Перші моніторинги щодо оприлюднення замовником цін на матеріальні ресурси
0
95
У другій половині жовтня минулого року до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) було внесено доволі суттєві зміни, які напряму вплинули на замовників, що планували або здійснювали закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації або капітального ремонту об'єкта будівництва.
Коротко про зміни в Законі щодо необхідності оприлюднення разом із договором про закупівлю (у разі, коли предметом закупівлі є послуги з поточного ремонту або роботи) додатку з цінами на матеріальні ресурси набули чинності з 23.10.2024 року
Керуючись частиною першою статті 41 Закону, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.
Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об'єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов'язковим, якщо це передбачено законодавством).
У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Пунктом 3-8 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 11 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями.
В частині 1 статті 10 Закону визначено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
10) договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення;
11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси - протягом трьох робочих днів з дня:
внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону);
складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі;
Запит на пояснення: Чому під час оприлюднення документу, що містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси (файл «U_6_ДЦ_ПВР Гузар.xls») Вами не дотримано вимог щодо змісту такого документу, який визначений абзацом четвертим частини першої статті 41 Закону, а саме в частині наявності інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції?
Відповідь на запит: Відповідно до інформації, опублікованої на веб-сайті Верховної Ради України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3988-20/card4#Future) Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво)» (№ 3988-IX від 19.09.2024), яким внесено зміни, серед іншого, до статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», набрав чинності 23.10.2024р.
Закупівлю за предметом «Капітальний ремонт тротуарів на вул. О.Гузар (на ділянці від вул. Ю.Федьковича до вул. В.Аксенина) в м.Чернівці (відновлення елементів благоустрою)» (унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель — UA-2024-10-04-001782-a) оголошено 04.10.2024р., тобто до набрання чинності вказаного вище Закону.
Пунктом 14.1. проєкту договору про закупівлю, який є додатком № 5 до тендерної документації за вказаним вище предметом закупівлі передбачено, що невід’ємною частиною цього Договору є Договірна ціна (Додаток №1) та календарний план-графік виконання робіт (Додаток № 2).
Оскільки закупівля № UA-2024-10-04-001782-a оголошувалась до набрання чинності Закону № 3988-IX, тендерною документацією (зокрема проєктом договору) не було передбачено, що його невід’ємними додатками є документи, передбачені частиною першою статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, що набрала чинності 23.10.2024р.), а тому в документах, що додатково оприлюднені з договором про закупівлю (зокрема у файлі під назвою «U_6_ДЦ_ПВР Гузар.xls») не зазначено інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.
Висновок про наявність або відсутність порушень: За результатами розгляду питань щодо дотримання порядку визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, дотримання порядку розміщення інформації про закупівлю, оприлюднення інформації про закупівлю, виконання Постанови № 710, відповідності тендерної документації вимогам Закону та Особливостей № 1178, розгляду тендерних пропозицій, відповідності повідомлення про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції вимогам Закону, своєчасність його розміщення та виконання учасником, своєчасності укладання та оприлюднення договору про закупівлю, відповідності умов укладеного договору вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця, своєчасності та повноти надання інформації та документів у випадках, передбачених законодавством, – порушень не встановлено.
Запит на пояснення: З яких підстав в електронній системі закупівель разом з договором про закупівлю від 27.11.2024 № 146-24 та всіма додатками до нього не оприлюднені документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси протягом трьох робочих днів з дня укладення договору?
Відповідь на запит: 23.10.2024 р. Закон про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво) набув чинності, крім абзаців шостого та сьомого підпункту 1 пункту 4 розділу І цього Закону, які набирають чинності через 60 днів з дня набрання чинності цим Законом. Даний Закон про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво) не має зворотної дії в часі.
Якщо оголошено закупівлю до набуття чинності Законом, тобто до 22.10.2024 р. включно, така закупівля має завершуватись в порядку, що діяв на момент оголошення процедури. Дана процедура закупівлі оголошена 01.10.2024 р., а отже на неї не поширюються норми Закону про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво).
Відповідно договір про закупівлю від 27.11.2024 № 146-24 та всі додатки до нього, які згідно з пунктом 18.1 договору є його невід’ємною частиною, не оприлюднюються у машинозчитувальному форматі в електронній системі закупівель та в електронній системі закупівель разом з договором про закупівлю від 27.11.2024 № 146-24 та всіма додатками до нього не оприлюднюються документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.
Висновок про наявність або відсутність порушень: За результатами аналізу питань: визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; повноти відображення/розміщення інформації про закупівлю; відповідності умов тендерної документації вимогам Закону з урахуванням Особливостей; внесення змін до тендерної документації; надання роз’яснення на звернення щодо тендерної документації; дотримання вимог законодавства під час укладення договору про закупівлю – порушень не встановлено.
Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво)» (далі – Закон про внесення змін) № 3988-IX від 19.09.2024 вступив в дію з 23.10.2024 року.
Аналізуючи рішення Конституційного Суду України та позицію Верховного суду України, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Відповідно норми Закону про внесення змін не розповсюджують свою дію на закупівлі, що були розпочаті до 23.10.2024, тож замовники правомірно не оприлюднили додатки до договору про закупівлю із зазначеними цінами на матеріальні ресурси.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App
Відсутність додатку до договору про закупівлю із цінами на матеріальні ресурси
За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено, що Замовник в порушення вимог пункту 10 частини першої статті 10 Закону, абзацу другого частини першої статті 41 Закону, абзацу другого пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону разом із договором про закупівлю не оприлюднив у машинозчитувальному форматі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, які відповідно до абзацу другого частини першої статті 41 Закону є невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту.
Невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Відповідно до даних електронної системи закупівель Замовником 09.12.2024 оприлюднено Договір № 87, проте разом із договором про закупівлю не оприлюднено у машинозчитувальному форматі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, які відповідно до абзацу другого частини першої статті 41 Закону є невід’ємними додатками до договору на закупівлю робіт з капітального ремонту.
На підставі частини 5 статті 8 Закону Замовнику оприлюднено запит про надання пояснень з приводу встановленого порушення.
У відповідь на запит Замовник зазначив, що документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси було надано підрядником разом з договором, однак помилково їх не було оприлюднено у машинозчитувальному форматі.
Таким чином, на порушення пункту 10 частини першої статті 10 Закону Замовник не оприлюднив одночасно із договором про закупівлю інформацію про ціни на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі.
На відміну від попередніх висновків, дана категорія замовників оголошувала закупівлі на поточний ремонт та на капітальний ремонт вже після 23.10.2024. Тобто закупівлі були розпочаті після набуття чинності Закону про внесення змін.
А тому вищезазначені замовники були зобов’язані врахувати зміни до законодавства при формуванні вимог до закупівлі та відповідно при укладенні договору про закупівлю. І так як в обох випадках вимога частини першої статті 41 Закону не виконана, це вплинуло на висновки проведених моніторингів закупівель.
Неоприлюднення додатку до договору про закупівлю із цінами на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) — протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
Поряд з цим, відповідно до частини першої статті 41 Закону, у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (далі – Положення № 835), машиночитаний формат – формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини.
Згідно з пунктом 9 Положення № 835 для оприлюднення наборів даних використовуються такі формати: текстові дані (TXT, RTF, MD, ODT*, DOC(X), (X)HTML*); структуровані дані (RDF*, XML*, JSON*, CSV*, XLS(X), ODS*, YAML*).
Відповідно до пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF.
Отже, у разі розміщення замовником в електронній системі закупівель договору про закупівлю, додатків до договору про закупівлю, змін до договору про закупівлю (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі PDF, замовником розміщуються також ці документи у машинозчитувальному форматі.
Відповідно до даних електронної системи закупівель Замовником 07.11.2024 оприлюднено Договір з додатками та інформацією про ціни на матеріальні ресурси та країну походження товарів в електронній системі закупівель у форматі PDF.
Отже, Замовником не оприлюднено Договір з додатками та інформацією про ціни на матеріальні ресурси та країну походження товарів в електронній системі закупівель у машинозчитувальному форматі, чим недотримано пункт 10 частини першої статті 10 Закону.
На запит щодо вищезазначеного питання Замовник оприлюднив в електронній системі закупівель пояснення, наступного змісту: «Документація в машинозчитувальному форматі буде підвантажена під час публікації Додаткової угоди №2 разом з протоколом про допущення технічної (механічної, помилки)».
Однак, пояснення не спростовує факту недотримання вимог законодавства, оскільки Замовником не оприлюднено Договір з усіма додатками, саме, у машинозчитувальному форматі.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) — протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 2 Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №835 (далі – Положення №835), машиночитаний формат – формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини.
Згідно з пунктом 9 Положення №835 для оприлюднення наборів даних використовуються, зокрема, такі формати: текстові дані (TXT, RTF, MD, ODT, DOC(X), (X)HTML); структуровані дані (RDF, XML, JSON, CSV, XLS(X), ODS, YAML).
При цьому, до Переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженому у додатку до Положення №835, віднесено інформацію про закупівлі, що оприлюднюється згідно із Законом України «Про публічні закупівлі».
Водночас, моніторингом встановлено, що Замовником договір про закупівлю від 16.12.2024 №16/12 та додатки до нього оприлюднено лише у форматі PDF та не оприлюднено у машинозчитувальному форматі, чим порушено вимоги пункту 10 частини першої статті 10 Закону та, відповідно, пунктів 3 та 10 Особливостей №1178.
Положення частини 1 статті 10 Закону вимагають від замовника оприлюднення договору про закупівлю та всіх додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону).
А тому задля повноцінного виконання законодавчих вимог, при здійсненні закупівлі, замовники оприлюднюють договір про закупівлю та додатки до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси):
у форматі «PDF» – згідно вимог пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082;
у машинозчитувальному форматі (наприклад «DOC(X)», «XLS(X)» тощо) – базуючись на нормах Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №835.
У додатку до договору про закупівлю із цінами на матеріальні ресурси відсутня інформація щодо країни походження товару
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) — протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
Поряд з цим, відповідно до частини першої статті 41 Закону, у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.
Відповідно до даних електронної системи закупівель Замовником 28.11.2024 оприлюднено Договір з додатками у форматі PDF, серед яких міститься, зокрема, документ з інформацією про ціни на матеріальні ресурси (відомість ресурсів). Однак інформація про країну походження товарів в електроній системі закупівель відсутня.
Отже, Замовником не оприлюднено інформацію про ціни на матеріальні ресурси, яка містить країну походження товару, чим недотримано пункт 10 частини першої статті 10 Закону.
Проведеним моніторингом встановлено, що Замовником в електронній системі закупівель оприлюднено договір від 09.12.2024 №333 (далі – Договір №333), в якому містяться додатки: Додаток 1 – розрахунок договірної ціни, Додаток 2 – графік виконання робіт та Додаток 3 – план фінансування робіт, локальні кошториси, розрахунки загальновиробничих витрат до локальних кошторисів, а також Підсумкову відомість ресурсів ресурсів (у якій зазначено найменування матеріального ресурсу, одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати).
Водночас, опублікований Договір №333 та додатки до нього не містять інформації про країну походження матеріальних ресурсів щодо кожної номенклатурної позиції, чим порушено норми частини першої статті 41 Закону та, відповідно пунктів 3 та 17 Особливостей №1178.
На запит Західного офісу Держаудитслужби щодо не оприлюднення з Договором №333 документів, що містять інформацію про країну походження товару (матеріальних ресурсів) щодо кожної номенклатурної позиції, передбаченої частиною першою статті 41 Закону, Замовником у наданому під час моніторингу поясненні зазначено, що при укладанні Договору №333 на момент вчинення дії, яка зараз вважається порушенням, Замовник керувався нормами законодавства, які були актуальні до змін, та що у зв’язку з відсутністю належного інформування щодо вступу в силу нових положень, не мав змоги своєчасно ознайомитися з ними та відповідно адаптувати свої дії, а також що Замовником внесено зміни до Договору №333 від (додаткова угода №1).
Так, Замовником під час моніторингу оприлюднено додаткову угоду №1 від 24.12.2024, якою внесено зміни до Підсумкової відомості ресурсів, зокрема, вказано у ній інформацію про країну походження щодо кожної номенклатурної позиції будівельних матеріалів та виробів.
Висновок про наявність або відсутність порушень: За результатами аналізу питання укладання договору про закупівлю встановлено порушення норм частини першої статті 41 Закону та, відповідно пунктів 3 та 17 Особливостей №1178.
У пункті 17 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) зазначено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.
Частиною першою статті 41 визначено, що у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.
Відповідно відсутність у додатку про ціни на матеріальні ресурси інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції, слід визначати як порушення вищезазначених норм Закону з урахуванням Особливостей.
Замовником виконано вимогу щодо оприлюднення додатку із цінами на матеріальні ресурси, проте з порушенням термінів
Відповідно до даних електронної системи закупівель Замовником 17.12.2024 оприлюднено Договір з додатками у форматі PDF (файл Договір №83120904.pdf) та договір у машинозчитувальному форматі DOC (файл Договір.doc) та додатки до договору у машинозчитувальному форматі XLSX, зміни до Договору, а саме: 25.12.2024 Додаткову угоду №1 від 23.12.2024 у форматі PDF (файл Додаткова угода до договору 83120904.pdf) та 31.12.2024 Додаткову угоду №2 від 27.12.2024 у форматі PDF (файл ДУ №2 до договору №83120904.pdf) та у машинозчитувальному форматі DOC (файл Дод Угода_№2.doc) та додатки до Додаткової угоди №2 від 27.12.2024 у машинозчитувальному форматі XLSX .
Поряд з вказаним, відповідно до пункту 10.1 оприлюдненого в електронній системі закупівель Договору від 09.12.2024 №83120904 (файл Договір № 83120904.pdf) у форматі PDF вказано: «Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє по 31 грудня 2024 року (включно), а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов’язань. Умови цього договору згідно ч.3 ст.631 застосовуються до відносин між сторонами, що виникли 01.11.2024р.».
Тоді як, згідно пункту 10.1 оприлюдненого Договору (файл Договір.doc) у форматі DOC вказано: «Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє по 31 грудня 2024 року (включно), а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов’язань».
Тобто, умови договору оприлюдненого Замовником у форматі PDF відрізняється від умов договору, оприлюдненого у форматі DOC, що не підтверджує оприлюднення договору про закупівлю робіт від 09.12.2024 №83120904 у машинозчитувальному форматі.
Додаткову угоду №1 від 23.12.2024 з додатком Замовником не оприлюднено у машинозчитувальному форматі.
На запит щодо вищезазначеного питання, 06.01.2025, Замовник оприлюднив в електронній системі закупівель пояснення, які не спростовують факту недотримання вимог законодавства.
Також, під час моніторингу, 06.01.2025, Замовник опублікував в електронній системі закупівель Договір у машинозчитувальному форматі DOC та Додаткову угоду №1 від 23.12.2024 у машинозчитувальному форматі DOC та додаток до Додаткової угоди №1 від 23.12.2024 у машинозчитувальному форматі XLSX .
Проте, на порушення пунктів 10 та 11 частини першої статті 10 Закону Замовник оприлюднив договір про закупівлю робіт від 09.12.2024 №83120904 та Додаткову угоду №1 від 23.12.2024 до Договору з додатком у машинозчитувальному форматі 06.01.2025, тобто не дотримано термін оприлюднення у машинозчитувальному форматі (протягом трьох робочих днів), визначений Законом.
Нагадуємо, що керуючись частиною 1 статті 10 Закону, замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
Приклад: договір про закупівлю на капітальний ремонт харчоблоку укладено 13 січня. Згідно вимог законодавства, замовник повинен оприлюднити такий договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі «PDF» та у машинозчитувальному форматі не пізніше 16 січня.
Підсумки
Аналізуючи вищезазначені помилки замовників, слід зазначити, що при укладенні договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації або капітального ремонту об'єкта будівництва для виконання вимог Закону з урахуванням Особливостей, замовник повинен:
оприлюднити договір про закупівлю одночасно і в форматі «PDF», і в машинозчитувальному форматі (наприклад «DOC(X)»), що дозволяє виконати вимоги Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082 та пункту 10 частини першої статті 10 Закону;
для виконання цих же вимог, разом із договором про закупівлю необхідно оприлюднити додаток до договору про закупівлю із інформацією про ціни на матеріальні ресурси, і в форматі «PDF», і в машинозчитувальному форматі (наприклад «DOC(X)» або «XLS(X)»);
пам'ятати, що у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції;
врахувати, що строки для оприлюднення договору про закупівлю та всіх додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - три робочих дні з дня його укладення.