У закупівлях, оголошених 18.05.2023 відбуваються аукціони
Усі закупівлі оголошені до 18.05.2023 (включно) мають завершуватися у порядку, що діяв на момент їх оголошення. Не виключенням є й відкриті торги. Тобто закупівлі, які завершують після набрання чинності змін до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), які набрали чинності 19.10.2023, але були оголошено до 18.05.2023 (включно) мають проходити без застосування електронних аукціонів.
Проте за аналізом відкритих торгів в електронній системи закупівель та звернень передплатників було виявлено, що деякі закупівлі, оголошені 18.05.2023 відбуваються із застосуванням електронних аукціонами. До прикладу:
1. закупівля № UA-2023-05-18-015952-a
2. закупівля № UA-2023-05-18-015977-a
Проте така ситуація не з усіма закупівлями. Якщо проаналізувати інформацію, то можна дійти висновку, що електронні аукціони відбуваються у відкритих торгах, які були оголошені після 20:00. Поясненням є інформація від ДП «Прозорро», що була опублікована 17.05.2023 на їх офіційному сайті, про те, що вихід функціоналу (повернення електронних аукціонів) в продуктивне середовище відбулося 18.05.2023 після завершення робочого дня, а саме після 20:00. Тобто оголошуючи відкриті торги 18.05.2023 після 20:00 уповноважена особи мала прибирати галочку навпроти «налаштування аукціону», яка за замовченням відображається в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Тож як бути тим уповноваженим особам, які не звернули увагу на оновлений функціонал електронної системи закупівель?
Якщо ваші відкриті торги були оголошені 18.05.2023 після 20:00 (відповідно не було прибрано галочку навпроти «налаштування аукціону») та на закупівлю було подано дві та більше тендерних пропозицій, то у вас відбудеться аукціон. Це звичайно є порушенням порядку проведення відкритих торгів, умов тендерної документацію та законодавства, яке діяло на час оголошення такої закупівлі, так як відкриті торги мали відбуватися без застосування електронного аукціону.
У разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель замовник має обов’язок відмінити відкриті торги згідно підпункту 2 пункту 47 Особливостей з їх описом. Тож наведемо приклад опису такого порушення.
Приклад опису порушення
Відкриті торги на закупівлю _______________ (зазначити предмет закупівлі та код Єдиного закупівельного словника) № ________ було оголошено у відповідності до Особливостей (у редакції від 20.04.2023). Так, пунктом 35 Особливостей визначено, що відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону. Згідно з пунктом 36 електронною системою закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначеного замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкривається вся інформація, зазначена в тендерній пропозиції (тендерних пропозиціях), у тому числі інформація про ціну / приведену ціну тендерної пропозиції (тендерних пропозицій). Пунктом _____ розділу ________ тендерної документації було визначено ідентичну інформацію.
Проте під час проведення відкритих торгів на закупівлю _______________ (зазначити предмет закупівлі та код Єдиного закупівельного словника) № ________ було виявлено, що о ______ (зазначити час та дату проведення електронного аукціону) відбувся електронний аукціон, що призвело до порушення вимог законодавства, а саме: пунктів 35 та 36 Особливостей.
Підпунктом 2 пункту 47 Особливостей визначено, що замовник відміняє відкриті торги у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень.
Враховуючи викладене вище та те, що дане порушення неможливо усунути, постала необхідність відповідно до підпункту 2 пункту 47 Особливостей, відмінити відкриті торги закупівлю _______________ (зазначити предмет закупівлі та код Єдиного закупівельного словника) № ________.
Підсумки
Під час завершення відкритих торгів, які оголошені до 18.05.2023 (включно), будьте уважними та перевіряйте чи не відбувся електронний аукціон. У разі якщо закупівлю було проведено із застосуванням електронного аукціону замовник має відмінити такі відкриті торги керуючись підпунктом 2 пункту 47 Особливостей.
пов'язані статті
21 листоп.
Суперечливі позиції: ДАСУ зобов’язало відмінити закупівлю, проте АМКУ визнало відміну неправомірною19 листоп.
Замовник не зазначив в оголошенні інформацію про забезпечення тендерної пропозиції, порушення чи ні та яка відповідальність18 листоп.
12 тестів щодо підготовки тендерної документації15 листоп.
Чи можна не встановлювати вимогу по локалізації, якщо товар, який потрібний замовнику повністю іноземного виробництва15 листоп.
Тендерна / цінова пропозиція, як окремий документ: варто чи не варто вимагати