Чи можна продовжити строк дії договору про закупівлю на підставі пп. 4 п. 19 Особливостей у разі продовження його на 20%
Початок кожного року для замовників є важливим періодом, оскільки потрібно встигнути придбати певні предмети закупівель, потреба в постачанні яких іноді носить безперервний характер.
Так, задля забезпечення безперервності постачання необхідних товарів, робіт чи послуг законодавство дозволяє замовнику укласти додаткову угоду на 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку, задля проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року у відповідності до підпункту 8 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).
В той же час, законодавство не визначає можливий період продовження дії договору згідно даної підстави, а визначає тільки суму додаткової угоди, яка не може перевищувати 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, та передбачає, що замовник повинен провести процедуру закупівлі/спрощену закупівлю на початку наступного року.
Проте, при застосуванні даної норми в замовників іноді виникає необхідність продовження строку дії договору на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей, оскільки контрагент може не встигнути вчасно виконати умови додаткової угоди, якою договір про закупівлю було продовжено на 20%.
Наприклад, замовником було укладено додаткову угоду на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей та продовжено строк дії договору про закупівлю на 20% до 31.01.2024 р.
Однак учасником не виконано в повній мірі умови додаткової угоди, якою продовжено строк дії договору про закупівлю на 20% до 31.01.2024 р. та замовник не встигає провести процедуру закупівлю таким чином, щоб з 01.02.2024 р. отримувати товари, роботи чи послуги і тому замовнику необхідно продовжити строк дії договору про закупівлю.
Що робити замовнику в такому випадку? Чи правомірним буде продовження договору на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей?
Відповідаючи на дане питання слід розділяти випадки, коли обсяг предмета закупівлі, яким продовжено договір на 20% в замовника залишається для укладення додаткової угоди на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей та той випадок, коли такого обсягу не залишається.
Так, щоб визначити (не) можливість продовження строку дії договору про закупівлю після укладення додаткової угоди на 20% потрібно звернутися до підпункту 4 пункту 19 Особливостей, в якому визначено, що внесення змін до істотних умов договору про закупівлю можливо внести в разі - продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
У відповідності до даної норми, визначальним для внесення змін до договору про закупівлю є «виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження».
Тому в разі, наявності таких об’єктивних обставин та необхідного обсягу предмета закупівлі, який замовником не був використаний при дії додаткової угоди, яка була укладена згідно підпункту 8 пункту 13 Особливостей, сторони можуть укласти додаткову угоду на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей.
Більше про внесення змін до договору про закупівлю згідно даної підстави читайте в статті: «Продовження строку дії договору про закупівлю та / або строку виконання зобов’язань: аналіз норми».
При цьому, законодавство не містить застережень щодо неможливості укладення додаткової угоди на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей після укладення додаткової угоди на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей.
Проте, іншою є ситуація в разі, коли після укладення додаткової угоди на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей на 20% в замовника не залишається обсягу предмета закупівлі, який замовник повинен отримати при ймовірному продовженні строку дії договору про закупівлю.
В такому випадку укладення додаткової угоди не буде правомірним, оскільки підпункт 4 пункту 19 Особливостей дозволяє виключно продовжити строку дії договору про закупівлю та/або строк виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг.
Однак дана підстава для укладення додаткової угоди не дозволяє збільшити обсяг закупівлі, на відміну від підпункту 8 пункту 19 Особливостей.
Тому замовнику в зазначеній ситуації доцільно провести окрему закупівлю для задоволення потреби в товарах, роботах чи послугах.
пов'язані статті
08 жовт.
Єдина інформаційна система обліку Національної програми інформатизації: що це за нова система та в яких випадках необхідно замовникам її використовувати04 жовт.
Що врахувати при укладенні договору на закупівлю утримання, поточного та капітального ремонтів автомобільних робіт04 жовт.
Чи обов’язково включати до договору специфікацію при закупівлі товарів та послуг04 жовт.
[онлайн 1 листопада] Підвищення ціни за одиницю товару: аналіз, практика та рекомендації03 жовт.
Чи можна в договорі не вказувати ціни за одиницю при закупівлі декількох позицій товару