Статті

Що таке інформатизація

2
136

Звертаючись до законодавчих норм, замовнику не завжди достатньо лише спланувати та провести закупівлю: в окремих випадках для укладення договору про закупівлю його проєкт потрібно ще й погодити. Відповідно замовнику доцільно зрозуміти коли та в яких випадках необхідно враховувати такий чинник як «інформатизація». Тож пропонуємо розглянути у даному матеріалі базові елементи та питання щодо тематики інформатизації. 

Основні поняття та перелік законодавчих актів щодо сфери інформатизації 

Для вивчення тематики інформатизації, замовникам доцільно звернути увагу на: 

  • Закон України «Про Національну програму інформатизації» від 01.12.2022 № 2807-IX (далі – Закон № 2807); 
  • Постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання Національної програми інформатизації» від 02.02.2024 № 119 (далі – Постанова № 119); 
  • Постанову Кабінету Міністрів України «Про Єдину інформаційну систему обліку Національної програми інформатизації« від 27.12.2023 № 1400 (далі – Постанова № 1400); 
  • Методика визначення належності бюджетних програм, завдань, проєктів, робіт до сфери інформатизації, затверджена наказом Міністерства цифрової трансформації України від 29.03.2023 № 34, тощо (далі – Методика № 34). 

Звертаючись до норм Закону № 2807, інформатизація – сукупність взаємопов’язаних організаційних, правових, політичних, соціально-економічних, науково-технічних, технологічних та виробничих процесів, спрямованих на створення умов для забезпечення розвитку інформаційного суспільства та впровадження інформаційно-комунікаційних і цифрових технологій. 

Під Національною програмою інформатизації розуміють комплекс завдань, програм, проєктів, робіт з інформатизації, спрямованих на розвиток інформаційного суспільства шляхом концентрації та раціонального використання фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, виробничого і науково-технічного потенціалу держави, координації діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності. 

Хто виступає «сторонами» щодо виконання норм законодавства у сфері інформатизації 

З однієї сторони законодавство виділяє Генерального державного замовника Національної програми інформатизації – центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах цифровізації, цифрового розвитку, цифрових інновацій та технологій, електронного урядування та електронної демократії, розвитку інформаційного суспільства, інформатизації. 

Функції Генерального державного замовника Національної програми інформатизації покладено на Міністерство цифрової трансформації України. 

З іншої сторони виступають замовники завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації – суб’єкти, які беруть участь у формуванні та виконанні Національної програми інформатизації. 

При цьому замовниками можуть бути виключно такі суб’єкти: 

1) органи державної влади, правоохоронні органи, органи місцевого самоврядування, об’єднання територіальних громад; 

2) Пенсійний фонд України, цільові страхові фонди із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, медичного страхування та страхування на випадок безробіття; 

3) юридичні особи - підприємства, установи та організації, крім визначених пунктами 1 і 2 цієї частини, та їх об’єднання, які забезпечують потреби держави або об’єднаної територіальної громади, за наявності одного з таких критеріїв: 

  • юридична особа повністю або частково утримується/фінансується за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, є розпорядником або одержувачем бюджетних коштів; 
  • органи державної влади, органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; 
  • у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. 

До виконавців завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації слід віднести підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, фізичні особи - підприємці, які визначаються замовниками відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель. 

Що повинні затверджувати чи погоджувати замовники? 

Пунктом 8 Постанови № 119 передбачено, що під час виконання завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, що виконуються за рахунок бюджетних коштів та/або спрямовані на виконання функцій держави чи органу місцевого самоврядування, замовники беруть бюджетні та/або фінансові зобов’язання та здійснюють платежі за завданнями, проєктами, роботами з інформатизації Національної програми інформатизації після їх погодження із генеральним замовником. 

З вищезазначеного можна зрозуміти, що замовники повинні погоджувати: 

  • завдання інформатизації – комплекс проєктів та робіт з інформатизації, спрямованих на реалізацію проєкту інформатизації, із взаємопов’язаними і узгодженими строками їх виконання; 
  • проєкти інформатизації – комплекс взаємопов’язаних окремих робіт, узгоджених за строками виконання і визначених з урахуванням наявних матеріально-технічних, інформаційних, фінансових та інших ресурсів, спрямованих на створення інформаційних систем та/або електронних комунікаційних мереж, засобів інформатизації та інформаційних ресурсів; 
  • роботи з інформатизації – діяльність у сфері інформатизації, спрямована на виконання послідовності дій, результати яких визначені функціями, індивідуальними вимогами та потребами замовника відповідного проєкту інформатизації. 

Статтею 5 Закону № 2807 передбачено, що до повноважень генерального замовника належать в тому числі розроблення та затвердження методики визначення належності бюджетних програм, завдань, проєктів, робіт до сфери інформатизації, типових завдань, проєктів, робіт з інформатизації, типових проєктів галузевих, регіональних програм інформатизації, програм інформатизації органів місцевого самоврядування. 

Аналізуючи положення Методики № 34, до завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації належать: 

  • заходи, що виконуються в межах бюджетних програм або здійснюються в інтересах Замовників за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, для реалізації яких здійснюється закупівля товарів, робіт та послуг, що відповідають кодам Національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749, що наведені у Переліку кодів Національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», що визначають належність бюджетних програм, завдань, проєктів, робіт до сфери інформатизації Національної програми інформатизації, що додається; 
  • заходи, спрямовані на створення (модернізацію, модифікацію, розвиток), адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації, для реалізації яких здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг за кошти міжнародної технічної та/або поворотної чи безповоротної фінансової допомоги міжнародних організацій. 

До переліку кодів Національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», що визначають належність бюджетних програм, завдань, проєктів, робіт до сфери інформатизації Національної програми інформатизації, затвердженого Методикою № 34 (далі – Перелік кодів), належать: 

Код CPV* Опис 
30200000-1 Комп’ютерне обладнання та приладдя 
32320000-2** Телевізійне й аудіовізуальне обладнання 
32400000-7 
(крім 32440000-9) 
Мережі 
32540000-0 
(крім 32543000-1, 32544000-8, 32545000-5) 
Комутаційні щити 
32570000-9 Комунікаційне обладнання 
32580000-2 Інформаційне обладнання 
35710000-4 Системи керування, контролю, зв’язку та комп’ютерні системи 
48000000-8 Пакети програмного забезпечення та інформаційні системи 
71200000-0*** Архітектурні та супутні послуги 
71300000-1*** Інженерні послуги 
72000000-5 Послуги у сфері інформаційних технологій: консультування, розробка програмного забезпечення, послуги мережі Інтернет і послуги з підтримки 
73100000-3**** Послуги у сфері наукових досліджень та експериментальних розробок 
73200000-4**** Консультаційні послуги у сфері НДДКР 
73300000-5**** Проектування та виконання НДДКР 

* Розділ, група, клас загалом або категорія. 

** Застосовується у разі закупівлі по коду ДК 021:2015: 32323500-8 Системи відеоспостереження, 32322000-6 Мультимедійне обладнання. 

*** У разі якщо при розробленні проектно-кошторисної документації об’єкта будівництва та/або при виконанні будівельних робіт передбачається застосування засобів інформатизації в технічних, технологічних, інженерних рішеннях. 

**** У разі якщо послуги належать до сфер інформаційних систем, інформаційних технологій, програмного забезпечення або містять в складі роботи або послуги у сфері інформатизації. 

Як бачимо, Методика № 34 містить не лише перелік кодів, але й відповідні уточнення до деяких з них. Розглянемо більш детально можливі для замовника ситуації на прикладах: 

Приклад 1. Замовнику необхідно придбати послуги з розробки веб-сайтів із використанням коду ДК 021:2015: 72410000-7 Послуги провайдерів за Єдиним закупівельним словником.  

Звернувши увагу на Перелік кодів, він містить посилання на категорію кодів ДК 021:2015: 72000000-5 - Послуги у сфері інформаційних технологій: консультування, розробка програмного забезпечення, послуги мережі Інтернет і послуги з підтримки. Жодних додаткових уточнень такий код не містить. 

Відповідно код ДК 021:2015: 72410000-7 Послуги провайдерів за Єдиним закупівельним словником входить в категорію кодів ДК 021:2015: 72000000-5 - Послуги у сфері інформаційних технологій: консультування, розробка програмного забезпечення, послуги мережі Інтернет і послуги з підтримки. А тому договір за даною закупівлею необхідно погоджувати із генеральним замовником. 

Приклад 2. Замовнику необхідно придбати телевізор із використанням коду ДК 021:2015: 32320000-2 - Телевізійне й аудіовізуальне обладнання за Єдиним закупівельним словником (більш детальний код 32324000-0 - Телевізори). 

Код ДК 021:2015: 32320000-2 - Телевізійне й аудіовізуальне обладнання міститься у Переліку кодів. В той же час до даного коду присутня примітка: «Застосовується у разі закупівлі по коду ДК 021:2015: 32323500-8 Системи відеоспостереження, 32322000-6 Мультимедійне обладнання»

Тож закупівля телевізора за кодом ДК 021:2015: 32320000-2 - Телевізійне й аудіовізуальне обладнання за Єдиним закупівельним словником, якій відповідає більш детальний код 32324000-0 - Телевізори, не потребує погодження проєкту договору із генеральним замовником. 

Методи та строки погодження проєкту договору із генеральним замовником 

При виконанні вимог Закону № 2807 та Постанови № 119, замовнику доцільно пам’ятати, що: 

  • якщо вартість проєкту не перевищує 500 тис. гривень, то погодження проєкту договору відбувається, шляхом оприлюднення повідомлення генеральному замовнику про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації. 

Строки щодо оприлюднення такого повідомлення законодавством чітко не визначені. Саме тому рекомендуємо оприлюднювати повідомлення про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації, у день укладення такого договору. 

Також згідно пункту 8 Постанови № 119, у разі коли протягом п’яти календарних днів з дня отримання матеріалів генеральний замовник не повідомив замовнику про організацію проведення їх експертизи шляхом надсилання листа в електронній формі із використанням кваліфікованого електронного підпису, подані завдання, проєкти, роботи з інформатизації вважаються погодженими генеральним замовником за принципом мовчазної згоди. 

  • якщо вартість проєкту дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, а в разі закупівель послуг із підключення закладів соціальної інфраструктури до широкосмугового доступу до Інтернету за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості, коли їх вартість перевищує 1 тис. гривень, погодження здійснюється генеральним замовником за результатами експертизи, проведеної відповідно до Порядку проведення експертизи Національної програми інформатизації та її складових, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2024 р. № 119. 

Пунктом 12 Порядку проведення експертизи Національної програми інформатизації та її складових, затвердженого Постановою № 119, визначено, що для проведення експертизи під час виконання завдань, проєктів, робіт з інформатизації, що реалізовуються за рахунок бюджетних коштів, замовники не пізніше дня, наступного за днем оприлюднення замовником інформації про публічну закупівлю відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель, подають генеральному замовникові такі документи: 

  1. проєкт договору про закупівлю товарів, робіт і послуг, а також інформацію про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі або технічне завдання; 
  2. обґрунтування завдання, проєкту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації за формою згідно з додатком 1; 
  3. погодження Адміністрації Держспецзв’язку для завдань, проєктів, робіт з інформатизації, які належать до сфери національної безпеки і оборони, потребують здійснення заходів із створення або модернізації об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, захисту інформації та кіберзахисту, надане замовнику шляхом надсилання листа в паперовій або електронній формі із використанням кваліфікованого електронного підпису. 

Що слід розуміти під Єдиною інформаційною системою обліку Національної програми інформатизації 

Повертаючись до пункту 8 Постанови № 119, погодження завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації вартістю менше 500 тис. гривень здійснюється шляхом повідомлення генеральному замовнику про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проєкту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації. 

Також звертаючись до листа Мінцифри від 16.09.2024 № 1/04-2-15284, з 01.10.2024 повідомлення генеральному замовнику про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проєкту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації вартістю меншою ніж 500 тис. гривень мають надаватися засобами Системи. 

Згідно положень Закону № 2807, Єдина інформаційна система обліку Національної програми інформатизації – інформаційна система, призначена для обробки та зберігання програм, завдань, проєктів, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації та матеріалів до них. 

Технічним адміністратором Єдиної інформаційної системи обліку Національної програми інформатизації є державне підприємство «ДІЯ», що належить до сфери управління Міністерства цифрової трансформації України. 

#договір про закупівлю#інформатизація#основи закупівель#проєкт договору про закупівлю

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard