Статті

Чи можна збільшити обсяги закупівлі в договорі про закупівлю, якщо зменшується ціна за одиницю  

0
79

Кожен замовник здійснюючи закупівлю намагається цією закупівлею задовільнити всю свою річну потребу, адже це зручно та економить багато часу. Але практика показує, що не завжди одним договором вдається задовільнити всю річну потребу як планувалося. Оскільки ціни постійно змінюються і в більшості випадків в сторону збільшення, то замовникам доводиться постійно вносити зміни до договору і зменшувати обсяги закупівлі. З огляду на такі обставини в замовника виникає запитання, а якщо ціна за одиницю зменшується, то чи може він збільшити обсяги не виходячи за початкові обсяги закупівлі, щоб не зменшувати суму договору. В даному матеріалі дослідимо це питання та розглянемо  дії замовника. 

Чи передбачають норми Особливостей можливість збільшення обсягів закупівлі в договорі про закупівлю 

Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.  

В свою чергу пункт 3 Особливостей визначає, що замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. 

Відповідно до абзацу 1 пункту 17 Особливостей договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п’ятої, сьомої - дев’ятої статті 41 Закону, та цих особливостей. 

Згідно з пунктом 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення; 

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; 

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону; 

9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об’єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 “Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку. 

Згідно наведених норм видається, що збільшувати обсяг закупівлі шляхом укладення додаткової угоди замовник може згідно  підпункту 8 пункту 19 Особливостей, а саме  у випадку продовження дії договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році. Таким чином жоден інший випадок зміни істотних умов, встановлених пунктом 19 Особливостей, окрім підпункту 8 пункту 19 Особливостей, не передбачає можливості збільшення обсягів закупівлі. Змінити обсяг закупівлі сторони можуть в сторону зменшення на підставі підпункту 1 пункту 19 Особливостей.

Відповідно можемо зробити висновок, що замовник в результаті зменшення ціни за одиницю не може правомірно збільшити обсяги. 

Практика ДАСУ 

Розглянемо практику ДАСУ стосовно можливості збільшення обсягу закупівлі в договорі про закупівлю. 

Сторони договору внесли зміни до договору про закупівлю по підпункту 2 пункту 19 Особливостей, а саме зменшили ціну за одиницю і відповідно збільшили обсяги закупівлі при цьому не змінивши суму договору. Відповідно аудиторами було установлено порушення вимог підпункту 2 пункту 19 Особливостей, оскільки збільшення обсягу закупівлі можливе лише у випадку внесення змін до істотних умов договору на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Сторонами договору були внесені зміни до договору, а саме по окремих найменуваннях зменшено обсяги закупівлі, а по деяких збільшено. Позиція аудиторів така, що підпунктом 1 пункту 19 Особливостей передбачено можливість зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника, а збільшення обсягу закупівлі передбачено лише підпунктом 8 пункту 19 Особливостей. Таким чином жоден інший випадок зміни істотних умов, установлених пунктом 19 Особливостей не передбачає можливості збільшення обсягів предмету закупівлі. 

З огляду на вище викладене можемо дійти висновку, що замовник згідно пункту 19 Особливостей, окрім підпункту 8 пункту 19 Особливостей, не може правомірно збільшити обсяги закупівлі навіть враховуючи те що, замовник в такому випадку не вийде за початкові обсяги закупівлі та не змінить суму договору. Таким чином правомірно  збільшити обсяги закупівлі замовник може лише по підпункту 8 пункту 19 Особливостей дотримавшись всіх умов його застосування.

Підсумки 

Кожне внесення змін до договору про закупівлю має бути обґрунтованим та правомірним, адже відповідальність за неправомірне внесення змін до договору визначена статтею 164-14 КУпАП: внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від 25500 грн до 51000 гривень. 

Аналіз пункту 19 Особливостей та практика ДАСУ свідчить про те, що замовник може збільшити обсяг закупівлі лише згідно  підпункту 8 пункту 19 Особливостей. Відповідно інших підстав для збільшення обсягу закупівлі пункт 19 Особливостей не містить. Тому замовник в результаті зменшення ціни за одиницю не може правомірно збільшити обсяги. В таких ситуаціях, коли замовник розуміє, що йому не вистачає обсягу по укладеному договору радимо здійснити нову закупівлю для недопущення порушень закупівельного законодавства. 

#договір про закупівлю#закупівлі електричної енергії#зміни до договору#моніторинг закупівель#спеціальні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard