 50 тис. грн, тоді замовник має оприлюднити відповідний звіт не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Договори укладені за результатами наведених вище закупівель не є договорами про закупівлю в розумінні Закону та Особливостей. Тому замовники під час внесення змін до них мають керуватися умовами укладеного договору, ЦКУ та ГКУ.

Напевно кожен читач задався питанням: чому відсутній такий вид закупівлі як закупівля через електронний каталог, тож поясню. Пунктом 11 Особливостей визначено, що для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. грн, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн грн, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. Проте, станом на 20.10.2022 відсутні умови, визначені адміністратором електронної системи закупівель, для використання електронного електронної системи закупівель, зокрема, електронного каталогу.

Відповідно замовники до затвердження адміністратором електронної системи закупівель (ДП «Прозорро») умови для використання електронного електронної системи закупівель для придбання товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. грн, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн грн замовники мають право здійснювати виключно закупівлю без використання електронної системи закупівель шляхом укладання прямого договору.

Закупівлі вартість яких дорівнює або перевищує 100 тис. грн (товари та послуги), 200 (поточний ремонт) та 1,5 (роботи)

У разі, якщо річна вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тис. грн для товарів та послуг (окрім поточного ремонту); 200 тис. грн для послуг з поточного ремонту; 1,5 млн. грн для робіт, замовник має провести відповідну закупівлю товарів, робіт чи послуг шляхом:

  • формування запиту цін пропозицій через електронний каталог відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822, з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель протягом 3 робочих днів з дня укладання такого договору. У разі коли закупівля із застосуванням електронного каталогу не відбулася або профіль товару містить тільки одну пропозицію постачальника, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, або шляхом запиту ціни пропозиції постачальника в електронному каталозі відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822, з урахуванням цих особливостей;
  • проведення відкритих торгів відповідно до розділу «Порядок проведення відкритих торгів» Особливостей;
  • укладання рамкових угод відповідно до умов, визначених Законом (виключно для товарів та послуг);
  • укладення прямого договору без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу для закупівлі товару у випадках визначених пунктом 13 Особливостей, з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Договір про закупівлю за результатами таких закупівель (крім закупівель за рамковими угодами) укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин 3-5, 7 та 8 статті 41 Закону, та цих Особливостей.

#вартісні межі#воєнні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard