Статті

Проведення закупівель для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури за Особливостями + приклад запиту

0
1353

Однією з підстав для укладення прямого договору про закупівлю згідно пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) є підпункт 12: здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури.

Тому задля правомірного здійснення такої закупівлі пропонуємо детальніше ознайомитися з об’єктами критичної інфраструктури.

Правові основи об’єктів критичної інфраструктури визначені Законом України «Про критичну інфраструктуру» (далі – Закон) та постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 «Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури». У відповідності до статті 1 Закону:

  • критична інфраструктура – це сукупність об’єктів критичної інфраструктури;
  • об’єкти критичної інфраструктури - об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам.

Статтею 7 Закону визначені наступні рівні національної системи захисту критичної інфраструктури:

  1. загальнодержавний рівень, управління на якому здійснюється Кабінетом Міністрів України, уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури України, органами державної влади відповідно до розподілу повноважень згідно з цим Законом, іншими центральними органами виконавчої влади та державними органами, Національним банком України;
  2. регіональний та галузевий рівні, управління на яких здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, визначеними в установленому законом порядку відповідальними за забезпечення формування та реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури в окремому секторі критичної інфраструктури та відповідальними за функціонування окремих державних систем захисту та реагування;
  3. місцевий рівень, управління на якому здійснюється місцевими органами виконавчої влади (військово-цивільними адміністраціями - у разі створення), органами місцевого самоврядування в межах повноважень, покладених на них цим Законом;
  4. об’єктовий рівень, управління на якому здійснюється оператором критичної інфраструктури на підставі нормативно-правових та регуляторних актів у сфері захисту критичної інфраструктури.

Згідно з статтею 8 Закону віднесення об’єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Віднесення об’єктів до критичної інфраструктури здійснюється за сукупністю критеріїв, що визначають їх соціальну, політичну, економічну, екологічну значущість для забезпечення оборони країни, безпеки громадян, суспільства, держави і правопорядку, зокрема для реалізації життєво важливих функцій та надання життєво важливих послуг, свідчать про існування загроз для них, можливість виникнення кризових ситуацій через несанкціоноване втручання в їх функціонування, припинення функціонування, людський фактор чи природні лиха, тривалість робіт для усунення таких наслідків до повного відновлення штатного режиму.

Сектори критичної інфраструктури

Стаття 9 Закону визначає, що для організації ефективного забезпечення безпеки і стійкості критичної інфраструктури з урахуванням специфіки забезпечення окремих життєво важливих функцій та / або послуг визначаються сектори критичної інфраструктури.

Для секторів критичної інфраструктури визначаються особливості реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури. Формування та реалізацію державної політики у відповідних секторах здійснюють секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури.

Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури складають та ведуть секторальні переліки об’єктів критичної інфраструктури.

Перелік секторів критичної інфраструктури та суб’єктів, відповідальних за формування та реалізацію державної політики у відповідних секторах національної системи захисту критичної інфраструктури (далі - Перелік), визначається Кабінетом Міністрів України. У разі необхідності внесення змін до Переліку Кабінет Міністрів України переглядає та змінює його виходячи з критеріїв критичності, визначених цим Законом. Далі наводимо такий перелік, який міститься в Постанові Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 «Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури».

Уповноважений орган у сфері захисту критичної інфраструктури України

Статтею 16 Закону визначено правовий статус уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України. Так, у відповідно до даної статті Закону такий орган забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту критичної інфраструктури, здійснює функціональне управління національною системою захисту критичної інфраструктури, забезпечує координацію діяльності міністерств та операторів критичної інфраструктури з питань забезпечення стійкості та захисту об’єктів критичної інфраструктури.

Діяльність уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України спрямовує, координує та контролює Міністр Кабінету Міністрів України.

Частиною 2 зазначеної статті визначено функції Уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України, серед яких варто виділити наступні:

  1. координує діяльність міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади (військово-цивільних адміністрацій - у разі утворення) у сфері захисту критичної інфраструктури;
  2. узагальнює пропозиції суб’єктів національної системи захисту критичної інфраструктури, формує та веде Реєстр;
  3. взаємодіє з секторальними, функціональними органами у сфері захисту критичної інфраструктури та операторами критичної інфраструктури з питань забезпечення захисту об’єктів, включених до Реєстру.

Ще до недавнього часу такого Уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури не було визначено.

Однак Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України» від 18.10.2022 № 2684-IX було встановлено, що під час дії воєнного стану, а також протягом 12 місяців після його припинення чи скасування повноваження уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України, передбачені Законом України «Про критичну інфраструктуру», здійснюються Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України».

Де брати інформацію про об’єкти критичної інфраструктури?

Необхідною умовою укладення договору про закупівлю на підставі підпункту 12 пункту 13 Особливостей є доведення замовником статусу об’єкта критичної інфраструктури.

Водночас статтею 11 Закону визначено,що для цілей узгодження дій суб’єктів національної системи захисту критичної інфраструктури формується Реєстр об’єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр).

Реєстр формується та ведеться уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури України на основі пропозицій суб’єктів національної системи захисту критичної інфраструктури.

Інформація про об’єкти критичної інфраструктури, що міститься в Реєстрі, є відкритою, загальнодоступною та безоплатною, крім інформації з обмеженим доступом. Розпорядник забезпечує цілодобовий доступ до відкритої інформації Реєстру на своєму офіційному веб-сайті.

Однак варто відмітити, що даний момент такий реєстр відсутній, хоча сподіваємось, що такий Реєстр недавно визначеним уповноваженим органом буде створено в найближчий час. Тому перевірити в Реєстрі інформацію про перелік об’єктів критичної інфраструктури замовники не можуть.

Окрім Реєстру Закон передбачає паспортизацію об’єктів критичної інфраструктури. Так, в статті 12 Закону йдеться, що з метою проведення аналізу можливих основних загроз та потенційних негативних наслідків для об’єктів критичної інфраструктури, запобігання та попередження виникнення таких загроз для критичної інфраструктури оператори об’єктів критичної інфраструктури готують і подають на погодження до відповідних секторальних органів у сфері захисту критичної інфраструктури, відповідного функціонального органу паспорт безпеки на кожний об’єкт критичної інфраструктури.

Паспорт безпеки на об’єкт критичної інфраструктури містить інформацію про ідентифікацію об’єкта та заходи щодо його захисту і безпеки, а також визначає перелік посад та відповідальних осіб, до завдань яких належать зв’язок та обмін інформацією з суб’єктами національної системи захисту критичної інфраструктури.

Паспорт безпеки розробляється (переглядається) з урахуванням визначених проектних загроз. Погодження паспорта безпеки на об’єкт критичної інфраструктури здійснюється безоплатно для усіх операторів об’єктів критичної інфраструктури незалежно від форми власності.

Отож, такий паспорт може засвідчити статус об’єкта критичної інфраструктури. Однак якщо звернутись до законодавчих норм, то замовники поки не можуть отримати такий паспорт, адже в частині 4 статті 11 Закону йдеться, що після включення об’єкта до Реєстру секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури повідомляють про це оператора об’єкта критичної інфраструктури для забезпечення паспортизації та захисту об’єкта критичної інфраструктури відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно робимо висновок, що передумовою отримання паспорта об’єктом критичної інфраструктури є включення його до Реєстру. Тому поки не буде створено Реєстр паспорт об’єкти критичної інфраструктури не зможуть отримати.

Як документально підтвердити укладення договору про закупівлю?

Як видається із ситуації, яка склалась на сьогоднішній день замовники, які є об’єктами критичної інфраструктури можуть звернутися до Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України або ж до свого секторального органу з проханням підтвердити свій статус об’єкта критичної інфраструктури.

Відповідно лист або документ від Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України або уповноваженого органу державної влади, який відповідальний за сектор (підсектор) критичної інфраструктури, що підтверджує включення об’єкт замовника включено до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури або секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури будуть слугувати належним підтвердженням статусу об’єкта критичної інфраструктури, що надасть замовникам змогу укладати прямі договори про закупівлю на підставі підпункту 12 пункту 13 Особливостей.

Також важливим моментом при укладенні договору про закупівлю згідно розглядуваної підстави є підтвердження замовником, що товар, робота чи послуга необхідні для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури, що може бути обґрунтовано у внутрішньому розпорядчому документі об’єкта критичної інфраструктури.

Підсумки

  1. Необхідною умовою укладення договору про закупівлю на підставі підпункту 12 пункту 13 Особливостей є доведення замовником статусу об’єкта критичної інфраструктури.
  2. Уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури України під час дії воєнного стану, а також протягом 12 місяців після його припинення чи скасування є Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, яка повинна формувати та вести Реєстр об’єктів критичної інфраструктури.
  3. Секторальні переліки об’єктів критичної інфраструктури складають та ведуть секторальні органи, якими є відповідні міністерства, які визначені в Постанові Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 «Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури».
  4. Документальним підтвердженням укладенням договору про закупівлю згідно даної підстави можуть бути лист або документ від Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України або уповноваженого органу державної влади, який відповідальний за сектор (підсектор) критичної інфраструктури, що підтверджує включення об’єкт замовника включено до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури та внутрішній розпорядчий документ об’єкта критичної інфраструктури, в якому обґрунтовується, що такий товар, робота чи послуга необхідні для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури.

Бонус! Приклад запиту щодо включення замовника до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури:

Приклад для завантаження за цим посиланням

#воєнні закупівлі#спеціальні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard