Статті

Перші моніторинги щодо оприлюднення замовником цін на матеріальні ресурси 

0
95

У другій половині жовтня минулого року до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) було внесено доволі суттєві зміни, які напряму вплинули на замовників, що планували або здійснювали закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації або капітального ремонту об'єкта будівництва. 

Коротко про зміни в Законі щодо необхідності оприлюднення разом із договором про закупівлю (у разі, коли предметом закупівлі є послуги з поточного ремонту або роботи) додатку з цінами на матеріальні ресурси набули чинності з 23.10.2024 року

Керуючись частиною першою статті 41 Закону, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. 

Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. 

Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об'єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов'язковим, якщо це передбачено законодавством). 

У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію. 

Пунктом 3-8 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 11 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями. 

В частині 1 статті 10 Закону визначено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: 

10) договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення; 

11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси - протягом трьох робочих днів з дня: 

внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону); 

складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі; 

Також звертаємо увагу, що розбір основних нюансів даної тематики здійснено у матеріалі «23.10.2024 набрали чинності зміни до Закону: огляд та відповіді на найпоширеніші запитання». Наразі пропонуємо розглянути практичні аспекти вищезазначених змін та сфокусуватись на основних ситуаціях, з якими стикаються замовники щодо цього. 

Відсутність додатку із цінами на матеріальні ресурси, так як закупівлю розпочато до моменту внесення змін 

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво)» (далі – Закон про внесення змін) № 3988-IX від 19.09.2024 вступив в дію з 23.10.2024 року. 

Аналізуючи рішення Конституційного Суду України та позицію Верховного суду України, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. 

Відповідно норми Закону про внесення змін не розповсюджують свою дію на закупівлі, що були розпочаті до 23.10.2024, тож замовники правомірно не оприлюднили додатки до договору про закупівлю із зазначеними цінами на матеріальні ресурси. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Відсутність додатку до договору про закупівлю із цінами на матеріальні ресурси 

На відміну від попередніх висновків, дана категорія замовників оголошувала закупівлі на поточний ремонт та на капітальний ремонт вже після 23.10.2024. Тобто закупівлі були розпочаті після набуття чинності Закону про внесення змін. 

А тому вищезазначені замовники були зобов’язані врахувати зміни до законодавства при формуванні вимог до закупівлі та відповідно при укладенні договору про закупівлю. І так як в обох випадках вимога частини першої статті 41 Закону не виконана, це вплинуло на висновки проведених моніторингів закупівель. 

Неоприлюднення додатку до договору про закупівлю із цінами на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі 

Положення частини 1 статті 10 Закону вимагають від замовника оприлюднення договору про закупівлю та всіх додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону). 

А тому задля повноцінного виконання законодавчих вимог, при здійсненні закупівлі, замовники оприлюднюють договір про закупівлю та додатки до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси): 

  • у форматі «PDF» – згідно вимог пункту 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082; 
  • у машинозчитувальному форматі (наприклад «DOC(X)», «XLS(X)» тощо) – базуючись на нормах Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №835. 

У додатку до договору про закупівлю із цінами на матеріальні ресурси відсутня інформація щодо країни походження товару 

У пункті 17 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) зазначено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону, та цих особливостей. 

Частиною першою статті 41 визначено, що у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. 

Відповідно відсутність у додатку про ціни на матеріальні ресурси інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції, слід визначати як порушення вищезазначених норм Закону з урахуванням Особливостей. 

Замовником виконано вимогу щодо оприлюднення додатку із цінами на матеріальні ресурси, проте з порушенням термінів 

Нагадуємо, що керуючись частиною 1 статті 10 Закону, замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення. 

Приклад: договір про закупівлю на капітальний ремонт харчоблоку укладено 13 січня. Згідно вимог законодавства, замовник повинен оприлюднити такий договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у форматі «PDF» та у машинозчитувальному форматі не пізніше 16 січня. 

Підсумки 

Аналізуючи вищезазначені помилки замовників, слід зазначити, що при укладенні договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації або капітального ремонту об'єкта будівництва для виконання вимог Закону з урахуванням Особливостей, замовник повинен: 

  • оприлюднити договір про закупівлю одночасно і в форматі «PDF», і в машинозчитувальному форматі (наприклад «DOC(X)»), що дозволяє виконати вимоги Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082 та пункту 10 частини першої статті 10 Закону; 
  • для виконання цих же вимог, разом із договором про закупівлю необхідно оприлюднити додаток до договору про закупівлю із інформацією про ціни на матеріальні ресурси, і в форматі «PDF», і в машинозчитувальному форматі (наприклад «DOC(X)» або «XLS(X)»); 
  • пам'ятати, що у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції; 
  • врахувати, що строки для оприлюднення договору про закупівлю та всіх додатків до нього (у тому числі документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - три робочих дні з дня його укладення. 
#відкриті торги#договір про закупівлю#моніторинг закупівель#новини закупівель

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard