Приклад документів для закупівлі електричної енергії на 2024 рік
Закупівля електричної енергії, як і будь – яка інша закупівля, яка проводиться замовником передбачає прийняття певних рішень уповноваженої (відповідальної) особою та підготовку документів, які визначені Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженому постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі – Особливості). Електрична енергія за своїм предметом є специфічним товаром, який потребує спеціальних знань для встановлення технічних, якісних та інших характеристик предмету закупівлі та окрім того законодавцем встановленні певні обмеження, які викладенні у пункті 29 Особливостей, та які обов’язково мають бути враховані замовником під час формування тендерної документації закупівлі.
Положеннями Особливостей запропоновано замовнику враховуючи річну потребу у закупівлі електричної енергії та вартісні межі такої потреби різні види закупівель, а саме: закупівля без використання електронної системи закупівель, відкриті торги або закупівля через електронний каталог шляхом запиту ціни пропозицій. Зазначенні види закупівель передбачають підготовку різних по своїй суті документів з метою проведення того чи іншого виду закупівлі.
Тому, для полегшення роботи уповноваженої (відповідальної) особи у підготовці необхідних документів для закупівлі електричної енергії на 2024 рік до вашої уваги ми підготували приклади документів враховуючи вид закупівлі, який може бути застосований замовником.
Приклад протокольного рішення про проведення закупівлі за предметом закупівлі Електрична енергія без використання електронної системи, за умови, що вартість предмета закупівлі на рік є меншою ніж 100 тис. грн:
Приклади документів для проведення закупівлі за предметом закупівлі Електрична енергія з використання електронної системи, за умови, що вартість предмета закупівлі на рік дорівнює або перевищує 100 тис. грн. за процедурою «відкриті торги»:
- Приклад протоколу про затвердження та оприлюднення РП та оголошення про відкриті торги
- Приклад тендерної документації для закупівлі електричної енергії
- Приклад проєкту договору про закупівлю про постачання електричної енергії споживачу
- Протокол уповноваженої особи про виконання рішення АМКУ
- Приклад протоколу уповноваженої особи про надання пояснень на запит ДАСУ
Як альтернативу відкритим торгам Особливості також надають право замовнику провести закупівлю електричної енергії на 2024 рік шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу”, з урахуванням положень, визначених цими особливостями. Отож, пропонуємо приклади протокольних рішень щодо здійснення закупівлі електричної енергії через електронний каталог:
- Приклади протоколів про затвердження РП та проведення закупівлі через електронний каталог > 100 тис. грн: приклад протоколу на виконання п. 10 Особливостей
- Приклад протоколу про затвердження РП та проведення закупівлі (закупівля через електронний каталог до 100 тис. грн).
Окрім цього, на виконання вимог Постанови Кабміну «Про ефективне використання державних коштів» № 710 від 11.10.2016року (зі змінами) окремим замовникам, які є головні розпорядники бюджетних коштів, розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня або суб’єкти господарювання державного сектору економіки, виникає необхідність у підготовці та/або оприлюдненні протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки) обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі.
Тож, ми підготували приклади обгрунтувань технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі, а саме для закупівлі електричної енергії, послуги з розподілу електричної енергії та послуг з перетікань реактивної електричної енергії:
- Приклад обгрунтування технічних та якісних характеристик електричної енергії
- Приклад обгрунтування технічних та якісних характеристик закупівлі послуги з розподілу електричної енергії
- Приклад обгрунтування технічних та якісних характеристик закупівлі послуг з перетікань реактивної електричної енергії
Також, у матеріалі «Що варто врахувати під час укладання договору про надання послуги з розподілу електричної енергії. Практичні поради та приклад додатку до договору.» детально описаний порядок укладання договору про надання послуги з розподілу електричної енергії, запропонований алгоритм дій замовників задля врахування вимог Особливостей під час укладання такого договору. При цьому, зазначенні вимоги Особливостей замовник може врегулювати шляхом укладання до договору про надання послуги з розподілу електричної енергії додатку до такого договору «Уточнення істотних умов закупівлі» або у разі якщо ОСР заперечує укладання окремого додатку, то варто всі наведенні умови передбачити в одному із існуючих додатків до договору. До вашої уваги приклад додатку:
пов'язані статті
20 листоп.
Як здійснити закупівлю товарів по субвенції Захист України через ЗПП, якщо код ДК в каталозі, не відповідає вимогам законодавства20 листоп.
Чи можна укласти договір з постачальником «останньої надії» природного газу, якщо замовнику не вдалося укласти договір з постачальником природного газу19 листоп.
Замовник не зазначив в оголошенні інформацію про забезпечення тендерної пропозиції, порушення чи ні та яка відповідальність18 листоп.
12 тестів щодо підготовки тендерної документації18 листоп.
Як обгрунтувати закупівлю через відсутність конкуренції з технічних причин, якщо суб’єкт господарювання не є природним монополістом: практика ДАСУ та суду