Чи потрібно оприлюднювати додаткову угоду про розірвання договору в електронній системі закупівель
Досить часто під час виконання договору виникають обставини, при яких виникає потреба розірвати договір про закупівлю. В свою чергу закупівельне законодавство покладає на замовника велику кількість обов’язків щодо оприлюднення інформації та документів в електронній системі закупівель. Тому в даній статті розглянемо питання необхідності оприлюднення додаткової угоди про розірвання договору про закупівлю в електронній системі закупівель.
Розірвання договору про закупівлю
Розриваючи договір про закупівлю замовник повинен керуватися нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та Господарського кодексу України (далі – ГКУ).
Підстави розірвання договору визначає стаття 651 ЦКУ в якій йдеться, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не передбачене договором або законом. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. Відповідно до частини 1 статті 188 ГКУ розірвання господарських договорів в односторонньому порядку можливе лише, коли воно встановлене законом або договором.
Отож, з огляду на дані законодавчі норми розірвання договору про закупівлю може здійснюватися в наступних випадках:
- за згодою сторін;
- за рішенням суду;
- у випадку односторонньої відмови від договору, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом.
За загальним правилом, у відповідності до принципу свободи договору, сторони договору можуть домовитися про його розірвання. При тому, сторони вправі домовитися про його розірвання у будь-який час, якщо законом не заборонено розривати той чи інший договір.
Варто зауважити, що відповідно частини 2 статті 653 ЦКУ у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. Згідно з частиною 3 статті 653 ЦКУ у разі розірвання договору зобов'язання припиняється з моменту досягнення домовленості про розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір розривається у судовому порядку, зобов'язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили.
Стаття 654 ЦКУ визначає, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно розірвати договір сторони також повинні в письмовій формі. У більшості випадків розірвання договору відбувається шляхом укладення додаткової угоди про розірвання договору про закупівлю.
Чи зобов’язаний замовник оприлюднювати додаткову угоду про розірвання договору в ЕСЗ
Абзац 1 пункту 4 Особливостей передбачає, що у разі виконання сторонами договору про закупівлю, укладеного відповідно до пункту 10 Особливостей, або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини першої статті 10 Закону.
Згідно з вимогами зазначеної норми замовник повинен оприлюднити звіт про виконання договору в разі, розірвання такого договору сторонами. В свою чергу, у випадку, розірвання договору про закупівлю, який укладений на підставі пункту 10 Особливостей, замовник зобов’язаний опублікувати такий звіт у строк, який визначений пунктом 12 частини першої статті 10 Закону - протягом 20 робочих днів.
При цьому, варто відмітити, що дана вимога поширюється виключно на договори про закупівлю, які укладаються на підставі пункту 10 Особливостей. Проте, не поширюються на договори, які укладаються на підставі пункту 13 Особливостей, або на підставі пункту 11 Особливостей.
Варто зауважити абзацом 3 пункту 4 Особливостей передбачено, що у звіті про виконання договору про закупівлю, укладеного з використанням електронного каталогу, замість інформації, визначеної пунктом 1 частини 1 статті 42 Закону, зазначається унікальний номер закупівлі, здійсненої з використанням електронного каталогу, присвоєний електронною системою закупівель.
Водночас інформація, яка повинна міститися в звіті про виконаний договір присутня в статті 42 Закону.
Так, в даній статті Закону зазначено наступне - звіт про виконання договору про закупівлю повинен містити таку інформацію:
1) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю (у разі застосування переговорної процедури закупівлі);
2) дата укладення та номер договору про закупівлю;
3) ціна в договорі про закупівлю;
4) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
5) найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові (для фізичної особи) учасника, з яким укладено договір про закупівлю;
6) ідентифікаційний код учасника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) постачальника товарів, виконавця робіт чи надавача послуг, з яким укладено договір про закупівлю;
7) місцезнаходження (для юридичної особи) або місце проживання (для фізичної особи) учасника, з яким укладено договір про закупівлю, номер телефону;
8) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
9) кількість, місце та строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг;
10) строк дії договору про закупівлю;
11) сума оплати за договором про закупівлю;
12) причини розірвання договору про закупівлю, якщо таке мало місце;
13) країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі - у разі закупівлі товару.
Звіт про виконання договору про закупівлю може містити іншу інформацію.
З огляду на викладене, звіт про укладений договір про закупівлю повинен містити інформацію, яка визначена статтею 42 Закону, з урахуванням абзаців 2 та 3 пункту 4 Особливостей.
Зокрема, замовники не повинні оприлюднювати інформацію про країну походження, а також при оприлюдненні звіту про виконання договору про закупівлю, укладеного з використанням електронного каталогу, замовники повинні замість номеру оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі повинні зазначати унікальний номер закупівлі, здійсненої з використанням електронного каталогу, присвоєний електронною системою закупівель.
Однак звернемо увагу на те, що в додатковій угоді на розірвання сторони договору також можуть погодити внесення змін до договору про закупівлю згідно пункту 19 Особливостей, наприклад згідно підпункту 1 пункту 19 Особливостей: зменшити обсяги закупівлі та загальну вартість договору, то в такому випадку під час оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю замовник буде зобов’язаний оприлюднити додаткову угоду про розірвання договору про закупівлю, оскільки такою додатковою угодою замовник не тільки розриває договір, а й вносить зміни до договору про закупівлю.
Підсумки
У замовника з огляду на проаналізовані норми закупівельного законодавства відсутній обов’язок завантажувати додаткову угоду про розірвання під час звітування про виконання договору про закупівлю, проте в залежності від технічної реалізації електронних майданчиків замовник може за своїм бажанням завантажити додаткову угоду про розірвання в електронну систему закупівель. Але якщо додатковою угодою про розірвання договору про закупівлю замовник також вносить зміни до договору про закупівлю згідно пункту 19 Особливостей, то замовник зобов’язаний оприлюднити таку додаткову угоду під час оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю.
Зі строком оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю у разі розірвання договору про закупівлю можна ознайомитися в матеріалі Розірвано договір: коли потрібно оприлюднювати звіт про виконання договору.
пов'язані статті
28 трав.
Практика Верховного Суду щодо виконання умов договору та внесення змін до нього21 трав.
Розірвано договір про закупівлю: як замовнику задовільнити нагальну потребу20 трав.
Як виконати висновок моніторингу, яким зобов’язано замовника вжити заходів щодо розірвання договору з дотриманням положень ГКУ та ЦКУ19 трав.
Чи обов’язково оформлювати додаткову угоду у разі змін умов договору та договору про закупівлю15 трав.
Постачальник ЗПП виходить на закупівлю, проте не укладає договір: порядок подання скарг