Статті

Особливості проведення закупівлі твердого палива та формування тендерної документації для неї

1
545

Однією із передумов успішного проведення закупівлі твердого палива є правильно сформована документація закупівлі, в тому числі й проєкт договору про закупівлю. Тож в даному матеріалі розглянемо які умови варто включити в проєкт договору про закупівлю твердого палива, щоб створити максимально комфортні для замовника умови його виконання та надати закупівельнику можливість у разі потреби відстояти власну позицію. 

Що стосується норм Закону України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) із урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), серед них також містяться вимоги, які напряму стосуються такого предмету закупівлі, як тверде паливо, та які замовнику доцільно врахувати при формуванні документації для такої закупівлі. Тож розглянемо декілька із них. 

Встановлення вимог щодо закупівлі твердого палива згідно національних стандартів  

Згідно абзацу другого пункту 29 Особливостей, у разі здійснення закупівлі твердого палива, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі). 

Аналізуючи пункт 13 частини першої статті 1 Закону України «Про стандартизацію» від 05.06.2014 № 1315-VII, національний стандарт – стандарт, прийнятий національним органом стандартизації та доступний для широкого кола користувачів. 

Відповідно до вищезазначеного, замовникам доцільно врахувати наявність відповідного національного стандарту для конкретного виду твердого палива, що закуповується. І відповідно встановлення вимог до даного предмета закупівлі слід здійснювати виключно в межах, дозволених даним національним стандартом. 

Пропонуємо розглянути перелік національних стандартів для основних видів твердого палива

  • вугілля кам’яне або антрацит – ДСТУ 7146:2010 Вугілля кам’яне та антрацит для побутових потреб. Технічні умови та ДСТУ 3472:2015 Вугілля буре, кам’яне та антрацит. Класифікація; 
  • брикети торф’яні – ДСТУ 2042-92 Брикети торф`яні на комунально-побутові потреби. Технічні умови; 
  • пелети з лушпиння – ДСТУ 7124:2009 Лушпиння соняшникове пресоване гранульоване. Технічні умови; 
  • пелети з деревини, брикети паливні (деревина) – ДСТУ 8358:2015 Брикети та гранули паливні з деревинної сировини. Технічні умови. 

Особливості встановлення вимог щодо кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону 

Повертаючись до пункту 29 Особливостей, у першому абзаці зазначено, що у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії положення пунктів 1 і 2 частини другої статті 16 Закону замовником не застосовуються

Відповідно до вищезазначеного, закупівельники під час проведення процедури відкритих торгів мають право встановлювати лише ті кваліфікаційні критерії, що відображені у пунктах 3 та 4 частини другої статті 16 Закону: 

  • наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 
  • наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю. 

В той же час у абзаці першому пункту 48 Особливостей зазначено, що під час здійснення закупівлі товарів замовник може не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені статтею 16 Закону

А тому замовники мають право самостійно обирати: 

  • встановити один із кваліфікаційних критеріїв, передбачених пунктами 3 та 4 частини другої статті 16 Закону; 
  • встановити обидва із вищезазначених кваліфікаційних критеріїв; 
  • не встановлювати жодного із кваліфікаційних критеріїв, передбачених частиною другою статті 16 Закону. 

Умови, які варто відобразити в проєкті договору про закупівлю під час здійснення закупівлі твердого палива 

Перше, про що варто подбати замовнику при формуванні проєкту договору про закупівлю – це базові умови для будь-якого договору про закупівлю, в тому числі: 

  • перелік істотних умов договору, включно із: назвою предмета закупівлі, ціною договору, характеристиками предмета закупівлі твердого палива, строку дії договору про закупівлю, тощо. При формуванні даної умови, замовнику варто звернути увагу на вимоги статті 180 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) та статтею 638 Цивільного Кодексу України (далі – ЦКУ); 
  • порядок внесення змін до істотних та неістотних умов договору. При формуванні даної умови, замовник повинен керуватись пунктом 19 Особливостей, а також врахувати вимоги статті 188 ГКУ та статті 651-652 ЦКУ; 
  • права та обов’язки кожної із сторін, наслідки їх порушення; 
  • порядок розірвання договору (за згодою сторін, в одностороньому) та вирішення конфліктів (в тому числі у судовому порядку). При формуванні даної умови, замовнику також доцільно ознайомитись із вимогами статті 188 ГКУ та статтями 651-652 ЦКУ. 

Умови, які варто включити в проєкт договору

1. Загальні умови поставки. 

Для формування даної вимоги замовнику необхідно обрати оптимальний варіант щодо поставки твердого палива, наприклад: 

  • здійснення поставки відразу усього товару однією партією у визначені строки; 
  • здійснення поставки товару декількома партіями, згідно графіку поставки (в такому разі доцільно подбати, щоб графік поставки твердого палива був частиною проєкту договору про закупівлю – у вигляді таблиці, одного із пунктів договору про закупівлю або окремого додатку до такого договору про закупівлю); 
  • на протязі визначеної кількості днів (календарних або робочих) після отримання переможцем заявки (в даному випадку замовнику доцільно вказати яким чином передається така заявка – наприклад в телефонному режимі, шляхом офіційного звернення через електронну пошту, щляхом надсилання офіційного листа, тощо) та протягом якого терміну переможець повинен її виконати), тощо. 

2. Передача права власності на товар «тверде паливо». 

Рекомендуємо замовникам чітко визначити в умовах договору про закупівлю момент передачі права власності на тверде паливо від Постачальника до Замовника. Прикладом зазначення даної вимоги в проєкті договору про закупівлю є: 

«Право власності на поставлену партію Товарів переходить від Постачальника до Замовника з моменту фактичної передачі Товару закладам Замовника за належним чином оформленими видатковими накладними.» 

3. Вимоги щодо супутньої документації. 

Рекомендуємо відобразити в проєкті договору про закупівлю вимоги щодо супровідних документів, в тому числі й відповідно завіреної накладної, наприклад таким чином:  

«Передача Товару від Постачальника Замовнику здійснюється за видатковою накладною, в якій Сторони зазначають найменування Товару, що постачається, кількість в одиницях вимірювання, ціну Товару та загальну вартість Товару, що постачається.» 

Окрім накладної, до супровідної документації можна також віднести сертифікати відповідності (якості) та/або декларації про відповідність конкретного виду твердого палива, тощо. Проте нагадуємо, якщо мова йде про процедуру відкриті торги, не забуваємо враховувати вимоги абзацу другого пункту 29 Особливостей, та вимагати виключно ті супровідні документи, що передбачені відповідним національним стандартом. 

4. Хто відповідальний за поставку товару та розвантаження. 

За необхідності замовник може чітко вказати в договорі про закупівлю до якої точки об’єкта замовника необхідно здійснити поставку, аби виконати умови договору про закупівлю (наприклад склад замовника, тощо).  

Також рекомендуємо при формуванні проєкту договору про закупівлю враховувати яка із сторін буде відповідальною за розвантаження товару у необхідну точку об’єкта замовника та відобразити умову в договорі про закупівлю, наприклад, таким чином:  

«Доставка товару здійснюється за рахунок Учасника, в тому числі включаючи навантаження, зважування, зберігання, підвезення, розвантаження до місця знаходження замовника за адресою _________.» 

5. Обмін або повернення товару. 

Прикладом таких умов договору про закупівлю може бути: 

«У момент поставки Товару Замовник здійснює перевірку відповідності кількості та якості (окрім прихованих дефектів) за домовленістю сторін або в порядку, що визначається діючим законодавством України. 

Якщо після завершення прийому Товару Замовником будуть виявлені приховані недоліки товару, Замовник повідомляє Постачальника про кількість та характер таких недоліків протягом п’яти календарних днів з дня їх виявлення. Постачальник зобов’язаний на вибір Замовника протягом наступних п’яти календарних днів: 

  • здійснити заміну такого Товару на аналогічний; 
  • вивезти такий Товар із місця зберігання Замовника шляхом оформлення накладної на повернення Товару з перерахуванням платіжних зобов’язань Замовника або якщо товар вже оплачений Замовником, з поверненням вартості такого Товару на користь Замовника за ціною, що відповідає ціні продажу такого Товару Замовнику на момент повернення Товару». 

6. Умови оплати за товар «тверде паливо», серед них: 

  • яким чином обумовлена оплата товару: наявність накладної чи іншої супутньої документації; після поставки кожної партії твердого палива окремо чи усього товару в цілому, тощо; 
  • на протязі якого періоду (кількість днів, календарних чи робочих) замовник зобов’язується оплатити поставку твердого палива; 
  • дії замовника під час затримки фінансування. 

7. Наявність штрафних санкцій за невиконання сторонами обов’язків, в тому числі за: 

  • несвоєчасне постачання товару; 
  • несвоєчасну заміну чи не заміну неякісного товару; 
  • несвоєчасну оплату за отриманий товар з вини Замовника; 
  • несвоєчасної оплати за отриманий товар не з вини Замовника (наприклад, при затримці фінансування, та інше). 
#відкриті торги#закупівлі на наступний рік#закупівлі палива#закупівля комунальних послуг#проєкт договору про закупівлю#спеціальні закупівлі#тендерна документація

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard