Статті

Чи можна замовнику на початку року укласти прямий договір, а потім провести відкриті торги на придбання одного предмета закупівлі?

0
219

На початку року при плануванні та проведенні публічних закупівель замовники при відсутності затверджених бюджетних асигнувань не завжди можуть визначити очікувану вартість / обсяг предмета закупівлі для задоволення своєї річної потреби.

Водночас іноді в таких випадках замовникам потрібно здійснити закупівлю на певну визначену частину предмета закупівлі, яка не перевищує межі, які визначені в пункті 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості). Чи може замовник в такому випадку укласти прямий договір у відповідності до пункту 11 Особливостей, а потім, після затвердження бюджетних асигнувань та / або визначення своєї річної потреби, провести відкриті торги? Щоб з’ясувати дане питання звернемось до законодавчих норм.

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Пунктом 14 Особливостей визначено, що закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

Згідно зі статтею 4 Закону планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель (далі - річний план).

пов'язані статті