Хрещення Господнє, історія і традиції на Святвечір
Оскільки в цьому році православна церква України перейшла на сучасний новоюліанський календар, всі неперехідні свята із фіксованою датою відзначають на 13 днів раніше.
А отже і свято Хрещення Господнє припадає на 6 січня (було19 січня). Відповідно 5 січня відзначатимуть Святвечір.
Які мають бути страви? Як правильно підготуватися до обряду? Які прикмети цього дня?
Це свято пов’язане з хрещенням Ісуса в річці Йордан. Біблія пише, що Христос хрестився, коли йому виповнилося 30 років. Хрестив Спасителя Іоан Предтеча, прозваний за це в народі Іоаном Хрестителем. Зайшовши на берег - з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення.
У цей день прийнято вітатися: "Христос хрещається!", а відповідь – "У річці Йордан".
Вважається, що в цей день будь-яка вода, набуваючи священних властивостей, навіть в річці або залишена на ніч на підвіконні вода з-під крана. Адже сам Христос наділяє воду святою силою. Звідси пішов і головний обряд свята – купання на Водохрещу.
В церкві проводять одразу два обряди, які пов'язані з освяченням води:
- перший обряд проводять напередодні Хрещення Господнього, всередені храму освячуючи воду;
- другий обряд, проводять в день самого свята – в ополонках на річках або озерах.
Які страви потрібно куштувати і до чого Голодна кутя?
У день Надвечір'я традиційно готують Голодну кутю, вона є головною стравою на столі. Ця страва готується на воді з додаванням перетертого маку, меду і горіхів.
Саме Святвечір є завершальним різдвяно-новорічних свят. За християнськими правилами це єдиний пісний день, а далі до самого Великого посту можно їсти все.
Тож, традиційні страви на столі мають бути виключно пісними: вареники, запечена риба, борщ, капуста, печена картопля, гречані млинці, пироги з картоплі або шпинату, узвар і кутя.
Як правильно підготуватися до головного обряду?
Напередодні Водохреща дотримувалися посту. На вечерею їли посні страви. Жорстких правил, як треба купатися на Водохреща, немає. Але, за звичаєм, купання являє собою триразове занурення у воду з головою. При цьому потрібно хреститись і вимовляти: "В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!".
Водохресна вода допомагає очиститися від хвороб і гріхів, дає благословення Господнє.
За традицією одяг має бути у вигляді довгої сорочки, до речі однакової для чоловіків і жінок. Але зараз, в сучасному світі, таких вимог мало хто дотримується.
Народні прикмети
Жоден святковий день не обходять народні прикмети, у які навіть, якщо сильно не вірити все ж цікаво дізнатись:
- Якщо на Хрещення йде лопатою сніг, то до хорошого врожаю.
- Якщо на Водохреща зоряна ніч – буде добрий урожай горіхів та ягід.
- Якщо в ніч Хрещення буде повний місяць, то навесні треба побоюватися сильного розливу рік.
- Якщо в Хрещення ви почуєте гавкіт собак — це обіцяє хороший фінансовий стан у році. Вважається, що собаки кличуть на полювання, яке обіцяє відмінний видобуток.
- У Водохресну ніч відкриваються небеса до прохань людей. Якщо про щось помолитися, то прохання обов’язково здійсниться.
- Якщо молода дівчина вийде на вулицю у Водохресний ранок і зустріне молодого хлопця, то вона в цьому році вийде заміж.
Останні новини
15 січ.
Скаржник довів, що відсутні сертифікати відповідності системи управління якістю у виробництві не містять інформації про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі14 січ.
⏰ Об 11:00 почнеться зустріч щодо допорогових закупівель14 січ.
Наслідки не відхилення переможця, який не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей13 січ.
Інструкція для публічних службовців від НАЗК щодо розв’язання конфлікту інтересів13 січ.
АМКУ нагадує про доступ до зведеного переліку суб’єктів природних монополій