Статті

Чи можна укласти договір з постачальником «останньої надії» природного газу, якщо замовнику не вдалося укласти договір з постачальником природного газу 

0
62

У закупівельній діяльності замовників можуть виникати труднощі з задоволенням своєї потреби, особливо якщо ця потреба стосується закупівлі природного газу, який повинен безперебійно постачатися. Коли замовнику не вдається укласти договір з постачальником природного газу, тоді виникає питання щодо законодавчої підстави для укладення договору з постачальником «останньої надії» природного газу. Що й розглянемо в даному матеріалі.

Хто є постачальником  «останньої надії» природного газу? 

Постачальник «останньої надії» - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу (пункту 26 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» № 329-VIII від 09.04.2015р. (далі – Закон про ринок природного газу)) . 

Частина 1 статті 15 Закон про ринок природного газу визначає, що постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 

На період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом шести місяців після його припинення або скасування постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України без проведення конкурсу. 

Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України  від 12.09.2023 № 793-р «Про визначення товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” постачальником “останньої надії”» відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 15 Закону України “Про ринок природного газу” визначити на період воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” постачальником “останньої надії” без проведення конкурсу. 

Чи є підстави для укладення договору з постачальником «останньої надії» природного газу 

Для того, щоб з’ясувати чи може замовник укласти договір з постачальником «останньої надії» природного газу, якщо замовнику не вдалося укласти договір на постачання природного газу необхідно проаналізувати норми Закон про ринок природного газу.  

Частина 1 статті 15 Закону про ринок природного газу встановлює, що у разі якщо постачальника 

  • ліквідовано, визнано банкрутом,  
  • його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено,  
  • а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника "останньої надії",  

постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. 

Пункт 3 розділу VI  Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496 (далі – Правила постачання природного газу) передбачає, що постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачу (за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта) та оператору газорозподільної системи (за умови відсутності заборгованості перед постачальником «останньої надії») в таких випадках: 

  • банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу; 
  • зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника; 
  • відсутність підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об’ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об’ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником «останньої надії» відключення по об’єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу, споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператору газорозподільної системи); 
  • відсутність побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії (точки комерційного обліку споживача) в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу та споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії). 

Нормами законодавства встановлені чіткі підстави для укладення договору з постачальником  «останньої надії» природного газу і як бачимо в переліку підстав відсутня така підстава як не вдалося укласти договір з постачальником природного газу. Причинами того, що замовнику не вдалося укласти договір з постачальником природного газу можуть бути різні обставини, які виникають в процесі закупівельної діяльності. Тому замовнику варто швидко реагувати на обставини, які виникають в їх діяльності та не розраховувати на можливість укладення договору з постачальником «останньої надії» природного газу. 

Підсумки 

У замовника відсутні підстави для укладення договору з постачальником «останньої надії» природного газу, якщо йому не вдалося укласти договір з постачальником природного газу, оскільки така підстава не передбачена нормами законодавства. Відповідно радимо замовникам не зволікати з часом та якнайшвидше з дотриманням закупівельного законодавства укласти новий договір постачання природного газу. 

#закупівля газу#постачальник останньої надії#спеціальні закупівлі

пов'язані статті

Публічна офертаПолітика конфіденційностіДля авторівКонтакти

© 2024 TNDR. Освітня платформа у сфері публічних (державних) закупівель. ТНДР.

Visa & Mastercard