Статті

Вимога щодо надання довідки у довільній формі: як здійснити розгляд учасника

2
105

Поширеною є вимога надання довідки у довільній формі на підтвердження тої чи іншої інформація щодо предмета закупівлі. Але, не завжди замовник та учасник однаково розуміють поняття довільної форми документа. Як наслідок такі суперечності можуть призвести до неправомірного відхилення, оскарження рішень замовника та в результаті до неуспішної закупівлі.

Формуючи тендерну документацію замовники повинні враховувати норми Особливостей, а також статті 22 Закону. Зокрема частина 2 статті 22 Закону містить перелік відомостей, які замовник обов'язково зазначає в ТД. А також  в статті 23 Закону зазначено вимоги до технічних специфікацій, які передбачені в статті 22 Закону.

При цьому, у тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому  пункту 28 Особливостей.

Так, встановлюючи окремі вимоги замовник може визначати спосіб підтвердження інформації чи відомостей у довільній формі. Тому перш за все варто зрозуміти, що є такою довільною формою документу.

Тлумачний словник української мови визначає довільний як нічим не обмежений; який виникає, здійснюється за власним бажанням.

Чи означає таке пояснення слова довільний можливість складення довідки учасником повністю на власний розсуд? Не зовсім, адже інформація наданої довідки має відповідати конкретним вимогам замовника.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації  (пункт 32  частини  статті 1 Закону)  

Переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі  (пункт 18  частини  статті 1 Закону).

Тобто, учасник готує свою пропозицію згідно вимог замовника. А замовник має право визначити учасника переможцем, якщо той повністю дотримався умов ТД. При цьому, під час розгляду тендерної пропозиції важливо кожне слово та формулювання вимоги на підтвердження якої здійснюється перевірка. Тому, під час розгляду учасника щодо виконання вимоги надання довідки у довільній формі  замовнику варто проаналізувати на підтвердження якої інформації така довідка вимагається, чи є додаткові вимоги до довідки (оформлення, інформація, яка має в ній міститися тощо).

Наприклад, на підтвердження досвіду виконання аналогічного договору за предметом закупівлі замовник вимагає довідку у довільній формі. Це означає, що учасник може надати інформацію про наявний досвід, викладену на власний розсуд. Якщо ж замовник на підтвердження досвіду виконання аналогічного договору за предметом закупівлі  вимагає довідку у довільній формі, яка повинна містити інформацію про дату на номер такого договору, тоді виконанням вимоги буде надання документу викладеному у довільній формі на розсуд учасника, але вже обов'язково із зазначенням дати та номеру аналогічного договору.

В наведеному прикладі замовник вимагав довідку у довільній формі та єдиною вимогою до такої довідки було обов'язкове зазначення визначеного переліку обладнання. Учасник умову виконав та склав документ на власний розсуд, що не суперечить вимогам ТД. Одна із поширених помилок замовника це довільна інтерпретація своїх же вимог ТД, коли під час розгляду замовник перевіряє на відповідність тим вимогам, які він лише мав на увазі, але  які чітко не зазначив в ТД.  Тому, якщо замовнику важливо отримати від учасника певну інформацію чи документи про це варто подумати ще на етапі підготовки тендерної документації. 

Доречі, зручно шукати актуальні висновки ДАСУ та рішення Органу оскарження щодо будь-якої ситуації на Clarity App

Наведений приклад доводить, що довідка в довільній формі це не завжди про вільний вибір учасником способу формування та наповнення такої довідки. Так, замовник вимагав довідку в довільній формі, але яка має містити визначений замовником перелік інформації. Тобто, учасник може зазначити інформацію у вигляді таблиці або просто перелічити необхідні відомості, додавати текст на власний розсуд тощо, але довідка у будь-якому разі має відповідати вимогам ТД та містити визначений замовником перелік інформації.

#алгоритми закупівель#відкриті торги#відхилення тендерної пропозиції#тендерна пропозиція#учасник закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard