Статті

Повернення акцизу на пальне: як це відобразиться на замовниках

4
1546

01.07.2023 спливає термін чинності пільг щодо оподаткування акцизами та ПДВ на пальне, тому в цьому матеріалі пропонуємо розглянути:

  • що відбувалося із податком на пальне з початку повномасштабного вторгнення;
  • чому скасування пільг наразі є актуальним для замовників;
  • дії замовників щодо виконання та внесення змін до діючих договорів про закупівлю.

Тож розберемося із термінологією та проаналізуємо хронологію подій стосовно зміни акцизу та ПДВ. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки регулює Податковий Кодекс України  (далі – ПКУ).

Податок - це обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори, у відповідності до норм статті 8 ПКУ якою визначено, що:

  • до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом;
  • до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень і є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Податок на додану вартість та акцизний податок якраз відносяться до загальнодержавних податків.

Податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм ПКУ.

Акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Податковим Кодексом України як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Зобов'язання заплатити акцизний збір виникає при виробництві або продажу / реалізації підакцизної продукції. Номенклатура таких товарів визначається кодами УКТ ЗЕД, на які встановлені ставки акцизів.

Так, у березні 2022 було скасовано акцизи, а податок на додану вартість (ПДВ) зменшено з 20 до 7 відсотків.

пов'язані статті