Що таке електронна система закупівель та авторизовані електронні майданчики
Проведення закупівель є доволі складним процесом, який потребує певних знань та навичок в замовників та учасників закупівель.
При цьому, значну частину своєї діяльності уповноважена особа здійснює в електронній системі закупівель, зокрема на авторизованих електронних майданчиках шляхом публікації певної інформації / документів.
Тому уповноваженій особі важливо орієнтуватися в таких поняттях як електронна система закупівель та авторизовані електронні майданчики, які далі розглянемо детальніше.
Що таке електронна система закупівель?
Електронна система закупівель - це онлайн-платформа (PROZORRO), де замовники оголошують тендери, закупівлі через електронний каталог та оприлюднюють звіти про укладені договори на закупівлю товарів, робіт і послуг, а потенційні учасники намагаються взяти участь в таких закупівель шляхом подання тендерних пропозицій.
Водночас законодавство містить визначення поняття електронна система закупівель.
Так, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон), електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами.
Окрім цього, особливості функціонування електронної системи закупівель визначені статтею 12 Закону.
Зокрема, частини 1, 4 та 5 статті 12 Закону визначають вимоги до електронної системи закупівель:
- електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам. Обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням цілісності даних про учасників і їхніх тендерних пропозицій/пропозицій під час проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій/пропозицій;
- електронна система закупівель забезпечує збереження та належний захист усієї інформації щодо закупівель відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», можливість взаємодії з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави, та можливість доступу до цієї інформації замовникам, учасникам, органам, уповноваженим здійснювати контроль у сфері закупівель, органу оскарження, Уповноваженому органу та іншим особам відповідно до цього Закону.
- електронна система відповідає вимогам щодо:
1) можливості здійснювати обмін інформацією з використанням мережі Інтернет;
2) наявності загальнодоступних засобів телекомунікації, що не обмежують участі у процедурах закупівель/спрощених закупівлях;
3) наявності системи електронного обміну документами з використанням методів ідентифікації, вимоги до яких визначаються Кабінетом Міністрів України;
4) можливості здійснювати ідентифікацію учасників і точно визначати час і дату отримання тендерних пропозицій/пропозицій (їх частин) за умови відсутності доступу до таких даних з боку будь-яких осіб до встановленого кінцевого строку подання та часу і дати розкриття їх тендерних пропозицій/пропозицій;
5) наявності системи збереження даних, що здійснює зберігання протягом не менш як 10 років усіх документів, що надійшли від замовників, учасників, органу оскарження, органів, уповноважених здійснювати контроль у сфері закупівель, та були створені під час оцінки тендерних пропозицій/пропозицій, і забезпечує автоматичне резервування і відновлення даних;
6) можливості забезпечення безперервності процесу закупівель.
Також порядок функціонування електронної системи закупівель визначені Постановою Кабміну від 24 лютого 2016 р. № 166 «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків» (далі-Порядок №166).
Що таке авторизовані електронні майданчики?
Безпосередня взаємодія замовників та учасників з електронною системою закупівель відбувається через електронні майданчики, яких є значна кількість, і тому замовники та учасники можуть обирати яким майданчиком користуватися.
Однак для того, щоб електронний майданчик отримав можливість функціонувати та стати частиною електронної системи закупівель, він повинен бути авторизований.
При цьому, Закон також містить визначення авторизованого електронного майданчика.
Так, згідно пункту 1 частини 1 статті 1 Закону авторизований електронний майданчик - авторизована Уповноваженим органом інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», є частиною електронної системи закупівель та онлайн-сервісом, що забезпечує реєстрацію осіб, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під час проведення закупівель, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет.
Відповідно до частини 7 статті 12 Закону порядок авторизації електронних майданчиків, відключення авторизованих електронних майданчиків та вимоги до їх функціонування, також вимоги щодо функціонування електронної системи закупівель, надання онлайн-сервісів, та порядок надання доступу до них і розмір плати встановлюється Кабінетом Міністрів України. Зокрема, таким документом є Порядок №166.
Окрім цього, Порядок №166 містить визначення поняття авторизація електронного майданчика - підключення за рішенням Мінекономіки (далі - Уповноважений орган) електронного майданчика до веб-порталу Уповноваженого органу на підставі рішення комісії.
пов'язані статті
21 січ.
Замовником створено чернетку закупівлі та завантажено тендерну документацію: чи можна замінити файл з ТД16 січ.
Змінено функціонал в частині продовження строку розгляду тендерних пропозицій: дії замовника14 січ.
Що таке нікчемність договору про закупівлю06 січ.
Органи Казначейства та їхні повноваження при здійсненні закупівель26 груд.
Огляд змін до Особливостей за 2024 рік: важливі аспекти