Чи можна обрати вид закупівлі ЗПП, якщо в поточному році даний предмет закупівлі вже було закуплено через відкриті торги
Процес оцінки та обрахунку річної потреби при формуванні річного плану закупівель для замовника далеко не завжди проходить легко та успішно. І навіть при вірних розрахунках закупівельник час від часу стикається з ситуацією, коли виникає потреба знову провести закупівлю за предметом, що вже закуповувався у поточному році, в тому числі й у відповідності до вимог пункту 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості).
І якщо мова йде про застосування одного і того ж виду закупівлі, здебільшого такого роду дії не викликають в уповноважених осіб додаткових питань чи уточнень. Але що робити замовнику, який стикнувся з необхідністю використання електронного каталогу після раніше оголошеної процедури відкритих торгів?
Які види закупівлі доступні замовникам при використанні пункту 10 Особливостей?
Враховуючи вимоги абзацу першого пункту 10 Особливостей, замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. N 708 (далі - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом "Порядок проведення відкритих торгів" цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. N 822 "Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу", з урахуванням положень, визначених цими особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей.
Отож звертаємо увагу, що вищезазначений пункт Особливостей передбачає такі види закупівель, як:
- відкриті торги з публікацією англійською мовою – у відповідності до пункту 12-1 Особливостей та у порядку, визначеному Законом України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) для відкритих торгів, оголошення про проведення яких оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 Закону, та з урахуванням положень абзацу другого пункту 4, пунктів 19, 27, 43, абзацу дев'ятого пункту 44 та пункту 47 цих особливостей;
- відкриті торги з особливостями – у порядку, визначеному розділом «Порядок проведення відкритих торгів» Особливостей;
- запит пропозицій постачальників – закупівля товарів, шляхом використання електронного каталогу у відповідності до вимог порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. N 822.
Що ж говорить нам дана норма? Пропонуємо звернути увагу на сполучники «або» і «та/або». Насправді вони відіграють чималу роль у формулюванні даної вимоги.
Чим відрізняється зазначення сполучників «та», «або» від «та/або» у законодавчих нормах?
В даному випадку варто звернутись до тлумачного словника української мови. Відповідно, сполучник «та»:
- Уживається для поєднання двох рівноправних синтаксичних одиниць;
- Поєднує речення, які виражають одночасність дії.
Тож при вживанні сполучника «та», наприклад встановлення замовником вимоги щодо надання «довідки довільної форми із зазначенням інформації щодо аналогічних договорів та скан-копії таких договорів», учасник задовольнить її виключно надавши і вищезазначену довідку, і скан-копії відповідних аналогічних договорів.
Що стосується сполучника «або», то варто врахувати, що він уживається:
- На означення того, що з ряду перелічуваних предметів (явищ і т. ін.) можливий тільки один;
- Аби підкреслити взаємовиключення перелічуваних предметів, явищ і т. ін..
Відповідно при встановленні замовником вимоги «надати накази про призначення працівників або трудові книжки або цивільно-правові договори», учаснику достатньо надати хоча б один з вищеперелічених документів.
Отож при зазначенні виразу «та/або» у нормативно-правових документах, законодавець має на увазі як можливість поєднання відповідних норм, так і можливість їх взаємовиключення. І для прикладу візьмемо вищезгадану норму пункту 10 Особливостей. У нас є частина, яка передбачає можливість проведення закупівлі керуючись «…розділом "Порядок проведення відкритих торгів" цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару…». Як же правильно читати таку норму?
Приклад 1: Річна очікувана вартість предмета закупівлі за кодом ДК 021:2015 09310000-5: Електрична енергія за Єдиним закупівельним словником становить 1,5 млн.грн. У січні замовник провів процедуру відкриті торги з особливостями за даним предметом закупівлі на очікувану вартість 1,2 млн.грн. Проте у жовтні стикнувся з необхідністю здійснити ще одну закупівлю на залишкову потребу з очікуваною вартістю 300 тис.грн. Яку закупівлю може обрати замовник?
Відповідь: Замовник має можливість обрати як процедуру відкритих торгів з особливостями, так і провести закупівлю через електронний каталог. Так як вищезазначена норма пункту 10 Особливостей дозволяє замовнику поєднувати в межах одного року обидва зазначені види закупівель.
Чи може замовник оголосити відкриті торги з публікацією англійською мовою, якщо раніше оголошував відкриті торги з особливостями або запит пропозицій постачальників?
Як вже було відмічено раніше, коли мова йде про використання процедури відкритих торгів з публікацією англійською мовою, пункт 10 Особливостей використовує сполучник «або»: «шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом "Порядок проведення відкритих торгів" цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару». Відповідно такого роду вимога виключає можливість для замовника при обранні процедури відриті торги з публікацією англійською мовою використовувати й інші види закупівлі. І щоб більш детально зрозуміти дану ситуацію, розглянемо ще один приклад:
Приклад 2: Річна очікувана вартість предмета закупівлі за кодом ДК 021:2015 09310000-5: Електрична енергія за Єдиним закупівельним словником становить 1,5 млн.грн. У січні замовник здійснив оголосив процедуру відкриті торги з особливостями за даним предметом закупівлі на очікувану вартість 850 тис. грн., у липні – запит пропозицій постачальників із зазначенням очікуваної вартості 250 тис.грн. Проте у жовтні стикнувся з необхідністю здійснити ще одну закупівлю на залишкову потребу з очікуваною вартістю 400 тис.грн. Чи може замовник обрати процедуру відкриті торги з публікацією англійською мовою?
Відповідно ця норма діє і в зворотньому напрямку – якщо за обраним предметом закупівлі у даному періоді вже проводились відкриті торги з публікацією англійською мовою, то замовник не має можливості для наступних закупівель оголосити відкриті торги з особливостями чи запит пропозицій постачальників.
Підсумки
Якщо замовник в поточному році за обраним кодом ДК 021:2015 за Єдиним закупівельним словником вже провів процедуру відкриті торги з особливостями, то для наступної закупівлі за цим же предметом закупівлі він може обрати, як процедуру відкриті торги з особливостями, так і вид закупівлі запит пропозицій постачальників.
Відповідно дана норма діє і в іншому напрямку: якщо замовник в поточному році за обраним кодом ДК 021:2015 за Єдиним закупівельним словником вже провів закупівлю через електронний каталог, то для наступної закупівлі за цим же предметом закупівлі він може обрати будь-який із двох вищезазначених видів закупівлі.
Проте коли мова йде про обрання замовником процедури відкритих торгів з публікацією англійською мовою, то сполучник «або» у законодавчій вимозі абзацу першого пункту 10 Особливостей чітко проводить межу для закупівельників, дозволяючи скористатись або процедурою відкритих торгів з публікацією англійською мовою, або процедурою відкриті торги з особливостями чи запитом пропозицій постачальників.
пов'язані статті
13 верес.
Проведення відкритих торгів для закупівлі електричної енергії. Особливості співпраці з ПОНом13 верес.
Формування тендерної документації для проведення відкритих торгів при закупівлі робіт: на що слід звернути увагу12 верес.
15 тестів щодо здійснення закупівель через електронний каталог12 верес.
Ціна на хліб під час ЗПП розраховується на 1 кг, а фасування переможець пропонує по 600 гр. – чи є це порушенням та як замовнику вести обрахунок обсягу отриманого товару11 верес.
Закупівля авторського нагляду при закупівлі робіт: визначаємо головне