Аналізуємо оновлені підстави для відмови в участі у відкритих торгах
З набранням чинності сьомих змін, 25.02.2023, до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування., затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості) перелік підстав для відмови в участі у відкритих торгах визначений пунктом 44 Особливостей, а не статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон). Тож у цьому матеріалі проаналізуємо оновлені підставі для відмови в участі у процедурі закупівлі та розберемо як встановлювати вимоги до учасників та переможця відкритих торгів.
Підстава № 1 – підпункт 1 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо наймання на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі.
Єдине, що змінено у даній підставі – слово «найму» замінено на «наймання». Але також варто звернути увагу на те, що пункт 44 Особливостей не забороняє замовнику вимагати підтвердження підпунктів 1 та 7, як це було у частині 4 статті 17 Закону.
Окрім цього абзацом 16 пункту 44 Особливостей визначено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім абзацу 14 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
А згідно з абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту.
Відповідно встановлюємо наступні вимоги щодо підтвердження першої підстави для відмови в участі у відкритих торгах.
Приклад
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 2 – підпункт 2 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Дана норма не зазнала жодних змін.
Відповідно до другого речення абзацу 15 пункту 44 Особливостей замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та / або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Варто зазначити, що доступ до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення є обмеженим, так як під час зазначення інформації про юридичну особу, він видає помилку:
Тобто замовник не має можливості самостійно перевірити відповідну інформацію. Це звичайно не впливає на встановлення вимог до учасників відкритих торгів, адже абзацом 16 пункту 44 Особливостей визначено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім абзацу 14 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Водночас це мало би вплинути на встановлення вимог до переможця процедури закупівлі. Проте згідно з абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту. І жодна інша норма Особливостей не зобов’язує замовника та не надає йому права перевіряти переможця на відсутність підстави, визначеної підпунктом 2 пункту 44 Особливостей. Тож встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 3 – підпункт 3 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Третя підстава для відмови в участі у процедурі закупівлі зазнала значних змін, а саме:
- формулювання «службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі» замінено на «керівника», тож незважаючи на те хто підписав тендерну пропозицію учасника / переможця інформація підтверджується саме щодо керівника;
- формулювання «фізичну особу, яка є учасником» доповнено «фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі», ці зміни фактично ні на що не впливають, адже пункт 44 Особливостей застосовується саме у відкритих торгах, напевно у зв’язку з цим і додали таке уточнення.
Що стосується учасників, то встановлюємо вимогу щодо підтвердження такої підстави для відмови в участі відкритих торгах шляхом самостійного декларування відсутності такої підстави в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції керуючись абзацом 16 пункту 44 Особливостей.
Водночас переможець відкритих торгів відповідно до абзацу 15 пункту 44 Особливостей має надати замовнику у визначений Особливостями строк через електронну систему закупівель документ, що підтверджує відсутність підстави, зазначеної у підпункті 3 пункту 44 Особливостей.
Нагадаємо, що відповідно до другого речення абзацу 15 пункту 44 Особливостей замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та / або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.Але враховуючи, що доступ до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення є обмеженим, адже під час перевірки інформації про фізичну особу виникає та сама помилка, що у підставі № 2, замовник має встановити відповідні вимоги до переможця.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 4 – підпункт 4 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли суб’єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини 2 статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів
Даний пункт теж зазнав змін, а саме: уточнено, що мова йде про учасника процедури закупівлі. Таку інформацію замовник може перевірити самостійно на офіційному сайті Антимонопольного комітету України за посиланням.
Так як абзацом 16 пункту 44 Особливостей визначено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім абзацу 14 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції, а заборона, визначена другим реченням абзацу 15 пункту 44 Особливостей, стосується виключно документального підтвердження, замовник встановлює наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 5 – підпункт 5 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку.
У даному пункті змінено єдине формулювання: з «у встановленому» на «в установленому». Щодо встановлення вимог до учасника усе є зрозумілим, тож проаналізуємо як встановити вимоги до переможця.
Згідно з абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту.
Таку інформацію замовник не може перевірити самостійно, так як така інформація не оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», не міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та не є публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, відповідно встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 6 – підпункт 6 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку.
Даний пункт з 25.02.2023 стосується саме керівника учасника, а не службової (посадовою) особи учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію, відповідно незалежно від того хто підписав тендерну пропозицію відсутність підстави визначеної підпунктом 6 пункту 44 Особливостей учасники та переможець підтверджують щодо їх керівника.
Враховуючи, що таку інформацію замовник не може перевірити самостійно, так як така інформація не оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», не міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та не є публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, відповідно встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 7 – підпункт7 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та / або з уповноваженою особою (особами), та / або з керівником замовника.
Дана підстава не зазначала жодних змін, окрім цього пункт 44 Особливостей не забороняє замовнику вимагати підтвердження підпунктів 1 та 7, як це було у частині 4 статті 17 Закону.
Перевірити таку інформацію замовник може перевірити самостійно у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але абзацом 16 пункту 44 Особливостей визначено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім абзацу 14 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції. Тож встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 8 – підпункт 8 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі визнаний в установленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура.
У даному пункті змінено формулювання «у встановленому» на «в установленому». Зазначена інформація міститься у Єдиному реєстрі підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство.
Проте з 13.04.2022 відповідно до наказу Міністерство юстиції України № 1462/5 про зупинення оприлюднення інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України, яким офіційно закрито Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство.
А з 21.06.2022 набрав чинності наказ Міністерства Юстиції України від 16.06.2022 № 2512/5 «Про внесення змін до Положення про Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство», яким визначено, зокрема, що: «відомості з Єдиного реєстру підприємств можуть надаватися міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України або Міністерством юстиції України у формі інформаційних листів за відповідним запитом (письмовим або електронним) у разі обмеження в установлених законодавством випадках доступу до вебсайту, на якому подається електронний запит на отримання скороченої чи повної інформаційної довідки, або наявності протягом більше як однієї доби технічних проблем із доступом до такого офіційного вебсайту, за умови, якщо такі технічні проблеми чи обмеження не пов'язані з непрацездатністю Єдиного реєстру підприємств, та якщо встановлені обмеження не містять заборони на надання інформації, яка міститься в Єдиному реєстрі підприємств…».
Нещодавно, наказом Міністерства юстиції України від 31.01.2023 № 423/5 скасовано наказ Міністерства Юстиції України від 16.06.2022 № 2512/5 «Про внесення змін до Положення про Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство» та відновлено оприлюднення інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України, зокрема, Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство.
Нажаль станом на дату написання матеріалу Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство ще не відкрито, тож перевірити таку інформацію замовники ще не зможуть. Важливо зазначити, що Особливості зобов’язують замовника перевірити виключно учасника, а не переможця, про це чітко зазначено в абзаці 1 пункту 44 Особливостей: «Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлів разі, коли…».
Оскільки іншими нормами не визначили обов’язок замовника перевіряти переможця на відсутність підстав для відмови в участі у відкритих торгах, а абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту, тобто про підпункт 8 пункту 44 Особливостей не йдеться, то встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 9 – підпункт 9 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів).
Дана підстава не зазнала одних змін, а перевірити таку інформацію замовник може у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Нагадаю, що дана підстава для відмові в участі у відкритих торгах стосується виключно юридичних осіб, відповідно фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців вона не стосується.
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа (крім юридичних осіб, зазначених у частині 8 статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»):
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- країна громадянства (підданства);
- якщо кінцевий бенефіціарний власник-іноземець є громадянином (підданим) декількох країн, - усі країни його громадянства (підданства);
- серія (за наявності) та номер документа (документів), що посвідчує особу та підтверджує громадянство (підданство), зокрема, але не виключно, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- місце проживання;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником;
- характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).
У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа, вноситься відмітка про зазначення у структурі власності юридичної особи обґрунтованої причини його відсутності.
Враховуючи, жодною нормою Особливостей не визначено права та / або обов’язку замовника перевіряти переможця на відсутність підстав для відмови в участі у відкритих торгах, а абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту, тобто про підпункт 9 пункту 44 Особливостей не йдеться, то встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 10 – підпункт 10 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом).
У даній підставі замінено формулювання «20 мільйонів гривень» на «20 млн. гривень». Важливо відзначити, що така інформація не оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», не міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та не є публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, відповідно замовник не може перевірити її самостійно.
Так як жодною нормою Особливостей не визначено права та / або обов’язку замовника перевіряти переможця на відсутність підстав для відмови в участі у відкритих торгах, а абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту, тобто про підпункт 10 пункту 44 Особливостей не йдеться, то встановлюємо наступні вимоги.
Важливо! Вимоги до учасника та переможця щодо підтвердження даного підпункт встановлюється у тендерний документації за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. грн. В іншому випадку зазначаємо саму підставу, але не встановлюємо жодних вимог!
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 11 – підпункт 11 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи — учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції».
Дана підстава зазначала довгоочікуваних змін, адже у відкритих торгах, які оголошені з 25.02.2023 замовники матимуть право відхиляти учасників, до кінцевого бенефіціарного власника якого застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції».
Перевірити таку інформацію замовники зможуть у постановах Кабміну, рішеннях РНБО тощо, які є відкритим і у період дії воєнного стану в Україні. Проте нагадую, що жодною нормою Особливостей не визначено права та / або обов’язку замовника перевіряти переможця на відсутність підстав для відмови в участі у відкритих торгах, а абзацом 15 пункту 44 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту, тож встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 12 - підпункт 12 пункту 44 Особливостей
Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
У даній нормі змінено:
- формулювання «службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі» на «керівника учасника процедури закупівлі»;
- формулювання «учасником» на «учасником процедури закупівлі».
Тож незалежно від того кого уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, відсутність підстави визначеною підпунктом 12 пункту 44 Особливостей учасник та переможець має підтвердити щодо керівника.
Враховуючи, що таку інформацію замовник не може перевірити самостійно, так як така інформація не оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», не міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та не є публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, відповідно встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
Підстава № 13 – абзац 14 пункту 44 Особливостей
Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та може відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків — протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб’єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов’язався сплатити відповідні зобов’язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.
Перше, що варто відзначити, то це право замовника, а не обов’язок в частині відмови учаснику в участі у відкритих торгах.
Що ж стосується встановлення вимог до учасників, то абзацом 16 пункту 44 Особливостей визначено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім абзацу 14 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Окрім цього абзацом 15 пункту 44 Особливостей визначено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту.
Враховуючи викладене вище та те, що така інформація не оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», не міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та не є публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, встановлюємо наступні вимоги.
Текст для завантаження за цим посиланням
На якій підставі відхилити тендерну пропозицію учасника, у разі наявності підстав для відмови в участі у відкритих торгах?
Пунктом 39 Особливостей, зокрема, визначено, що замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
У разі отримання достовірної інформації про невідповідність учасника процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, визначених пунктом 44 цих особливостей, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою під час визначення результатів відкритих торгів, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника процедури закупівлі.
Відповідно у разі, якщо учасник підтвердив відсутність підстав для відмови в участі у відкритих торгах, а замовник під час перевірки такої інформації виявив протилежне, то він має відхилити учасника процедури закупівлі на підставі абзацу 2 підпункту 1 пункту 41 Особливостей, а саме: учасник процедури закупівлі зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом 2 пункту 39 цих особливостей.
Чи можна застосовувати підстави для відмови в участі у відкритих торгах, визначені пунктом 44 Особливостей, у закупівлях, оголошених до 24.02.2023 (включно)?
Однозначно – ні! Адже закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (стаття 58 Конституції Україні), відповідно замовники завершують закупівлю, оголошену до 24.02.2023 (включно), в порядку, що діяв до набрання чинності змін до Особливостей.
пов'язані статті
20 груд.
Закуповуємо товар на 2025 рік, який відсоток ступеня локалізації зазначати18 груд.
14 тестів щодо укладання договору про закупівлю та внесення змін до нього18 груд.
Повідомлення про виправлення невідповідностей: порядок дій уповноваженої особи17 груд.
Закупівля солодких новорічних подарунків як набір чи як перелік цукерок, шляхом проведення відкритих торгів чи запиту пропозицій постачальників16 груд.
Чи потрібно зазначати «або еквівалент», коли мова йде про посилання на торгову марку «не предмета закупівлі»