Статті

8 травня. Вічна пам’ять всім жертвам нацизму

2
185

8 травня – в Україні відзначається День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни.                                                                                                    

Друга світова війна тривала з 1939 по 1945 рік. 7 травня 1945 року командування Третього Рейху підписало акт про капітуляцію Німеччини у Франції. Наступного дня 8 травня його ратифікували в Берліні. 

Участь в цій війні брали понад 60 держав. Бойовими діями були охоплені Європа та Східна Азія, Африка й Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Україна була одним з основних полів битв Другої світової війни, і простором, де тоталітарні режими – нацистський і радянський – вчиняли масові злочини. 

Цей день присвячений пам’яті тих понад 75 мільйонів людей, хто загинув на фронтах, в окопах, і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття. Україна разом із країнами Європи вшановує борців із нацизмом та всіх жертв Другої світової війни. 

У 2004 році Генасамблея ООН у своїй  резолюції до 60-ї річниці закінчення Другої світової запропонувала державам щороку відзначати один або два дні (8 і 9 травня) “на вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни”.

Який внесок зробили українці у перемогу над нацизмом?

  • Загальна кількість мобілізованих з території України за роки війни до Червоної армії становила близько 7 мільйонів.
  • Кожний другий з них загинув, а кожний другий із тих, хто вижив, повернувся інвалідом.
  • Крім Червоної армії, вихідці з України воювали в арміях Польщі (120 тисяч), США (80 тисяч), Канади (45 тисяч), Франції (5 тисяч).
  • Сотні тисяч українців боролися проти нацистів у лавах партизанів та повстанців.

Історія виникнення квітки маку як символу пам'яті.

Ідея використовувати червоний мак як символ пам'яті належить Моїні Майкл, викладачці Університету Джорджії, Сполучені Штати. У листопаді 1918 року під враженням від поеми Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру» ("We Shall Keep the Faith"), де заприсяглася завжди носити червоний мак у пам'ять за загиблими. Після 1918 року Моїна Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів запропонувавши продавати штучні маки з шовку.

З 2014 року символом Дня пам’яті та примирення в Україні - квітка червоного маку. Цей символ, з одного боку уособлює квітку, з іншого – кривавий слід від кулі. 

В українських піснях («Ой, ти, Морозенку, славний козаче»), козацьких думах (І.Франка «Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе») співається про те, що мак цвіте там, де проливалася козацька кров.                                                         

Автором українського символу на День примирення і пам’яті є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Традиційно аплікацію квітки прикріплюють до одягу з лівого боку біля грудей.

Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була. 

Яка біда мне, яка чума косила!- а сила знову розцвіла. /Павло Тичина/

Пам’ятаємо! Вічна пам’ять усім загиблим над нацизмом у Другій світовій війні. Вічна слава всім нашим героям, хто боронить Батьківщину і наближає нашу перемогу!

пов'язані статті