Статті

Планування, вартісні межі та види закупівель згідно проєкту Особливостей

0
518

У цьому матеріалі проаналізуємо чи зміниться процес планування закупівель та визначення предмета закупівлі у разі набрання чинності проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості), який розроблений на виконання пункту 3-7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон). Також розглянемо види закупівель, які замовники зможуть застосовувати.

Планування закупівель та визначення предмета закупівлі

Закупівля відповідно до цих Особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби у її здійсненні або у разі необхідності планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

Отже Особливостями передбачено право та можливість замовника здійснювати закупівлі товарів, робіт та послуг забезпечуючи наявну потребу поточного року та потребу майбутнього, 2023 року. У деяких замовників виникає запитання: керуватися річною потребою чи тільки тією, яка буде наявна після прийняття та набрання чинності Проєкту постанови?

Як на мене відповідь на дане запитання очевидна – річною потребою. Чому? Згадаємо формулювання статті 4 Закону: планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель. Тож Проєкт постанови нічого не змінює, єдине, що таке формулювання доповнено наступним: «у разі необхідності планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів)». На мою думку дане доповнення наявне задля однозначного трактування можливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг на 2023 рік в повному обсязі, а не тільки в межах потреби воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Більше того, замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначених цими Особливостями.

Виключенням є непередбачена потреба замовника, адже Особливостями встановлено, що якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, вибір виду закупівлі здійснюється замовником з урахуванням вартісних меж, визначених цими Особливостями. Дана норма є частковим узаконенням рекомендаційного листа Уповноваженого органу щодо планування закупівель від 03.09.2020 № 3304-04/54160-06.

Окрім наведеного вище Проєкт постанови забороняє придбання замовниками товарів, робіт і послуг до / без проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначених цими Особливостями, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до / без проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначених цими Особливостями (крім випадків, визначених пунктом 9#nbsp;цих Особливостей).

Що ж стосується визначення предмета закупівлі, то для замовників нічого не змінюється, адже предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 червня 2020 р. за № 500/34783 (зі змінами). Детальніше про визначення предмета закупівлі читайте у статті «Визначення предмета закупівлі на прикладах: від А до Я».

Вартісні межі та види закупівель згідно з Особливостями

Особливостями передбачено 6 видів закупівель, задля того, щоб проаналізувати вартісні межі та способи здійснення закупівель товарів, робіт та послуг пропоную до вашої уваги зручну таблицю.

Окремо варто звернути увагу на те, що відкриті торги проводитимуться за новими правилами, визначеними Особливостями.

Закупівлі до 100 тис. грн (товари та послуги), 200 (поточний ремонт) та 1,5 (роботи)

Якщо річна вартість предмета закупівлі є меншою за 100 тис. грн для товарів та послуг (окрім поточного ремонту); 200 тис. грн для послуг з поточного ремонту, 1,5 млн. грн для робіт, замовник має провести відповідну закупівлю товарів, робіт чи послуг шляхом:

  • укладання прямого договору з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель. Окремо звертаю увагу на строки оприлюднення звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель. У разі якщо вартість предмета закупівлі товару на рік до 50 тис. грн, то замовник має оприлюднити його не пізніше ніж через 3 робочих днів з дня укладення такого договору. У разі якщо вартість предмета закупівлі на рік дорівнює або перевищує 50 тис. грн, тоді замовник має оприлюднити відповідний звіт не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору;
  • проведення закупівлі за порядком аналогічним спрощеній закупівлі відповідно до наказу ДП «Прозорро» від 19.09.2022 № 10 (зі змінами);
  • формування замовлення в електронному каталозі (виключно для товарів) відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822, з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель протягом 3 робочих днів з дня укладання такого договору.

Договори укладені за результатами наведених вище закупівель не є договорами про закупівлю в розумінні Закону та Особливостей. Тому замовники під час внесення змін до них мають керуватися умовами укладеного договору, ЦКУ та ГКУ.

Закупівлі вартість яких дорівнює або перевищує 100 тис. грн (товари та послуги), 200 (поточний ремонт) та 1,5 (роботи)

У разі, якщо річна вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тис. грн для товарів та послуг (окрім поточного ремонту); 200 тис. грн для послуг з поточного ремонту; 1,5 млн. грн для робіт, замовник має провести відповідну закупівлю товарів, робіт чи послуг шляхом:

  • формування ціни пропозицій в електронному каталозі відповідно до#nbsp;Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822, з подальшим оприлюдненням звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель протягом 3 робочих днів з дня укладання такого договору. У разі якщо закупівля із застосуванням електронного каталогу не відбулася або профіль товару містить тільки одну пропозицію постачальника, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими Особливостями;
  • проведення відкритих торгів відповідно до розділу «Порядок проведення відкритих торгів» Проєкту постанови;
  • укладання рамкових угод відповідно до умов, визначених Законом (виключно для товарів та послуг).

Договір про закупівлю за результатами таких закупівель (крім закупівлі із використанням електронного каталогу) укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частини 4, 5 та 7 статті 41 Закону, та цих Особливостей.

Договір за результатами проведеної закупівлі з використанням електронного каталогу укладається відповідно до пункту 66 Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822.

#вартісні межі#планування закупівель

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard