Чи варто вимагати в ТД висновок СЕС та/або альтернативний йому документ
При підготовці тендерної документації, а саме встановлення вимог до тендерної пропозиції учасника необхідно віднестися відповідально та врахувати, щоб вимоги не суперечили чинному законодавству та не призвели до дискримінації учасників. В даному матеріалі розглянемо чи варто вимагати в тендерній документації висновок СЕС та/або альтернативний йому документ.
Чи можна отримати на сьогоднішній день висновок СЕС
З 1 жовтня 2023 вступив в дію Закон України «Про систему громадського здоров’я» № 2573-ІХ від 06.09.2022 (Закону № 2573), відповідно до прикінцевих положень якого Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» № 4004-XII від 24.02.1994 (далі – Закон №4004) втратив чинність.
Статтями 10-12 Закону №4004, який втратив чинність, регламентувалося проведення санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі за результатом її проведення висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Згідно статті 1 Закону №4004 висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи - документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об'єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров'я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов'язковим для виконання власником об'єкта експертизи.
В свою чергу введеним натомість Законом №2573 проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі за результатами її проведення відповідних висновків не передбачено.
У зв'язку з цими змінами законодавства Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів не видає висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, тому їх неможливо отримати на сьогоднішній день.
Чи варто вимагати в ТД висновок СЕС та/або висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству
Згідно змін, які відбулися в законодавстві можемо зробити висновок, що надати висновок СЕС на вимогу замовника зможуть лише ті учасники, в яких на запропоновану продукцію наявні раніше видані висновки СЕС. Відповідно в учасників є товар, на який не було отримано висновку СЕС та на який учасник не зможе отримати такий висновок у зв’язку з втратою чинності Закону №4004. Тому деякі замовники почали вимагати від учасників альтернативний документ - висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству.
Розглянемо чи варто встановлювати в тендерній документації вимогу щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству на практиці ДАСУ та АМКУ.
Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

А тепер перейдимо до рішень АМКУ:
Вище розглянута практика показує, що встановлення вимоги в тендерній документації щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству суперечить положенням чинного законодавства. Оскільки висновок СЕС на сьогоднішній день отримати неможливо у зв’язку з втратою чинності Закону №4004, а щодо висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству в Листі Міністерства охорони здоров'я України зазначено, що не передбачено такої форми документу як "висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи" та в Листі Міністерством освіти і науки України, що не визначено поняття "висновок наукової санітарно- епідеміологічної експертизи", підстави надання таких висновків та процедуру проведення санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі документів за результатами її проведення, тобто не передбачено такого висновку чинним законодавством. Відповідно встановлення таких вимог не дає можливості учасникам належним чином підготувати свої тендерні пропозиції і такі вимоги замовника Комісія визначає як дискримінаційні вимоги. В свою чергу ДАСУ у випадку встановлення замовником в тендерній документації вимоги щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству може встановити таке порушення: тендерна документація складена не у відповідності із вимогами закону, за що передбачена адміністративна відповідальність.
Підсумок
- У зв’язку з втратою чинності Закону №4004 висновок СЕС на сьогоднішній день отримати неможливо.
- Висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству не передбачений чинним законодавством.
- Не варто встановлювати вимогу в тендерній документації щодо надання висновку СЕС та/або висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству учасником, оскільки такі вимоги будуть суперечити положенням чинного законодавства. У свою чергу такі вимоги АМКУ вважає дискримінаційними вимогами, які не дають можливості учасникам належним чином підготувати свої тендерні пропозиції.
пов'язані статті
02 квіт.
Документи надані в складі тендерної пропозиції не в повному обсязі: 24 год чи відхиляємо? Практика АМКУ01 квіт.
Строки при здійсненні закупівель згідно Особливостей та інструменти для їх дотримання01 квіт.
Алгоритм дій замовника щодо оскарження закупівлі28 берез.
Алгоритм закупівлі медичних виробів та лікарських засобів27 берез.
Дорожня карта закупівельника для проведення відкритих торгів з контрольними точками