Чи повинен замовник укладати саме договір при закупівлі на підставі пункту 13 Особливостей
Одним із видів закупівель, які замовники здійснюють без використання електронної системи закупівель шляхом укладення «прямого» договору є закупівля на підставі пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).
Водночас здійснювати закупівлі шляхом укладення «прямого» договору замовники можуть також на підставі пункту 11 Особливостей. При цьому, здійснюючи закупівлю без використання електронної системи закупівель згідно даної норми замовники можуть провести таку закупівлю без укладення самого договору. Тобто здійснити закупівлю замовники можуть на підставі будь-якого документа, наприклад, накладної, оскільки частина 3 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-Закон) передбачає, що в звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, повинна міститися інформація про дату укладення та номер договору/документа (документів), що підтверджують придбання товару (товарів), робіт та послуги (послуг).
Однак чи можуть замовники здійснити закупівлю на підставі пункту 13 Особливостей також без укладення договору, приміром, на підставі накладної або будь-якого іншого документа?
Вимоги норм Особливостей щодо здійснення закупівлі на підставі пункту 13 Особливостей
Відповідно до абзацу 1 пункту 13 Особливостей замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Згідно пункту 13 Особливостей придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли наявні підстави, які визначені даною нормою.
Цим же пунктом Особливостей передбачено, що за результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
У разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника. У разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпунктів 13, 15, 17, 18, 20, 21 цього пункту замовник не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору розміщує в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також отриманий від Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів запит - у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпункту 21 цього пункту, що автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Пункт 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачає, що, у разі здійснення замовником закупівлі, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.
Окрім цього, варто згадати, що абзац 1 пункту 17 Особливостей визначає, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п’ятої, сьомої - дев’ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.
Висновок
Згідно наведених норм вбачається, що при здійсненні закупівлі на підставі пункту 13 Особливостей замовник зобов’язаний укладати саме договір, який згідно норм Особливостей є договором про закупівлю та який замовники повинні оприлюднити в електронній системі закупівель протягом строку, який визначений пунктом 13 Особливостей.
Натомість здійснення закупівлі на підставі будь-якого іншого документа (рахунка, накладної тощо) не відповідатиме приписам зазначених норм.
Окрім цього, аудитори, відсутність оприлюдненого договору про закупівлю при здійсненні закупівлі на підставі пункту 13 Особливостей, вважають порушенням закупівельного законодавства, як мало місце у наступній закупівлі.
Моніторинг № UA-M-2025-03-31-000127, оголошення № UA-2025-01-16-005274-a
Витяг з висновку за результатами моніторингу: за результатом моніторингу питання оприлюднення інформації про закупівлю установлено, що на порушення вимог пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) Замовник разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не оприлюднив в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до пункту 13 Особливостей у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа, який готується уповноваженою особою або іншою службовою (посадовою) особою замовника та погоджується (затверджується) керівником замовника або іншою особою, визначеною керівником замовника.
пов'язані статті
08 трав.
Наскільки правомірно аудитори в «допорогових» закупівлях встановлюють порушення вимог «прозорого будівництва»07 трав.
Внесено зміни до пункту 13 Особливостей05 трав.
Здійснення закупівлі по нагальній потребі згідно підпункту 4 пункту 13 Особливостей29 квіт.
Закупівля послуг з адвокатської діяльності згідно підпункту 9 пункту 13 Особливостей23 квіт.
Додаткова потреба: як визначати, алгоритм дій та приклади