Інструкція як перевірити чи відноситься товар до переліку локалізованих товарів
Локалізація у публічних закупівля стосується майже кожного замовника, який має на меті здійснити закупівлю товарів, а також робіт та послуг за Законом України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну № 1178 від 12.10.2022 (далі – Особливості). А тому замовникам варто перед проведенням закупівлі товару з’ясувати чи відноситься такий товар до переліку локалізованих товарів, щоб без порушень здійснити закупівлю.
Нагадаємо, що підпунктом 2 пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону визначено перелік товарів до яких застосовується ступінь локалізації виробництва і якщо співставити його із Єдиним закупівельним словником, то замовник має застосовувати ступінь локалізації виробництва при закупівлі такого переліку предметів закупівель:
Для того, щоб визначити чи відноситься товар до переліку локалізованих товарів наведених вище необхідно дотриматися такої інструкції:
Визначаємо предмет закупівлі товару
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 1 Закону товари - продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.
Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Відповідно під час визначення предмета закупівлі, замовнику доцільно керуватись вимогами Порядку визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 (далі – Порядок визначення предмета закупівлі).
Керуючись вимогами Порядку визначення предмета закупівлі, предмет закупівлі товарів визначається замовником згідно з пунктом 34 частини 1 статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
Закон окремо виділяє національний класифікатор «Єдиний закупівельний словник», затверджений наказом Мінекономіки від 23.12.2015 № 1749 (далі – ЄЗС). Єдиний закупівельний словник призначений для стандартизації опису в договорах (контрактах) предмета державних закупівель, забезпечування більшої прозорості процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, створювання ефективного конкурентного середовища у сфері державних закупівель, а також підтримування участі вітчизняних суб’єктів господарювання у торгах за межами України. Основний словник ЄЗС установлює коди та назви продукції та послуг, що можуть бути предметом закупівель.
Рекомендуємо замовникам ознайомитися з такими відеоуроками: Визначення предмету закупівлі: як замовнику врахувати законодавчі вимоги та не допустити порушення та Практикум щодо визначення предмету закупівлі.
Перевіряємо чи є товар в переліку локалізованих товарів визначених в підпункті 2 пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону
Замовник визначив предмет закупівлі товару і тепер необхідно перевірити чи є цей товар в переліку локалізованих.
Тому для того, щоб визначити чи є товар в переліку локалізованих радимо звернути увагу на наступні моменти, які розглянемо на прикладах.
Приклад 1. Замовнику необхідно закупити вітровий генератор. При визначені предмета закупівлі замовник знаходить у Єдиному закупівельному словнику «вітрові генератори» за кодом 31121300-3- Вітрові генератори, відповідно предмет закупівлі визначається за 4-ю цифрою ЄЗС: 31120000-3 – Генератори.
Аналіз переліку локалізованих товарів показує, що він містить певну кількість товарів, предмет закупівлі яких визначається за 4-ою цифрою ЄЗС 31120000-3 – Генератори:
- 31121100-1 — дизель-генераторні установки;
- 31121200-2 — генераторні установки з двигуном із іскровим запалюванням;
- 31124100-2 — турбогенераторні установки.
Але в свою чергу перелік локалізованих товарів не містить такого товару як генератори, який визначається за 4-ою цифрою ЄЗС 31120000-3 – Генератори, а містить товари з більш деталізованою цифрою ЄЗС, тому вітрові генератори не відносяться до переліку локалізованих товарів і відповідно відсутня необхідність застосування до такого товару локалізації.
Приклад 2. Замовнику необхідно закупити електричний конденсатор. При визначені предмета закупівлі замовник знаходить у Єдиному закупівельному словнику «електричні конденсатори» за кодом 31711150-9 — електричні конденсатори, відповідно предмет закупівлі визначається за 4-ю цифрою ЄЗС: 31710000-6 – Електронне обладнання.
Аналіз переліку локалізованих товарів показує, що він містить певну кількість товарів, предмет закупівлі яких визначається за 4-ою цифрою ЄЗС 31710000-6 – Електронне обладнання:
- 31711150-9 — електричні конденсатори;
- 31711151-6 — конденсатори постійної ємності;
- 31711152-3 — конденсатори змінної та регульованої ємності
Відповідно перелік локалізованих товарів містить такий товар як електричні конденсатори, тому необхідно застосовувати до такого товару локалізацію.
Приклад 3. Замовнику необхідно закупити двоповерховий автобус. При визначені предмета закупівлі замовник знаходить у Єдиному закупівельному словнику «двоповерхові автобуси» за кодом 34121300-4 — Двоповерхові автобуси, відповідно предмет закупівлі визначається за 4-ю цифрою ЄЗС: 34120000-4 – Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб.
Аналіз переліку локалізованих товарів показує, що він містить певну кількість товарів, предмет закупівлі яких визначається як за 4-ою цифрою ЄЗС 34120000-4 – Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб так і за 5-ою та 6-ою цифрою ЄЗС:
- 34120000-4 — мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб;
- 34121000-1 — міські та туристичні автобуси;
- 34121100-2 — громадські автобуси;
- 34121200-3 — двосекційні автобуси;
- 34121400-5 — низькопідлогові автобуси;
- 34121500-6 — туристичні автобуси;
Як бачимо перелік локалізованих товарів не містить саме такого товару як двоповерхові автобуси, але варто звернути увагу, що перелік містить товар мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб за 4-ою цифрою ЄЗС 34120000-4 як і двоповерхові автобуси, предмет закупівлі якого визначається за 4-ою цифрою ЄЗС 34120000-4 – Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб. Відповідно в даній ситуації необхідно застосувати до двоповерхового автобусу локалізацію, оскільки предмет закупівлі двоповерхового автобусу визначається за 4-ою ЄЗС і він співпадає з товаром, який є в переліку локалізованих товарів.
Відповідно в аналогічних випадках, коли в переліку локалізованих товарів зазначені товари за 2-ою та 3-ю цифрою ЄЗС і товар, який необхідно закупити співпадає за 2-ою або 3-ю цифрою ЄЗС з товаром в переліку локалізованих, то варто застосовувати локалізацію до такого товару, оскільки такий підхід допоможе уникнути порушення абзацу 3 пункту 3 Особливостей та пункту 6-1 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону.
Ознайомитися з відповідальністю за незастосування вимог щодо підтвердження ступеня локалізації можна в матеріалі Відповідальність за незастосування вимог щодо підтвердження ступеня локалізації.
пов'язані статті
09 січ.
Як здійснити закупівлю товару, вартість предмета закупівлі якого дорівнює або більше 500 тис. грн, якщо в електронному каталозі присутній тільки динамічний профіль08 січ.
Алгоритм звітування про виконання договору про закупівлю07 січ.
Замовник не вірно визначив очікувану вартість закупівлі: чи можна відмінити відкриті торги06 січ.
Головне про формування тендерної документації02 січ.
Визначаємо МНН лікарського засобу: покрокова інструкція