Статті

Ознаки перевтоми та як закупівельнику не допустити вигорання

4
532

Активний спосіб діяльності уповноважених осіб доволі часто призводить до втоми. Якщо ж такі ситуації трапляються регулярно, то це може призвести до виснаження організму у вигляді хронічної втоми, перевтоми чи навіть вигорання. Тож пропонуємо розглянути у матеріалі яким чином уповноважена особа може захистити свій емоційний та фізичний стан від згубного впливу втоми та з якими супутніми симптомами виснаження може стикнутися. 

Різниця між втомою та перевтомою 

Уявімо ситуацію, коли уповноважена особа проводить дві чи більше закупівлі через електронну систему водночас. Увага дещо розпорошується, терміни для розгляду пропозицій накладаються, а один із переможців не виходить на зв'язок. Через певний час закупівльник відчуватиме себе дещо подавлено, ніби на його плечі скинули вантаж і продовжувати рухатись стає все важче. Уповноважена особа намагається виконати роботу, проте не може осягнути весь перелік завдань за відведений проміжок часу. Це і є втома. 

Варто зрозуміти, що втома – це звична реакція організму людини на зовнішні подразники. Більше того це один із захисних механізмів організму, який може свідчити про необхідність у відновленні ментального та фізичного стану людини.  

В окремих випадках втома із сукупністю інших симптомів може бути ознакою більш серйозних проблем. Тож не нехтуйте власним здоров’ям та за необхідності проконсультуйтесь із відповідним медичним спеціалістом.

А тепер додамо до попередньої ситуації, наприклад, конфлікт із колегами, які при розрахунку потреби в матеріалах не врахували обладнання, що найближчим часом буде передане замовнику на баланс. Відповідно виникає потреба у додатковій закупівлі, яка, в свою чергу, не буде додатковою потребою, адже про передачу такого обладнання було відомо ще у кінці минулого року, просто ці знання відклали на «крайню полицю колективної пам'яті». На наступний день з іншого відділу поступає заявка на закупівлю 15 пачок паперу А4 і уповноважена особа розуміє, що вартість усіх закупівель по даному коду перевищить 100 тис. гривень, при тому, що попередні закупівлі були здійснені без використання електронної системи. А поруч на столі лежить заявка тижневої давності щодо якої не вдається зібрати комерційні пропозиції, адже потенційні постачальники ігнорують прохання їх надати. 

Для когось це звичний робочий ритм, в той час як інші починають відчувати злість, сонливість, загальну слабкість в організмі, розгубленість, які згодом перетікають в апатію та навіть бажання покинути все і звільнитися. Ось це і є та сама межа між втомою, перевтомою та професійним вигоранням. 

На думку Міністерства охорони здоров’я України, перевтома – це сукупність стійких, несприятливих для здоров’я функціональних зрушень в організмі, після яких украй важко повернутися до норми. 

Відповідно якщо втома попереджає організм про необхідність зробити паузу щоб прийти в норму, то перевтома – це більш важка форма втоми, яка згубно впливає на організм та позбутися від якої можна лише протягом тривалого періоду.  

Аналізуючи інформацію, оприлюднену на веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України, можна виділити такі ознаки втоми та перевтоми: 

Ознаки втоми Ознаки перевтоми 
відчуття знесилення підвищена втомлюваність 
неуважність та погіршення концентрації головний біль 
зниження цікавості до роботи нервозність 
підвищена дратівливість хронічна дратівливість 
перманентна сонливість порушення сну 
погіршення пам’яті, уповільнення процесів мислення, зменшення глибини та критичності мислення загострення хронічних захворювань (в тому числі хронічна гіпоксія і порушення нервової діяльності) 
підвищення рівня артеріального тиску та частоти пульсу можливе виникнення артеріальної гіпертензії, виразкової хвороби, ішемічної хвороби серця 

Як зазначено вище, втома та перевтома є своєрідним захисним механізмом для людини. І для того, щоб позбутися втоми, доцільно віднайти її першопричину. Отож якщо в процесі робочого дня працівник відчув втому, то це цілком звична ситуація та вона не несе за собою загрози для організму. 

Так, у зв'язку із сезонністю закупівель, уповноважена особа тривалий час щоденно виснажується на роботі. Відповідний сезон позаду, а отже можна дещо видихнути і працювати в полегшеному режимі. Проте відчуття полегшення так і не настає: організм продовжує перебувати у напруженому фізичному та емоційному стані, УО продовжує відчувати себе подавлено, зосередитись на документації стає все важче, а постійна сонливість уже «прописалась» у безкінечній буденності. 

Відповідно якщо робітник протягом тривалого періоду відчуває ознаки втоми без належної на те причини, то звичайна втома набуває форми хронічної. Хронічна втома – один із можливих проміжних станів самопочуття, який в подальшому може перейти у перевтому. 

А от перевтома зазвичай виникає в разі, якщо працівник емоційно та / або фізично виснажується протягом тривалого періоду. 

Як можна позбутися втоми та запобігти вигоранню? 

Звертаючись до медичних термінів, у стані втоми чи перевтоми нервова система переходить у парасимпатичний (відновлюючий) тип. Також варто відмітити, що довготривалий вплив втоми та перевтоми на організм людини може призвести до вигорання, в тому числі й професійного. А тому важливо підібрати правильний механізм, який допоможе відновити організм на довготривалий період та недопустити у подальшому перетину межі, що зветься «вигоранням». 

Якої найпоширенішої помилки припускаються при спробах позбутися втоми? Звісно це вчинення дій, які мають короткочасний і не завжди позитивний вплив, в тому числі: 

  • вживання цукру (солодких виробів) – даний метод тимчасово підвищить рівень глюкози в крові, проте для більшого ефекту краще включити до раціону продукти, які містять білок, жири та клітковину; 
  • вживання енергетиків – стимулює активність організму на тимчасовий період, проте їх дія так само швидко проходить, як і з’являється. Різкі перепади станів організму призводять до появи додаткового стресу, а тому не рекомендуємо зловживати прийомом таких напоїв – лише за крайньої необхідності; 
  • вживання кофеїну з метою підвищення продуктивності організму – сприяє підвищенню частоти пульсу та підсилює процеси збудження в корі головного мозку. Проте як і енергетики, часте вживання кавових  напоїв може призвести до окремих негативних наслідків організму. А тому краще вживати каву для власного задоволення, а от від втоми позбуватися за допомогою інших методів. 

Тож рекомендуємо сприймати відчуття втоми, а особливо хронічної втоми, як внутрішній сигнал діяти. Яким же чином може діяти людина аби позбутися чи частково зменшити вплив втоми на власний організм: 

1. Налагоджуємо регулярний раціон харчування. Це не означає цілком поринути у світ високої кулінарії чи проводити цілий день на кухні. Достатньо додати у щоденний раціон білок (в тому числі яйця, курятина, кисломолочний сир, тощо), жири (в тому числі риба, волоські горіхи та інше) і клітковину (свіжі фрукти та овочі). 

Ключовим прийомом їжі буде сніданок, тож намагайтесь не пропускати його. Якщо не звикли снідати, спробуйте розпочати з чогось незначного, наприклад одне яйце або близько 100 грамів кисломолочного сиру. Це дозволить врегулювати рівень гемоглобіну, що в свою чергу покращить самопочуття на тривалий період; 

2. Прогулянки на свіжому повітрі. Якщо ж часовий розпорядок дня або інші обставини не дозволяють вибратись на прогулянку, то можна спробувати дещо інше. Для прикладу, витратити частину часу обідньої перерви на прогулянку поблизу офісу. Або ті, хто добираються до роботи на громадському транспортні можуть спробувати вийти на одну зупинки раніше та пройтися до роботи. Для початку такий процес може бути незвичним, проте з часом механізм дій ввійде в норму. 

Також корисним буде провітрювання приміщень. Можна виробити звичку навіть у зимовий період провітрювати кімнату / кабінет хоча б на декілька хвилин. Це дозволить підвищити рівень кисню, що надходить до головного мозку, тим самим збільшити заряд енергії в організмі. 

3. Плануємо відпочинок від «подразника». Якщо втома переслідує дедалі частіше, спробуйте взяти відпустку. Не обов’язково на тривалий період, хоча б на декілька днів, протягом яких встановіть табу на конкретний зовнішній подразник. Якщо мова йде про робочі моменти, спробуйте обговорити цю проблему з колегами та керівництвом, аби вони за можливості не турбували безкінечним потоком інформації та запитань. 

Якщо ж відпустку взяти наразі немає змоги, спробуйте розробити невеликий план щодо відновлення емоційного / фізичного стану за вихідні. Звісно такий короткотривалий підхід менш ефективний, проте це допоможе знизити рівень стресу до стану, який дозволить продовжувати діяльність із супутнім застосуванням інших методів позбавлення втоми. 

4. Застосовуємо правила тайм-менеджменту. Уповноважені особи звикли до поняття «планування», тож пропонуємо застосувати його також у мінливій буденності. Спробуйте спланувати свій робочий та позаробочий час таким чином, щоб умістити все необхідне, а тоді розставте завдання по пріоритетах. Для початку виділіть два-три основних завдання і декілька додаткових, а після виконуйте їх чітко за пріоритетом. В той же час намагайтесь не планувати надто багато чи на великі періоди наперед. 

5. Зміна виду діяльності. Так як уповноважена особа більшість часу проводить за комп’ютером та документами, пропонуємо на невеликі терміни змінювати вид діяльності. Для прикладу, якщо під час обідньої перерви є можливість усамітнитися, зробіть коротку зарядку. Так як найчастіше страждають очі, кисті рук та спина, можна виконати ряд легких вправ, що спрямовані саме у таких напрямках. 

Після роботи можна спробувати підібрати хобі, яке впишеться у Ваш життєвий ритм, але буде направлене на переключення з мозкової діяльності на фізичну активність. Для більш активних можна записатись у спортзал чи виконувати комплекси вправ вдома. 

6. Потурбуйтесь про здоровий сон. Пам’ятаємо, що для дорослої людини повноцінний сон повинен тривати не менше 7 годин. При цьому найбільш спрятливий час для засинання – період між 22:00 та 23:00. 

7. Намагайтесь віддалитись від гаджетів та провести час із користю для себе. Довготривалий вплив світла від телефона, планшета чи іншої техніки несе дещо негативний вплив на організм людини. Це не означає, що Вам потрібно відключити все, що можна, і протягом декількох днів існувати на «безлюдному острівці». Проте спробуйте поставити для себе за мету проводити хоча б годину-дві без улюбленої техніки. 

А чим можна зайнятися в такий час? Пропонуємо декілька варіантів як можна корисно провести час без впливу електроніки на наше життя, обравши до душі те, що приваблює саме Вас: 

  • зануритись у світ книг; 
  • спробувати себе у чомусь новому чи давно забутому старому, наприклад вишивання нитками чи стрічками, робота із бісером, в’язання, тощо; 
  • віднайти цікаве хоббі, в тому числі складання пазлів чи алмазна вишивка. Також підійде малювання, створення алмазної мозаїки,  рибалка, йога та інше; 
  • догляд за кімнатними рослинами чи садівництво; 
  • приготування улюблених страв; 
  • запропонуйте родичам, друзям чи знайомим провести час у невимушеній обстановці. Запропонуйте їм також на цей час відмовитись від телефонів та обговорити спільні цікаві теми. 

(Не)звичні ознаки емоційного вигорання – чого не варто боятися, а на що звернути увагу 

Пропонуємо також звернути увагу на декілька ознаки, які в більшості випадків не несуть прямої загрози здоров’ю людей, проте призводять до певного дискомфорту. До таких ознак можна віднести: 

  • апатія до роботи чи конкретних робочих обов’язків. При виникненні перевтоми внаслідок виконання робочих обов’язків, уповноважена особа може стикнутися із подавленим настроєм, небажанням виконувати певні обов’язки або ж нав’язливим бажанням звільнитися. В такому разі пропонуємо зрозуміти у чому саме полягає корінь проблеми та спробувати усунути його. Якщо ж виникнення втоми пов’язане з постійним навантаженням на роботі, обговоріть з керівництвом можливість зменшення або розділення відповідного обсягу обов’язків; 
  • апатію до спілкування. В такому разі пропонуємо влаштовувати протягом дня перерви на «тишу». Це можна зробити як у робочий час (на декілька хвилин усамітнитись або ж повідомити колег, що в обідню перерву будете недоступні для спілкування), так і в позаробочий час (обговорити з оточуючими можливість побути певний час «не в зоні доступу»); 
  • інформаційне перевантаження. Дана ситуація доволі актуальна, в тому числі враховуючи обсяг даних, необхідних для виконання уповноваженою особою своїх обов’язків. З метою недопущення інформаційного виснаження можна: розділяти обсяги необхідної для вивчення інформації на декілька етапів; максимально відгородитися у даний період від другорядної інформації; виділяти час на перерви; 
  • хибні спогади. Трапляються випадки, коли конкретна ситуація згадується у яскравих деталях, в той час як оточуючі впевнені, що все було зовсім по-іншому. Насправді хибні спогади є одним із видів парамнезії та можуть виникати також в абсолютно здорових людей. Під впливом стресових ситуацій, в тому числі перевтоми, мозок замінює певні деталі або створює відповідну картинку, яку свідомість сприймає за реальність, проте окрім цього жодним чином не впливає на фізичний чи емоційний стан людини; 
  • ефект «джемев’ю». Проявляється такий синдром, шляхом сприйняття звичних та знайомих ситуацій, як щось нове та незнайоме. Наприклад, уповноважена особа безліч разів формувала протокольні рішення, проте після важкого робочого дня свідомість вказує, що слово «протокол» написано неправильно (чи то букви не на своєму місці, чи то слово має інше значення, тощо). В такому разі рекомендуємо копіювати сумнівне слово та здійснити його пошук в мережі інтернет. Таким чином можна запевнитись у вірності зазначеного слова на період, допоки не мине ефект джемев’ю. 
І пам’ятайте, якщо ознаки втоми переростають у хронічну втому чи навіть вигорання та самостійно впоратися з ситуацією не вдається, завжди можна звернутись за допомогою до третіх осіб, в тому числі й за психологічною чи медичною підтримкою.
#організаційні питання в закупівлях#уповноважена особа

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2025 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard