Поділ предмета закупівлі згідно Особливостей: коли має місце?
Іноді в замовників при плануванні та проведенні закупівель виникають питання щодо поділу предмета закупівлі. Зокрема, чи буде вважатись поділом предмета закупівлі проведення кількох відкритих торгів протягом року в разі закупівлі товарів чи послуг за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника. Далі з’ясуємо це питання.
Згідно з пунктом 22 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) предмет закупівлі − товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до абзацу 1 пункту 15 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості) предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708.
Пунктом 14 Особливостей передбачено, що закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.
Частиною 1 статті 4 Закону визначено, що річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього. Закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Відповідно до пункту 10 Особливостей замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та / або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених особливостями.
В свою чергу, пунктом 6 Особливостей передбачено, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями.
З огляду на вище наведене, поділ предмета закупівлі згідно з пунктом 6 Особливостей є в тому випадку, коли замовники уникають процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару) і укладають кілька прямих договорів.
Натомість проведення кількох відкритих торгів (використання електронного каталогу) в межах предмета закупівлі, визначеного відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 не є поділом предмета закупівлі. До прикладу:
в замовника існує потреба в закупівлі твердого палива протягом календарного року з очікуваною вартістю 180 000,00 грн.
В такому випадку замовник може провести одну закупівлю на 180 000,00 грн. Або ж замовнику потрібно придбати тверде паливо для своїх географічно відокремлених установ, і тому замовник в такому випадку може провести двоє відкритих торгів з очікуваною вартістю 90 000,00 грн. В даному випадку проведення закупівель обома способами не є порушенням пункту 6 Особливостей.
В свою чергу, укладення двох прямих договорів на 90 000,00 грн згідно з пунктом 11 Особливостей буде трактуватись вже як порушення пункту 6 Особливостей.
пов'язані статті
03 квіт.
Що варто відносити до твердого палива?03 квіт.
Закупівлі в підприємств або організацій, що засновані громадською організацією осіб з інвалідністю, як виняток для укладання «прямого» договору про закупівлю по пункту 13 Особливостей01 квіт.
Строки при здійсненні закупівель згідно Особливостей та інструменти для їх дотримання31 берез.
Які обґрунтування необхідно готувати під час здійснення публічних закупівель28 берез.
Алгоритм закупівлі медичних виробів та лікарських засобів